2007. december 25., kedd

Karaccsonyi udvozlet

Minden kedves olvasomnak Bekes Karacsonyt es Boldog Uj Evet Kivanok!

2007. december 21., péntek

Karacsony

Ma volt az utolso munkanap, reggel 8-tol fel 12-ig, raadasul nem is nagyon hajtottuk magunkat, talan, ha 3 programot keszitettem el? 11:30-kor aztan osszegyultunk, hogy meghallgassuk a legfiatalabbakbol allo onkentes dalarda eloadasat karacsonyi dalokbol. Kesobb kiderult, hogy az "onkentesek" nem voltak tul lelkesek, Mark meselte, hogy ugy kellet lefogni oket, hogy az arcukat be tudjak festeni. Persze a produkcio, mint ahogy azt valaki a tomegbol megjegyezte, csoportosan elkovetett megszegyenites volt, es az eloadast hallva ezt meg is erdemeltek. A szanalmasan gyenge enekles utan mindenki atvonult a kozeli pubba egy-ket pohar italra es beszelgetesre. Kellmes volt, az angolok nem az ital kedviert jarnak ilyen helyekre, hanem, hogy egyfajta tarsadalmi eletet eljenek. Ennek megfeleloen, nem egy koszos kis lebujt kell elkepzelni, hanem egy szonyeg boritotta parkettazott helyiseget, kellemesen berendezve, kenyelmes szekek es asztalok, hatul, az egyik sarokban egy billiard asztal, a masikban egy darts jatek a falon. Itt speciel enni nem lehetett, es Steve meselte, hogy eloszor gyerekkoraban volt itt, aztan a legenybucsuztatoja is itt volt, ami azt jelenti, hogy a kocsma mar egy jo negyven eve itt allhat. Jot beszelgettunk mindenfelerol, Tony elmeselte a tobbieknek, hogy a csaladja, hogy odavan ertem, a felesege ragaszkodott hozza, hogy a karacsonyt naluk toltsem, megkostolva egy igazi angol karacsonyi menut pulykaval, illetve, hogy mar hivnak szilveszterre is. Majd odafordul hozzam es a kovetkezo parbeszed folyt le:

- Gail mit is mondott, hol dolgozik? (Tony)

- Milyen Gail? Kirol beszelsz? (En)

- Akivel a BBQ partyn beszelgettel egesz este.

- En?

- Igen Te, a csaj egeszen be van rad indulva, mar negyszer kerte el a szamodat!

- Kirol beszelsz? A piros kabatosrol?

- Milyen piros kabat? Senkin se volt piros kabat! Fekete haju csaj, jol keres, sajat lakasa van, kocsija. Egesz este vele beszelgettel.

- Az akinek ket macskaja van? (es mar kezdett derengeni, hogy kirol beszel, bar a hajszinet azota sem tudom felidezni)

- Igen, o az! Megadhatom neki a szamodat?

- Meg, persze, mivel tovabbra sem emlekszem ra, es arra se, hogy vegig vele beszelgettem volna, arra emlekszem, hogy mondta, hogy van ket macskaja, egy nemzetkozi cegnel dolgozik es a portugal kollegai, akik mar 3 eve itt elnek, rosszabbul beszelnek angolul, mint en.

- Persze, hogy nem emlekszel, 5 uveggel ittal meg aznap este!

- Mirol beszelsz, en ket uvegnel nem iszom tobbet!

- Mivel az elso kinalasnal kozolted, hogy te nem iszol, a noverem rajtad tartotta a szemet, hogy nehogy leitassanak a tobbiek, es szamolta, hogy onkent ittal meg 5 uveggel!

- Akkor azt biztos csak masnak vettem elo, de en nem ittam annyit! (merthogy az ital nagy ladakban volt kint az udvaron)

- Kinek vetted elo? Gailnek?

- Talan, erre sem emlekszem kristalytisztan...

Mindekozben a tobbiek ott rohogtek.

Egyebkent tenyleg ot uveggel ittam meg, volt ket sor (stout, ez nem a markaja, hanem a fajtaja a sornek: sotet szinu, porkolt malatabol, vagy arpabol keszul es egy picit erosebb, mint a bitter, vagy az ale) es 3 vodkas gyumolcsos pancs (kozben mar arra is sikerult visszaemlekeznem, hogy egy almasat es ket ananaszosat ittam). En tobbnyire arra emlekszem, hogy tuzijatek-raketakat lodoztunk egesz este, illetve jokat ettunk, mivel Tony egyik novere szakacs es rengeteg finom kajat hozott (raadasul vegetarianus kajat, ugyhogy azt volt szerencsem kiprobalni).

Most ezen a kis publatogatason 3 uveg Budweiser-t (0,33l) ittam es nem ereztem kulonosebben semmi hatasat. Azt viszont ereztem, hogy tobbet nem kene innom! :) Azert amikor kijottem a friss levegore, ereztem nemi bizonytalansagot, de ez reszben annak is koszonheto, hogy a sortol mindig almos leszek. Volt nalam egy kis csokimaradek meg viz, amit megettem/ittam es rogton minden rendben volt.

Altalaban persze nincs nalam csoki, de tegnap kerdeztem, hogy ma rendeljuk e a kajat, mire az volt a valasz, hogyne rendelnenek. Ennek megfeleloen reggel csak egy almat vittem, amit meg is ettem meg kezdesnek. Fel tizkor elkezdtem korbekerdezni, hogy akkor mikor rendelunk mar, mert kezdek ehes lenni, de mindenki azt mondta, hogy nem tudjak mikor allunk le, lesz-e szunet es igy nem lehet rendelni. Meg Gery-t is megkerdeztem, de o se tudta megmondani. Aztan 10 ora 3 perckor jon Tony sietve, hogy kint all a kajas kocsi, lehet vasarolni. Ez a kajas kocsi minden napp odajon 10-re es 12:30-ra, amikor szunet van (kiveve a penteket, mert akkor 11-re jon, mert aznap akkor van szunet). Ez egy kis busz, az oldala felhajthato es hideg/meleg etelek, szendvicsek, uditok, edessegek, chipseket lehet kapni. Ahogy ott Eddie-vel allunk a sorba, folyamatosan morog, hogy nem szoltak elore a szunetrol. Mondom neki, hogy az sokkal erdekesebb, hogy a kajas kocsi soforje elobb tudta, hogy ma 10-re kell jonnie, mint mi! Mire mindenki a sorban elkezdett egyetterteni, hogy bakker, tenyleg, ki szolhatott neki. Csak a rend kedviert: szalonnas-kolbaszos burgert ettem.

2007. december 17., hétfő

Szombat reggel

Annyira hozzaszoktam a bankkartyas fizeteshez, hogy neha elfelejtem aproval feltolteni a penztarcamat. Ez tortent szombat reggel is: nem volt penzem metrojegyre, ami azert gaz, hiszen az 'A' zonas jegy csak £1,30, nekem meg volt 10p a tarcamban (nem, nem pound, hanem penny), de nem voltam faradt ezert ugy dontottem, hogy gyalogolok egyet a Central-ig, hiszen ugyis a postara kellett mennem, mert csomagom jott.

Nem vettem elo a terkepet, durvan belottem a folyot es hajra! Persze jol elkeveredtem, de legalabb bejartam a folyopartot is, szerintem lattam a gyarat ahol Balint dolgozik, legalabbis a kifozdet, ahol vasarolni szokott, mintha megtalaltam volna. Meg kell mondjam Newcastle meg igy kora reggel, almosan is lazan veri Budapestet szepsegben, rendben es tisztasagban. Errol kulonosebben nem akarok oldalakat irni, en naponta tapasztalom. Ugyhogy most csak a kepek, rovid magyarazo szoveggel alattuk.


Ime a posta kezbesito (elso/hatso oldal), amit be kell mutatni a postan. Semmi azonositas nem szukseges a csomag atvetelehez, semmit nem kell alairni: az ember beadja ezt a cetlit es megkapja a csomagjat.


A pillanat amikor meglattam a folyot es a pillanat, mikor rajottem, hogy kicsit kelet fele tertem el. Ahelyett, hogy hidakat lattam volna szep sorba, csak az ures folyo kanyargott a tavolban.


Miutan korrigaltam az utiranyt hamarosan megpillantottam a Sage tetejet a nagyon messzi tavolban, de ez mar eleg volt ahhoz, hogy pontosan tudjam, hogy merre jarok!


Tizemeletes angol modra, avagy hogyan lehet nem panelbol epitkezni? Na jo, azert van itt is egy-ket kocka tizes is, annak idejen (60-as evek) felhuztak egy parat, de eleg nagy volt a kozfelhaborodas, hogy hanyagoljak azt a fajtat...


Almos reggel a Millenium Bridge-rol


A Sage impozans, megis legies epulete a masik partrol. Olyasmi mint a Muveszetek Palotaja, zenei kepzest tartanak itt, koncerteket, konferenciakat. Mondjuk ebbol a szemszogbol egy kisse viseletes oriaskigyora emlekeztet, de valoban szep epulet (belul is: egybe vannak nyitva a szintek es ettol nagyon legies)


A lassan elkeszulo High Level Bridge (marmint a restauralassal), amit Robert Stephenson tervezett es 1848 ota all itt. Errol jut eszembe, szeretnek egy postot szentelni az itteni hidaknak, megeri!


A kozel felezer eves hazak es az aljukban meg mindig uzemelo pubok! Peldaul Bob Trollop pub, erdekessege, hogy csak vegetarianus konyhajuk van (es allitolag a legjobb a varosban).


Vegul hosszas gyaloglas utan eljutottam utam vegceljahoz: a foposta hatso fala.

Es vegul, de nem utolso sorban en, munka kozben:

Ime, a kapucnis rem! :)

2007. december 9., vasárnap

Hazaut

Meg kell mondjam, hogy a magyar helyesirasom eroteljesen romlik: neha gondolkodnom kell bizonyos szavakon, sot van hogy a sztakival kell visszaforditanom angolrol magyarra, hogy pontosan hogy is kell irni. Szerencsere a bagoj es a lyatek meg megy! :) Oke, ez csak vicz volt (ez viszont nem az: nehany szot ugy irok, ahogy nekem tetszik, ilyen pl a vicz is), de mar elore elnezest a helyesirasi hibakert.

Es akkor a main post:

Letudtam masodik latogatasomat magyarhonba es meg kell mondjam a honvagynak a nyomat sem sikerult felfedeznem az alatt a negy nap alatt. Orulok, hogy sikerult talalkoznom azokkal az emberekkel (csaladdal, baratokkal), akik fontosak nekem, nekik kulon koszonom, hogy szakitottak ram idot. Akik most nem fertek be a programomba, azokat igyekszem a kovetekzo alkalommal meglatogatni. Toluk elnzeset es turelmet kerek.

Es akkor most nezzuk reszeletesen mi is tortent velem az alatt a 8 nap alatt (bar ebbol reszeltesen csak az elso negy napot fogom targyalni)!

Mint azt korabban irtam, Barcelonan keresztul terveztem az utat, amibol vegul Milano lett. Sokan kerdeztek, hogy mi alapjan valasztom az uticelokat, de kulonosebben nincs semmilyen logika mogotte: egyszeruen megnezem a www.skyscanner.net honlapot es ott kivalasztom az adott honapot, amikor utazni szeretnek majd megnezem, hogy Newcastle-bol merre mennek gepek olcson. Ha tetszik, akkor nezek hozza egy csatlakozast par nappal kesobbre es mar meg is van az uticel. Barcelonat igy neztem ki, de mire a jegyrendelesre jutottam volna, mar nem volt azon az aron es csatlakozassal, ahogy nekem tetszett volna, ezert kellett egy ujat valasztanom. Milano volt a kovetkezo lehetoseg: volt megfelelo csatlakozas, talaltam olcso hotelt, es nem utolso sorban Milanoban van eleg latnivalo is! :)

Az indulas egy kicsit kapkodosra sikeredett: reggel akartam kellni, hogy legyen meg idom mindent elintezni: fodraszhoz menni, penzt valtani (hogy miert nem mindenki fontot hasznal, erthetetlen!), biztositast kotni, bepakolni a borondbe, mosni. A gep este indult es igy lett volna eleg idom mindenre. Termeszetesen elaludtam, delutan fel 3-kor keltem es meg nem voltam kesesbe, de a program kezdett szorosabba valni. Hajat mindenkeppen akartam vagatni, mert egy csomo penzt koltottem ruhakra, hogy jol nezzek ki es ahhoz hulyen jott volna ki a loncsos haj es a borosta. Szoval rohantam furdeni, borotvalkozni, majd az elso fodraszhoz. Lass csodat: Fenham keleti diaszpora, rengetek arab, indiai, pakisztani el itt. Ha megyek haza a buszon csak ugy csicseregnek az indiaiak, ahogy egymassal beszelnek (marmint engem a nyelvuk a madarcsicsergesre emlekeztet). Igy nem volt meglepo, hogy az elso fodrasz egy arab fodraszat volt, arab fodrasszal, a falakon a legfrissebb arab divat szerint vagott haju arab fickok es gyerekek, mindezt arab feliratokkal vegyitve. A fodrasz basic angolnak is alig nevezheto nyelven probalkozott: eltartott egy ideig mig megertette, hogy azt szeretnem, hogy 3mm maradjon, nem pedig annyit vagatni. De vegul eleg rendesen dolgozott es olcso is volt (£5 borravaloval). Hazarohantam, ujra furdes, hogy a kis hajszalakat lemossam a nyakamrol, mert utalom, hogy ott szurkallnak. Interneten gyorsan kotottem utasbiztositast es meg a mosast is sikerult beraknom. Szerencsere Balint itthon volt es felajanlotta a teregetest, ugyhogy ezt is sikerult elrendezni. Meg hatra volt a bepakolas, amit tervszeruen akartam, de a vegen egyszeruen csak bedobaltam mindent a taskaba es remeltem, hogy semmi fontosat nem hagyok itthon. Nemigy tortent, de most nem sorolom, hogy miket nem hoztam magammal: fajo hiany volt a Milano utikonyv, amit direkt azert vasaroltam, hogy kalauzoljon a varosba. A repteren meg valtottam eurot: jo erzes, hogy ugy valt az ember, hogy beadok valamennyi fontot es tobbet kapok vissza euroba. Regen ha valtottam, akkor egy csomo forintott kellett beadni, hogy kapjak valalmi kis eurot. Fordult a kocka: eddig bossszantott, hogy az angolok nem valtanak eurora, de most mar megertem oket: nekik visszalepes lenne.

Ragot szokas szerinte nem hoztam es erdekes modon a repteren sehol se kaptam! Iden mar 9szer repultem es mindig rago nelkul, lassan kezdem megszokni...A chek-in siman ment, bar fel kiloval tobb volt a csomag, nem kellett rafizetnem. A biztonsagi kapu most eloszor nem jelzett, igy a motozas is elmaradt, pedig mar emeltem a karomat, szokas szerint. A varoban meg volt egy kis idom, mielott gepre szalltunk volna, igy kiprobaltam az uj Sennheiser fullhalgatomat, amit pont aznap hoztak hazhoz (amazon.co.uk, mindent onnan) meg az is lehet, hogy a postalada csattanasara ebredtem? Mindegy a fullhalgatok nagyon jol szoltak. A repulon szokas szerint a szarnyaknal levo veszkijarathoz ultem, nemcsak azert, hogy gyorsan lelephessek ha gaz van, de ott a hely is nagyobb a labnak.

Az ut sima volt (Ryanair) es 23:45 korul erkeztem meg Bergamoba. A vamon ugyan siman atjottem, de mig mas utlevelebe alig neznek bele, az enyemet mindig hosszan bogarasszak: talan mert kicsit mosdatlan vagyok a kepen: kocos es borostas. Az elso benyomasok a repterrol kicsit lehangoloak, kb. mint egy videki palyaudvar. Jo, oke, ejfel van, de pl. Amszterdamban szinten ejfel voll megis minden nyitva volt. Nem meglepo modon korulottem mindenki olaszul beszel, nem rossz hallgatni, sok benne a "cs" hang. Szerettem volna megnezni Bergamot is, ezert ugy terveztem, hogy reggelig itt maradok a repteren. Lattam egy biztonsagi ort, olyan nevetseges kis pisztollya, hogy az szinte vicz. Az ido kellemes volt, eshetett, mert az utak nedvesek voltak, de a levego meleg volt.

A kis pisztolyos elkezdte kerdezgetni az embereket, hogy mit csinalnak itt. A legtobben persze gepre vartak ami a hajnali orakban indul, de en mondtam, hogy nem gepre varok. Kicsit megdobbent es kerdezte, hogy akkor megis mit csinalok? Mondtam, hogy reggelig probalom eltolteni az idot, hogy aztan megnezzem a varost. Ezen kicsit gondolkodott, majd kozolte, hogy ez olyan mintha gepre varnek (sot inkabb kerdezte)? Mondtam, hogy tulajdonkeppen igen. Ez ugy latszik megnyugtatta, mert mondta, hogy akkor at kell mennem a masik csarnokba, mert a repteret bezarjak. Hej, kezdodnek az erdekes dolgok, gondoltam es atballagtam a csarnokba. Ez a csarnok egy hatalmas terem volt (tancterem, vagy istallo, a meretei alapjan) korbe a falak menten szekek meg egy csomo ember a foldon ujsagpapiron, torolkozokon, pokrocokon, mivel kevesebb szek volt mint ember. Gondolom valalmi menekulttabor nezhet ki hasonloan. Eszrevettem egy not, aki negy helyet foglalt el, mert a csomagjait nem a foldre rakta, hanem a mellette levo szekekre. Odamentem hozza es kozoltem, hogy igenyt tartanek az egyik szekre, ezert atrendezte a csomagjait es en igy le tudtam ulni. Nem ertem az embereket: bejottek, korulneztek, lattak, hogy nincs hely es leheveredtek a foldrel. Nyilvanvalo volt, hogy en nem fogok a foldon fetrengeni, ezert szeket kellett szerezem, amit meg is tettem. Szerencsemre nem volt senki aki hasonlo mentalitassal az en szekemre palyazott volna! :)A Bergamo hodaly

Aludni nem lehetett, mert ahhoz tul kenyelmetlen volt a muanyag szek, igy olvastam. Reggel fel negykor a kis pisztolyos elkezdte visszaterelni az embereket a repterre (ami kinyitott), mert a hodaly bezart. Itt derult csak ki, hogy csak az erkezesi oldal videki palyaudvar, az indulasi oldal ultramodern, csillogo-villogo hatalmas hely, kenyelmes(!) szekekkel. Ennek koszonhetoen aludnom is sikerult reggelig egy par orat. A WC-ben szokas szerint mosakodas, fogmosas, majd irany a varos.

Vettem egy jegyet 1,65 euroert, ami 90 percig ervenyes volt mindenre es busszal bementem a varosba (10 perc), leszalltam a palyaudvaron (nem kellett volna) es felgyalogoltam a fellegvarhoz (ezt sporoltam volna meg busszal). Egy kis sikloval (mint a Budavari siklo) felmentem a hegytetore, ahol rogton kilepve az allomasrol szembe talaltam magam azzal, amit ugy szeretek: kis, szuk utcak, boltok, kovezet, es mindezt belengi valalmi regies jelleg: a hazak romai kort idezo villak es palotak, lapostetos, cserepes, egy-ket szintes hazak egymas hegyen-hatan. Angliaban is mindenutt ott van a tortenelem, de itt valahogy elobb volt vagy csak regiebb? Nem tudnam megmondani, de elmeny volt setallni ezek kozott a hazak kozott. Az ido nagyon szep volt, reggel ugyan meg kicsit borus, de aztan ragyogo napsutes jott, meg a kabatomat is le kellett vennem. Ehes voltam es betertem egy kis peksegbe, ahol hatul helyben sutottek a pizzat es edessegeket, elol pedig egy kis kavezo jelleggel el is lehetett fogyasztani. A pizza finom volt, bar semmi kulonos, ellenben a vaniliakremmel toltott piskota izlett.Bergamo latkep

Miutan kinezelodtem magam (es mivel meglehetosen faradt is voltam) ugy dontottem ideje tovabbmenni Milanoba! Visszasetalltam az allomasra, ahol megvettem a jegyet (4,1 euro). Nyilvan olcsobb lett volna, ha menettertit veszek, de a penztaros nem beszelt angolul, nekem meg nem volt kedvem kezzel-labbal magyarazkodni, hogy mit akarok (probaltam, de aztan feladtam). Egyebkent is: a hangosbeszelo 2 percenkent mondott valami fontosat (gondolom) olaszul. Elvartam volna, ha legalabb neha angolul is elismetlik a turistak kedviert. Ismet nem ertettem az embereket: ott ulok a peronon a vonat elott (meg nem szalltam fel, mert jobban esett a levegon ucsorogni) es kerdezgetnek, hogy ez a vonat megy e Milanoba. Kb. 15 elektromos kijelzot szamoltam ossze es mindegyiken rajta volt, hogy Milano Centrale, 5-os vagany, 12:35. Csak en tudok olvasni, vagy mi?! A terkepen (amit meg a repteren vettem az otthon hagyott helyett...) megneztem, hogy hol van a hotel a palyaudvartol es hogy mivel kell mennem. Egyebkent a vonat emeletes volt es a felso szinten utaztam.Emeletes vonat, Milano Centrale

Probaltam nezni az elsuhano olasz tajat, de el-el bobiskoltam. Az utazas nem sokkal tobb, mint egy oran at tarott, mert a vonat eleg sok kozbenso allomason megallt, de vegul megerkeztem Milanoba! Az allomas csak egy kicsit jobban lepukkant mint a Keleti, kivulrol viszont gyonyoru, ez ketsegtelen. Almos voltam es nem most akartam elkezdeni a varosnezest, ezert siettem egyenes a metroallomasra. A metro remalom, kb. mint a nyugati megallo egy szombat este (de itt csak vasarnap koradelutan volt). Tucatnyi cigany (majus ota nem is lattam egyet se, angliaba nincsenek) probal rabeszelni arra, hogy majd o megveszi neked a jegyet (csak lassa, hogy honnan szeded elo a penzt) es kozben a koszos kezikkel ott matatnak korulotted. Minden felirat olasz, lovesed sincs arrol, hogy zonas e a kozlekedes, vagy vonalas. Nekem raadasul ugye meg at is kellett szallnom, ami tovabb bonyolitotta a helyzetet. Es hogy tenyleg bonyolult a kozlekedesi halozat: Milanoban van 3 metro (sarga, zold, piros) 80km vonallal, mindharom bovites alatt ujabb 15km es 10 ujabb allomas nyitasa a meglevok melle. Az 5-os vonal kiepites alatt, 2012-re tervezik befejezni, a 4-es es 6-os vonal tervezes alatt. A villamoshalozat 286 km hosszu es 20 vonalat tartalmaz (legnagyob a vilagon), a 93 buszjarat pedig 1070km-es uton jar. Persze ez nem tul bonyolult, ha tudsz kommunikalni. Ezt az en esetemben csak ket aprosag zavarta meg: en nem beszeltem olaszul, ok pedig nem beszeltek angolul. Ez itt nem Nemetorszag vagy Hollandia, hogy a megszolitott automatikusan atkapcsol angolra. Jo esetben kapsz egy basic angolt, amit viszont meglepoen jol ertek, mert a melohelyen a lengyelek is igy beszelnek ("machine kaput you help" azt jelenti, hogy gondja van a geppel, menjek nezzem meg, mi a problema). Vegul megszolitottam egy fiatal part, akik eppen jegyet vettek, de mikor a srac felem fordult es meglattam a klasszikus szlav arcat, rogton tudtam hogy mellefogtam: persze oroszok voltak, minimalis angollal. Azt azert sikerult elmagyaraznia a sracnak, hogy merre kell mennem es milyen megalloknal kell atszalni, hogy eljussak a Piazza Lotto-ra. Nem akartam elrontani az oromet, hogy ezt mar a terkeprol leolvastam, ugyhogy megkoszontem nekik, aztan atkapcsoltam a jegykiado automatat angolra es vettem egy all-in-one jegyet 3 euroert, ami egesz napra ervenyes. Ennyi.

A metro tele van ketes elemekkel, ami nekem azert volt furcsa mert Newcastle-ben ilyenek nicsenek. A metro tiszta es csak utasok vannak, nincsenek keregetok, koldusok, olcso kinai szart arulo emberek. Kicsit lehangolo volt, de legalabb felkeszitett az otthoni allapotokra! :)

Lattam villamost is, kb. az 1920-as evekbol (1928, hogy egeszen pontos legyek), ehhez kepest a BKV villamosai hipermodern csodak (van azert ujabb tipus is, de a belvarosban ezek szaladgalnak, fa ajtoval!).Milanoi villamos, a rajta levo szam valoszinuleg a gyartasi ev...

Amikor megerkeztem a Piazza Lotto-ra, ahol a hotel volt, eloszor magam probaltam megtalalni, hiszen a leiras szerint csak feljossza a metrobol es mar ott is vagy. Ez nagyjabol igaz is azzal az apro kiegeszitessel, hogy amikor feljossza a metrobol es megkerulod a fel teret (Hosok tere nagysagu), akkor mar ott is vagy. Ket embert kerdeztem meg, a masodikat gyakorlatilag a hotel bejaratanal, de egyik se tudott segiteni, igy vegul magamtol talatam meg, mikor felneztem es eszrevettem a feliratot az epulet falan. Nagyon kellemes kis hotel volt, jol berendezett szobaval (szamitogep, tv, minibar). Mivel eleg faradt voltam, gondoltam lefurdok es alszom egyet este 7-ig (4 ora volt ekkor) es szetnezek a kornyeken.

Szokas szerint elaludtam, este 10kor keltem, es a hotelban csak egy brazil steak/grill bar volt, ahol 35 euroert lehetett enni amennyit akarsz, de ezt kicsit sokallottam, ugy ereztem ennyit nem tudok leenni az arbol, szoval nyakamba vettem a kornyeket, hogy talaljak egy ettermet, ahol vacsorazhatok. Kinai baratainkban ismet nem csalodtam, talaltam nem messze egy igenyes kis ettermet, ahol 15 euroert kenyelmesen megvacsorazhattam. Ettem egy haz specialitasa raklevest kinai gombaval, tavaszi zodlsegekkel, kovetkezett egy narancsos kacsa, zoldseges, tojasos sultrizzsel, vegul egy feketebab kremmel toltott suti zarta a sort. Miutan a delutan nagyreszet alvassal toltottem, reggel negyig olvastam (Drew Karpyshyn: Darth Bane, Path of Destruction).

Reggel aztan 8:30-tol keltem 9-ig, szo szerint: az ora 8:30-kor csorgott es onnan 9 percenkent mig vegre kikaszalodtam az agybol. A zuhany utan azonban frissnek ereztem magam es elindultam reggelizni. Az arban benne volt a svedasztalos reggeli, ahol nem kimeltem magam, gondoltam egesz napra eleget eszem es majd este a kinaiban vacsoralok. Ennek megfeleloen a reggelim az elfogyasztas sorrendjeben a kovetkezo volt: 1 ciabatta zsomle gazdagon megrakva sajttal es szalamival (szigoruan vaj nelkul, az hizlal...), 1 passion fruit (lila maracuja), 1 tanyer muzli tejjel (cukor nelkul, az hizlal...), meg egy ciabatta sajttal es szalamival, 1 croissont vajjal es lekvarral (itt mar ereztem, nem erdemes aggodnom a vaj miatt...), 1 csokis croissont natur es egy doboz joghurt (hogy az egeszseges etkezes latszatat keltsuk!). Kozben megittam 4 pohar gyumolcslevet is. Es tenyleg, egesz nap nem voltam ehes, igaz az elso par ora kisse lassan es almosan telt...Passion fruit, kicsit gusztustalan, de nagyon finom

Reggeli utan metroval bementem a Domhoz es egesz nap a varost jartam. Rengeteget fenykepeztem, az ido vegig szep volt. Sok volt a felujitas, majdnem minden be volt allvanyozva. A La Scala viszont nem tetszett: ahoz kepest, hogy allandoan azt hallani, hogy a milanoi Scala milyen csodalatos, kivulrol eleg jelentektelen epulet, persze ettol belul meg lehet szep, azt nem lattam. A nezelodest a Dommal kezdtem, lenyugozo epulet, a vilag egyik legnagyobbjakent tartjak szamon. Masodik legnagyobb katedralis Olaszorszagban (az elso a Szent Peter Bazilika Romaban), a vilag masodik legnagyobb gotikus temploma (az elso Sevilla-i katedralis, Spanyolorszagban). Az epitest 1386-ban kezdtek meg es tulajdonkeppen meg most is tart a folyamatos felujitasok miatt. Valoban nagy es annak is nez ki. Csodalatos kivulrol lenyugozo belso diszitessel.Duomo di Milano, a milanoi katedralis

Megneztem a Galleria Vittorio Emanuele II-t, ami gyakorlatilag egy fedett vasarloutca, a katedralist koti ossze a Scalaval. Itt megtalalhatok a vilag vezeto divatmarkainak boltjai egymas mellett. Egyebkent is az olaszok nagyon jol oltozottek, elegansak, mindenki napszemuveget visel es le van barnulva (ez szokatlan, az angolok eleg feherek). A ferfiak ugy neznek ki mint Flavio Briatore! :) Mindenkin sok a bor (kabat, cipo, taska, ov, minden borbol). Sokkal tobb csinos no van itt, mint angliaban.

Voltam egy postan is feladni a kepeslapokat es orommel tapasztaltam, hogy detto magyar posta: lassu es burokratikus. Az angol hianya itt is erzodott: jegyet kellett tepni a kiszolgalasshoz es az automatara ez ki is volt irva angolul, majd jott negy sor olasz szoveg piktogrammok nelkul, tehat meg csak talalgatni se lehet. Egy kedves no (egyebkent mindenki kedves, mosolygos, hangos beszelnek olaszul es nem zavarja oket, hogy nem ertem, hogy mit mondanak) nyomtatott nekem egyett, igy sikerult feladnom a lapokat.

Varosnezes kozben ittam egy igazi olasz cappuccino-t egy igazi olasz kavehazban es tenyleg jo volt, a legjobb amit eddig ittam. Voltam a Castello Sforzesco-ban, ami a Sforzak palotaja volt a XV. szazadban, ma muveszeti kiallitas van benne.Signor Garibaldi szobra es mogotte a Sforza palota

Megneztem meg sok templomot es ugy altalaban korbejartam a belvarosi reszt. Sok a robogo, vannak hatalmas parkos teruletek (mint a Nepliget, de bent a belvarosban).

Estere ertem vissza a hotelbe es mentem a kinaiban, hogy megint egyek valami jot, de sajnos zarva volt es a kozelben nem talaltam megfelelo ettermet, ahova beultem volna, igy vegul egy McDonald's-be vettem egy BigMac menut, amit eleve nagy krumplival es uditovel ertettek (en is, de nem mondtam) es a no elkezdte nekem kitolteni a kolat. En voltam az egyetlen vasarlo, sanszos volt, hogy nekem lesz, de gondoltam varok meg vele, mig kitolti teljesen, hogy megmondjam en jeges teat kerek (jeg nelkul persze, csak hogy meg jobban megkavarjam). Ugyanis, azzal, hogy kola helyett jegesteat iszom, ugyanazt a cukros szart engedem le a torkomon megis kulonbozok a tomegtol (mint tudjuk! :)).O, azok a milanoi ejszakak! Najo, csak keso delutanok...

Masnap reggel sokan voltak a reggelinel es elettek elolem a kis croissonokat igy kenytelen voltam valami lekvaros pitet enni helyette. Reggeli utan kifizettem a szobat es a minibarbol megivott kis 0.33-as citromos szodat (2,5 eruro, a szoba 32 volt/ejszaka) es elmentem egy hatalmas temetokertbe, ami tegnap zarva volt. A Cimitero Monumentale di Milano egy hatalmas temeto, ahova tobbnyire nem egyszeru sirok vannak, hanem hatlams monumentek es siremlekek. Sok hires ember nyughelye is talalhato itt, tobbek kozott Eva Perón holtteste is itt volt 1955-tol 1971-ig María Maggi nev alatt.Temeto olasz modra

Vegul nem maradt mas hatra, mint irany Milano Centrale es Bergamo. Utkozben meg sikerult lefotoznom a tartomanyi szekhelynek otthont ado uj, 127 meteres szekhazat is.Tartomanyi szekhaz, 127 meter magas

Es vegul egy slusszpoen: a fenykepezo aksijat tolteni kellett, de a gepet amerikabol vasaroltam, amerikai dugoval, kaptam hozza egy atalakitot a brit konnektrokhoz. Na ehhez kellett nekem vasarolnom egy atalakitot az europai konnektorokhoz. Toltesnel igy ezt egybe dugtam be a csatlakozoba! :)Toltok, ha osszejonnek...

2007. október 14., vasárnap

Hadrian's Wall

Datum: 2007. szeptember 15.

Ej, mar oktoberben jarunk es meg mindig van ket meg nem irt topic (Sunderland legishow es a Newcastle-Wigham meccs), de igyekszem behozni magam.

Tony kollegam es csaladja tagjai az English Heritage nevu szervezetnek, aminek lenyege, hogy bizonyos penzosszegert tagsagit lehet vasarloni es igy ingyen latogathato 400 jelentosebb angol muemlek, peldaul Stonehenge is. Igyekeznek minden hetvegen kimozdulni es ellatogatni egy-egy ilyen muemlekhez. A felesege tanarno es rengeteget tud ezekrol a helyekrol, ugyhogy barmit kerdeztunk, mindenre tudta a valaszt. Tony pedig tudvan, hogy en is szeretek elmenni ilyen helyekre es mivel allandoan kerdezem oket, hogy mit erdemes meg megneznem, mondta, hogy aznap hetvegen mennek a Hadrianus falat megnezni kocsival es ha gondolom, akkor orommel vennek ha csatlakoznek hozzajuk. En meg orommel vettem a meghivast, igy szombaton munka utan (mar ugyertem mikor Tony befejezte a munka, en nem dolgoztam) felvett Heyworth metromegallonal es elvitt magukhoz. Eleg messze lakik, illetve kinek messze, en kb. 4 merfoldre lakom a cegtol, o 12-re, de kocsival nem olyan sok. Kozben megmutatta azokat a foldeket, amik a termelesi igazgato (Tomirol van szo Andris!!!) es testvere birtokaban vannak, azt mondja nagyon gazdagok, a foldek kb. 2 millio fontot ernek, hatalmas legelok, erdok, allatok. Szoval nem kene minket szekalnia bent, elelne abbol is amije van! :)

Kellemes hazban laknak az anyosaval, szokasos, foldszintes-elso emeletes leosztas, kellemesen berendezve. 16:9-es, 100cm-es plazmatv a nappaliban es a haloban, egyeb helyisegekben kisebbek. Mondtam is neki, holgy bezzeg a nyugati burzsoa kapitalistaknak fussa mindenre, de csak nevetett. Mig Tony lefurdott es atoltozott a lanyuk, Brittany, tartott egy kis X-Box360 bemutatot, aztan mikor mindenki elkeszult indultunk is. Kocsival kb. 100 merfoldet tettunk meg aznap, a fal kulonbozo pontjaira latogatva el. Vegig nagyon kedvesek voltak, mindenfelerol beszelgettunk, voltak jopofa helyzetek, pl. mikor megalltunk tankolni es Tony mondta, hogy £20-ert fog tolteni a kocsiba, Joann pedig adott Brittanynak egy 20-ast, de mivel a lany mar szaladt volna is a boltba, visszahivta es adott neki meg egy-ket font aprot azzal, hogy "Ismered apad, mindig egy kicsivel tobbet tolt!". En persze felnevettem, mire Joann is nevetve folytatta, hogy bosszanto, mikor bemegy fizetni es vissza kell jonni, mert tizeakarhany pennyvel tultoltotte a megbesszelt osszegnel. Mondtam, hogy ismeros a tortenet, ugy latszik a vilagon mindenhol van ilyen, fuggetlenul, hogy hol elsz. Tenyleg aranyosak voltak, vegig viccelodtunk es ugrattuk egymast. Meg van egy be nem valtott igeretuk, hogy elvisznek Lindisfarne-ba, ahonnan az egesz eszak-angliai keresztenyseg elindult isz. 635-ben.

Hadrianus fal

Hadrian fala keresztulhuzodik Anglian, indul innen Wallsend-tol (Segedunum) es 117 km hosszan megy keresztul K-Ny iranyban, egeszen Solway Firth-ig. A fal epiteset isz. 122-ben kezdtek meg Hadrianus csaszar latogatasa utan, akit zavartak a folyamatos katonai problemat okozo pikt torzsek betoresei eszakrol. Persze egy ilyen fal epitese nemcsak pusztan katonai jelkentoseggel bir, hanem szimboluma a romai hatalomnak is. A falat a katonak epitettek, keletrol nyugatra haladva es 8 ev alatt fejeztek be. A fal epitese 8 km-es szakaszokra volt osztva ezert megfigyelhetok bizonyos kulombsegek mind a falban, mind pedig a feliptett ortornyokba, attol fuggoen, hogy melyik legio epitette (Legio II Augusta, Legio VI Victrix es Legio XX Valeria Victrix). A fal menten 16 eroditmeny epult 500-1000 katona befogadasra, valamint kisebb orposztok minden romai kilometeren. A fal 3 meter szeles es 5-6 meter magas lehetett a regi idokben, mara kicsit megkopott, de meg igy is impozans latvany, ahogy keresztulhuzodik a tajon, nem kerulve ki semmit.

Elsokent Vercovicium nevu romai helyorsegbe mentunk, ami Housesteads farm kozeleben talalhato. Az itt lako farmerek, az Armstrong csalad, arrol volt ismert, vagy inkabb hirhedt, hogy gyakran es alaposan szegtek a torvenyt. Tobbnyire lo- es birkanyaj ellopasabol tartottak fenn magukat es a regi romai erodot hasznaltak fel az illegalisan szerzett javak tarolasara. Volt olyan idoszak, amikor a csalad osszes ferfi tagja ellen eljaras folyt az angol vagy a skot hatosagok reszerol. Az utolso Armstrongot a XVII. szazad vegen logattak fel, testvere amerikaba szokott. A farmot 1698-ban eladtak Thomas Gibson-nak, aki muvelni kezdte a kornyezo videket, igy nagyon sok regi romai leletre bukkant.
Vercovicium helyorseg maradvanya

John Clayton tortenesz 1838-ban vasarlota meg a farmot es neki koszonhetoen nott meg az erdeklodes a romai eroditmeny maradvanyai irant, amit vegul egyik leszarmazottja, John Maurice Clayton, 1930-ban vezette be a nemzeti oroksegvedelmbe. Vercovicium isz. 124 korul epult kobol, nemsokkal a fal epitese utan. Erdekessege, hogy az eszaki oldala parhuzamos a fallal, ellentetben a tobbi eroditmennyel, ami a deli oldalat mutatja a falnak, vagyis benyulnak az ellenseges teruletre. Masik erdekesseg, hogy nincs sajat vizforrasa, csak az esovizet tudtak osszegyujteni nagy ciszternakba. Leg, hogy itt maradt legjobban eppen romai latrina. Tenyleg, gyakorlatilag le lehet ulni a "kodeszkakra".

Utunk masodik allomasa Once Brewed volt, ahol felmasztunk Crag Lough nevu sziklara. Hogy Once Brewed micsoda, azt nem tudom, csak egy turistakozpont, semmi tobb. A szikla es taj persze mesebe illo, marha valaki szereti a kisse borongos, szeles meseket!
Crag Lough

A fal itt is keresztulmegy megallithatatlanul, at a sziklan. Ilyenkor tudja ertekleni az ember, hogy ketezer evvel ezelott micsoda munka volt ezt megepiteni.

Ez pedig en vagyok, amint a skot hatart kemlelem

Innen Birdoswald Fort-ba mentunk tovabb, regebbi neven Banna, ahol szinten nincs semmi, egy regi farmhaz epult a romokra, most is folynaka az asatasok. Van egy szepen berendezett muzeumuk es egy igen hangulatos kis kavezo, ahol ittunk kavet es forro csokit.
Forro csoki: az elso csokirudat botor modon befaltam, de a masodikat mar beleolvasztottam a cseszebe! Mmmm...

Kerdeztem, hogy kapnak e valamilyen tamogatast, hogy fenn tudnak tartani egy ilyen helyet, szemelyzetet, de Joann azt mondta, hogy csak a bevetelbol gazdalkodnak, azt amit a turistak elkoltenek! Nekem ez dobbenetes volt, mert az arak is teljesen hasonloak voltak az osszes tobbi kavezohoz merve, a forro csoki £1,15 volt. Az erodot egyebkent isz. 112 es 400 kozott hasznaltak a romaiak, majd helyi hatalmassagok lakhelyeul szolgalt az V. es VI. szazadban. Erdekessege, hogy kisegito helyorseghez kepest volt kulon gyakorlo terem az ujoncok kepzesere.
Birdoswald Fort, illetve a helyen epult udvarhaz. A kep erdekessege, hogy a jobb also sarokban lathato Tony, Joann a felesege Brittany a lanyuk

Utolso allomasunk Lanercost Priory, aminek tulajdonkeppen nem sok koze van a falhoz, vagy egyeb romai eroditmenyekhez (csak annyi, hogy a Birdoswald Fort nehany merfoldre van innen). 1166-ban kezdtek epiteni II. Henrik utasitasara. VIII. Henrik 1536-ban hatalyba lepett Dissolution of the Monasteries torveny ertelmeben, melyben szakit a katolikus egyhazzal es magat nevezi meg, mint legfobb papi szemelyt, aki rendelkezik az egyhazi birtokokkal, Lanercost hanyatlasnak indul, telyesen lepusztul, bizonyos reszeit lakohazza alakitjak.
Lanercost Priory a levegobol

Csak 1740-ben hatarozzak el, hogy a templom fohajojanak megmentheto reszebol kialakitanak egy templomot, ami a mai napig is mukodik. Az oltar feletti uvegablakbol latszik a regi templom falainak maradvanya.
Romok az uvegablakon keresztul

Itt leptem be en is az English Heritage szervezetbe (emlekszel Andris? Mikor a parton bementunk a Tynemouth Priory-ba, akkor elhatarztuk, hogy belepunk), potom 36 fontert, amiert akciosan kaptam 14 honapi tagsagot. Az elado egy amerikai no volt, aki amint megtudta, hogy nincs tagsagim es raadasnak en is kulfoldi vagyok, olyan dumaba kedzett, hogy hihetetlen! Kint mondtam is Tonyeknak, hogy ezt a not felvennem eladonak, mert barmit kepes lenne eladni! Amig kitoltotte a papirokat megtudtunk minden fontos dolgot az eletebol. Kiderult pl. hogy az apja ijjal bajnok volt a 60as evekben. A romok egyebkent szepen karba vannak tartva, mindenhova be lehet menni, meg lehet nezni. Es csak kb. 15 merfoldre fekszik a skot hatartol, ami azt jelenti, hogy egyre kozelebb kerulok skociahoz! :)

Szep nap volt, jol ereztem magam, a taj gyonyoru, mint mindig, mindenutt a zold foldek, legeleszo tehenek, lovak, birkak. Minden szepen elkeritve, rendbetartva, sehol sincs szemetkupac, vagy ilyesmi. Kivancsi vagyok milyen lesz majd telen.
Taj tehenekkel

Jo slusszpoen volt, hogy elhoztak Fenhambe es a Westgate Roadon jottunk akkor Joann egyszer csak megjegyezte: itt nincs is angol bolt? Csak halal-t meg falafel-t lehet latni mindenutt? Mondom, hogy igen, itt sok a paki, foleg ezen a reszen, ahol en lakom, ott szerencsere inkabb vegyes a tarsasag, nem kimondottan paki. Bar a legkozelebbi bolt (Ali's Store) indiai vagy pakisztani, ezt nehez megitelni, mert europai szemmel egyformanak tunnek.

Copyright:
A legifelvetelt termeszetesen nem en keszitettem, a http://www.visitcumbria.com oldalrol szarmaznak, koszonet erte Simon Ledingham-nek.

2007. október 8., hétfő

Utazas

Ertesitek minden erintett felet, hogy november 27-tol december 2-ig Magyarorszagon tartozkodom, a regi telefonszamom elni fog. Probalok minel tobb emberrel talalkozni, de mar elore is elnezest kerek azoktol, akik idohiany miatt kimaradnak a programombol!

Rowlands Gill

A datum a mai nap, a mostani elmenyemet irom meg, a tobbit pedig probalom behozni.

Tegnap ismet Tonyek meghivasara egy helyi vasaron vettem reszt, nagyon jo volt, megint kellemesen ereztem magam veluk, sot Joanna, Tony felesege, meghivott egy vasarnapra, hogy egyek egy igazi angol ebedet. Kicsit faradt voltam a szombattol, nem akartam messzire menni, mivel a reggel nagyresze mar igy is eltelt, ezert valami kozelit szerettem volna megnezni. Raadasul bekoszontott az osz is, ami kedvenc evszakom kozvetlenul a tavasz es a tel elott (a nyarat nem szeretem), es valahogy erdoben akartam setallni. Ezert reggel felcsaptam a GoogleEarth-ot es szetneztem a kornyeken, hatha talalok valami erdofelet, amiben lehet barangolni. Igy akadtam ra Rowlands Gill nevu kis telepulesre.

Rowlands Gill kis banyasvaroska a Derwent folyo eszaki partjan. Gyakorlatilag Geatshead zoldovezeti reszen talalhato, 35 perc busszal az Eldonrol, ugy, hogy a 4. megallo meg a Metro Centre es a 7. mar Rowlands Gill, ami a helyismerettel rendelkezok szamara vilagossa teszi, hogy bizony ez tenyleg kozel van! Regen volt allomas is, de 1953-ban bezartak a szemelyforgalom elott, 62-ben pedig az aruszallitast is megszuntettek. A sineket 1966-ban szedtek fel es 1972-tol a sinek helyen vezet a Derwent Walk turautvonal (mostmar vilagos, hogy a 9 luku viadukton, amin atgyalogoltam, miert volt mellmagassagig ero tomor fal a szelein...). Pub nincs, de van egy Social Club-juk a varos szele fele. Egyebkent is a "varos" gyakorlatilag a foutvonaltol jobbra helyezkedik el (ha a hattal allunk Newcastle-nek), aranyos kis hazak sorabol all.
Kb. mindegyik igy nez ki

Szoval osszepakoltam es bementem az Eldonhoz, utkozbe meg beugrottam a Waterstone-ba (konyvesbolt, vagy inkabb konyvaruhaz, mivel 4 szintes eleg impozans epuletrol van szo) vasarolni egy terkepet a kornyekrol, hogy ne vesszek el az erdobe (masreszt a tajolo terkep nelkul nem sokat er) valamint elidoztem a barcelonai utikalauzok kozott (el szeretnek tolteni ott par napot, mielott megerkeznek Magayrorszagra). Vettem egy uveg Hadrian vizet (helyi asvanyviz, ez es a Highland (skot) a kedvenceim), aminek majdnem a felet meg a megalloban megittam, mert az elotte elfogyasztott Hoi Sin szoszos kacsa kivanta a vizet rendesen (elvegre vizi szarnyasrol van szo, vagy mi?), igy kesobb csak egy korty vizet engedelyeztem magamnak egy-egy kaptato utan, azt is hosszan benntartva, mielott lenyeltem volna, mert igy jobban atnedvesiti a szajat es igy kevesebb folyadek is eleg.

A return jegy csak £3,50 volt, de ugye itt zonas a kozlekedes, csak annyit kell fizetni, amennyit igenybe veszek a szolgaltatasbol. Je, igy is lehet? Igen, lehet, kis esz kell hozza, meg vagy 250 ev nyugodt kapitalizmus. Egyebkent a busz nem Stagecoach jarat volt (amire berletem van) hanem GoNorthEast jarat, ezert kellett jegyet vennem (mint amikor Alnwickba mentunk, mert akkor meg Arriva-val utaztunk).

Megerkezesem utan rogton bevetettem magam az edobe, raterve a Derwent Walk osvenyre. Az ido nagyon kellemes volt, pont ahogy szeretem: felhos eg, enyhen, nagyon finoman szemerkelo eso, 15 fok. Szerencsere itt tobbnyire ilyen az ido, ezert is szeretek itt lenni! A kirandulo osvenyek tisztak es jol jarhatok, nyoma sincs az eldobalt szemetnek, muanyag flakonoknak es epitesi sittnek. A turista jelzesek nem a fakra vannak felfestve hanem kulon kis karok vannak leverve a foldbe, rajtuk a kulonbozo jelzesekkel.
Az erdei osveny

A turautvonal egyebkent foldeken keresztul is vezet, es ami az egeszben az erdekes, hogy a foldeken gazdalkodas folyik (legeltetes). Ki van irva, hogy az ev bizonyos szakaszaban milyen allattal talalkozhatsz, felkernek ra, hogy ne kozelits az hozzajuk, ne etesd oket, es tartsd feken a kutyadat. A kapu zsilipszeru, az allat magatol nem tud rajta atmenni es veletelnul se lehet nyitva hagyni pont a zsilipeles miatt. Erdekes volt eloszor bemenni egy ilyen karamszerusegbe, a tehenek koze, akik bekesen legeltek, a kisse vizes, nehol mocsaras terepen, mig en szepen atballagtam a legelon szaraz labbal, mivel a turistaknak egy kis fabol keszult osveny van lerakva.
A lapos reszen atvezeto osveny

A legelo vegen felkapaszkodtam egy kis oromra, ahol talatam egy XIII. szazadi udvarhazat, jobban mondva annak maradvanyat. A haz (Old Hillinside) helyi kobol epult es 200 evig a Harding csalad birtokolta, majd 1732 ota a Gibside birtok resze. Egyebkent nincs kulonosebben jelezve, egyszeruen a haz bejaratanal elhelyeztek egy tablat egy kis magyarazo szoveggel es kesz. De ez nem tul meglepo, itt kopni se nagyon lehet anelkul, hogy ne egy tobbszaz eves muemleket talaljon el az ember (persze csak elmeletileg, nem vagyok az a kopkodo tipus).
Romos haz a XIII. szazad kornyekerol

Itt megpihentem egy kicsit es betajoltam magam, egyeztetve a latottakat a terkeppel. Mivel nem messze volt egy kisebb korakas, gondoltam idozitovel keszitek magamrol egy kepet. Megmondom oszinten nem szokasom, ha kivancsi vagyok magamra, belenezek egy tukorbe. Jobban szeretem a termeszetet fotozni, mint az embereket, belertve sajat magamat is, de annyira idealis volt a helyszin egy self-portrait keszitesehez, hogy nem birtam ellenallni. Beallitottam a fenykepezot, aztan probaltam merengon elnezni a tavolba, mig vartam az exponalasra es a szemem sarkabol lestem a visszaszamlalast jelzo kis lampa villogasat. Az eredmeny alabb lathato:
Eleg jo kep lett, de valljuk be, errol az arcrol nehez rossz kepet kesziteni! :)

Utam kovetkezo allomasa a Derwent folyo partjara vezetett, ami hatarfolyo Northumberland (ahol elek) es Durham megye kozott. A Tyne folyo mellekfolyoja es a MetroCentre kozelebe omlik bele. Errol jut eszembe, MetroCentre: Az EU legnagyobb es Europa masodik legnagyobb bevasarlokozpontja (az elso Cevahir Mall Isztambulban). Kozel 330 bolt talalhato benne 165000m2-en. Plussz a szokasos IKEA, ASDA, Toys 'R' Us boltok es egy Marriott hotel korulotte.

Vissza a Derwent folyohoz, aminek neve az osi Brythonic/Old Welsh derw szobol szarmazik, ami tolgyet jelent. A patak sekely, tiszta vizu, halat nem lattam benne, csak mohos sziklakat, amin a viz fodrozodva tort meg.
Kaprazatos latvany es kulon jo pont, hogy a vizben nem uszkaltak muanyag flakonok...

A taj egyebkent is olyan volt, hogyha festmenyen latom, akkor egy giccsparade az egesz, de igy eloben derul ki, hogy csak a termeszet kepes ilyen csodat alkotni, ugy, hogy az osszhatas lelegzetelallito es megse giccses. Az ember legszivesebben csak elulne es nezelodne egesz nap. De vegul is erre van a fenykepezogep, hogy az ember elkapva a pillanatot egy memoriakartyara mentse az orokkevalosag momentumat.
Az oszi szinekben pompazo fa, pont ahogy elkepzeltem

Sajnos a kis folyo az utamat allta es mire megleltem a hidat es atmehettem a tulpartra, hogy kozelebbrol is megnezzem az igazi latvanyossagot, a hatalmas Gibside parkot, addigra mar este lett es bar en meg birtam volna a gyaloglas, a parkorseg udvariasan figyelmeztetett, hogy fel otkor johetett be az utolso latogato es igy hat ora fele mar terelik kifele az embereket. Ugyhogy kenytelen vagyok visszajonni kesobb, hogy teli pompajaban is megszemleljem az egeszet ujra.

Es vegul, hogy allitasomat igazoljam arrol, hogy allatok is voltak a mezon, ime ket legeleszo lo 12x optikai zoommal, mivel nem akartam megzavarni oket, bar igy is folyamatosan futtyognom kellett, hogy a barna a legelesze helyett engem nezzen. Lattam meg facant es mokus is illetve az egyik osveny vegen egy madarles volt kialakitva, amibe bebujva ablkakon keresztul lehet szemlelni a nadi eletet.
Legeleszo lovak

2007. szeptember 16., vasárnap

QE2

Kicsit el vagyok maradva a postokkal, igyekszem begyorsitani es ha nem is a megtortenesuk sorrendjebe (huh, kezdek magyartalankodni! :o), de felrakom oket az elejen a pontos datum megjelolesevel!

Tehat 2007. szeptember 16.-a van, tegnap voltam Tony kollegammal es a csaladjaval egy egynapos kirandulason a Hadrianus fal tobb pontjan (nyilvan nem jartuk be az egeszet, valami 120 km-en keresztul huzodik a fal), de kocsival tobb, mint 50 merfoldet tavolodtunk el Newcastletol, de ezt majd egy masik post kereteben!

Faraszto szombat volt, igy nem terveztem semmi kulonoset vasrnap, azon kivul, hogy delutan lemegyek a partra (South Shields, ugye emlekszik meg mindenki) es megnezem a QE2 erkezeset.
QE2 felirat a parton, mindenki varja a hajot!

QE2, vagyis a RMS Queen Elizabeth 2 (az RMS a Royal Mail Ship roviditese, es azt jelenti, hogy a hajo a Royal Mail tengeri szallitoja, hasznalhatja a zaszlojat, 1840 ota van hatalyban, ismeros lehet meg a RMS Titanic nev is...), a Cunard Line hajozasi vallalat zaszloshajoja 1969-tol egeszen 2004-ig, amikor is a Queen Mary 2 felvaltotta. A hajo nyugdijba vonul 2008-ban, negyven evnyi szolgallat utan, es ennek alkalmabol korbehajozza egesz Nagy Britanniat es mindig mas varosban kot ki, hogy aztan Dubai-ban szalloda-hajo legyen. Leg, hogy most eloszor kot ki itt Newcastlebe (es utoljara). A postai szallitast komolyan veszik, egy 1860-as szerzodes szerint minden egyes percnyi (!) keses 1 font 1 shilling es 5 penny birsagot jelent a hajozasi vallalatnak! Meg egy kis kitero a Titanic-hoz: legeloszor helyszinre erkezo hajo a RMS Carpathia volt es 705 embert sikerult megmentenie. A hajot a Swan Hunter & Wigham Richardson hajoepito vallalat epitette itt Newcastleben es bocsatotta vizre 1902 augusztus 6.-an.
A Queen Elizabeth 2 behajozik a kikotobe

A hajot 1967 szeptember 20-an bocsatottak vizre Clydebank-ban, Skociaban. Brutto tonnatartalom 7032700 koblab (had ne kelljen atszamitanom SI-be), teljes hossza 293,5 meter, szelessege 32,03 meter es a teljes magassaga 52,2 meter, a hajo oldala 9,87 meterrel magasodik a tenger fole, ezutan jonnek csak a felso felepitmenyek! Csucssebessege 34 csomo elore, 20 csomo hatra es kozel 1800 embert tud szallitani. Erdekesseg, hogy II. Erzsebet kiralyno avatta fel, es azert hogy ne keverjek a kiralynovel lett QE2 es nem QE II., emiatt a neve is Queen Elizabeth Two es nem The Second, mint a kiralynoe.

Elete soran a kovetkezo esemenyekben volt resze:
- sebessegrekord 1970-ben: 3 nap 20 ora es 42 perc alatt tette meg a Southampton es New York kozotti tavot
- 1971-ben 500 serultet vesz fel az ego francia Antilles hajorol
- 1972 majus 17-en bombariado volt a hajon mikozben a tengeren volt. Ejtoernyovel dobtak le a bombakereso osztagot a hajo melle a tengerbe helikopterrol (nem talaltak semmit)
- 1982-ben reszt vallalt a Falklandi haboruban (mint altalaban a tengerhajozasi vallalatok itt Nagy Britanniaban) es jelentos atalkitason esett at: a gyonyoru belso diszburkolatot lefedtek 2000 frunerlemezzel, uzemanyagcsoveket telepitettek a fedelzetrol a gephazba, hogy a tengeren is lehessen utantolteni, felszereltek 3 helikopterleszallo platformot, es atalakitottak a halofulkeket, hogy elszalasolhassak a 5th Infantry Brigade 3000 emberet
- 2004 november 5.-en atvette a leghosszabb szolgallati ideju hajo cimet a vallalat RMS Aquitania hajojatol
- 2007 februar 20.-an Sydney-ben osszetalalkozott a mult es a jovo, mikor a QE2 kikotott a RMS Queen Mary 2 mellett. Erdekes, hogy ez legutobb 1941-ben volt, mikor a ket "anya" hajo a Queen Elizabeth es a Queen Mary csapatokat szallitott Ausztraliba!

Vegul osszegzeskeppen a hajo aktiv elete soran (2007 szeptember) megtett 5,6 millio tengeri merfoldet, reszt vett 25 foldkoruli es 801 transatlantic uton, utaztatott 2,5 millio embert.

A rovid TIT eloadas utan terjunk vissza a nagy naphoz! Szeptemberben metro feujitasok vannak Haymarket es Monument allomasok kozott, ezert minden vasarnap delelott szunetel a metroforgalom es utana is csak ritkan kozlekednek. Mondjuk erre kulonosebben nem keszultem fel, igy egy kicsit meglepett, hogy majd egy orat kellett varakoznom a peronon a metro erkezesere (voltak metrok, de nekem olyan kellet, ami South Shieldsre megy, az meg nem jott). Ezert varakozas kozben felmentem az allomasra (mert a Centralon voltam, nem a Monumentnel) es vettem a National Geographic-ot. Annak idejen jarattam es nem tetszett ket okbol: egy, a cikkek gyengeelmeju amerikaiaknak lettek megfogalmazva, kb. a Reader's Digest szinvonalan es ketto, rengeteg hirdetes van benne. Az angol verzio annyiban mas, hogy eleg keves hirdetes van benne, de a cikkek szinvonala maradt ugyanaz. A varakozas ideje alatt nagyjabol ki is olvastam, volt benne egy erdekes cikk a Vezuvrol meg egy fejtegetes az europa mocsaraiban talalt mumifikalodott holtestek eredeterol. A tobbi kulonosebben nem fogott meg. Ja, meg volt egy cikk a barlangokban elo szem es bor (kitin) nelkuli allatokrol, az is eleg jo volt. De nem fogok elofizetni, bar jol hangzik, hogy evi 19 fontert tagja lehetek a National Geographic Society-nek.

A kikotoben kis hajok vartak a nagyot

Szoval varakoztam, majd a tomeggel egyutt kimentem South Shiledsre. A program szerint a happening 16:30-kor kezdodott volna, en olyan negyed hatra ertem ki es meg nyoma nem volt a hajonak, illetve latni lehetett, hogy kint korozget (lassan) a nyilt tengeren. Mint kiderult arra vart, hogy a menetrend szerinti DFDS Seeways kompja ehagyja a csatornat es igy bejohessen. A DFDS 17:30-kor indul, igy volt szerencsem azt a hajot is megcsodalni. Szerintem a DFDS nagyobb volt, viszont a QE2 sokkal karcsubb es szebb hajo, mint a kocka komp.

DFDS Seeways Princess of Norway komphajo kifele igyekszik a kikotobol


Az ido eleg szeles es huvos volt, az eso neha szemerkelt, de mire a QE2 behajozott ragyogott a nap, mintha csak igy rendeltek volna.
Az ido szep volt (marugyertem a szokott felhos, szep ido)

Mig varakoztam ettem egy cheesburgert (ami itt eleg szereny: a zsomlebe kapsz egy szelet hust meg sajtot es jonapot, nyoma nincs a megszokott gazdag feltettel adott magyarorszagi csalamades, uborkas, hagymas, salatas hambinak) es egy kis sultkrumplit, amit sikerult meg a hajo erkezese elott megennem.

Felvezeteskeppen egy tuzoltohajo locsolgatott vizet, majd amikor a hajo megerkezett es vegre elkezdett behajozni a csatornaba, akkor volt tuzijatek, zene, hajokurt, meg minden. A kisebb hajok ott lebzseltek a QE2 korul, ami jocskan folejuk tornyosult.
Locsolkodas es tuzijatek

A behajozas utan a partol atballagtam a kikotobe (kozbe beesteledett) es kikotes kozben is megnezhettem a hajot. Erdekes volt latni egy ilyen nagy oceanjarot, amit en vegig kevertem a Queen Mary-vel, azt hittem ez az uj hajo es nem ertettem, hogy miert vonjak ki a frogalombol, mikor nemreg epult. Aztan utanaolvastam es kiderult, hogy nem minden Queen ugyanaz a Queen! :)
Este a kikotoben

Orulok, hogy lathattam egy ilyen hajot eloben is, emlekezetes delutan volt.

2007. szeptember 13., csütörtök

Kulcs

Erdekes kaland esett meg velem kedd este. Munka utan szokas szerint bementem az Eldon mogotti FoodStore-ba, hogy megvegyem a vacsoranak valot, es valami kulonos ihlettol vezerelve ugy dontottem, hogy tojasrantottat fogok vacsorazni. Olasz kolbasz (ami legalabb egy kicsit hasonlit a jo magyar paprikas kolbaszra) volt otthon, igy csak vettem egy kis fej hagymat es dobozba negy tojast. Vettem meg salatat is, mert napkozben azt szoktam enni, paradicsomot, uborkat, meg egy kilo mandarint (napi kettot eszem meg, csak a vitamin vegett). Vettem meg harom kis baguette-t es azzal a joleso erzessel indultam haza, hogy nemsokar joizuen fogok falatozni.

A buszon, miutan visszatettem a zsebembe a tarcam, vettem eszre, hogy nincs meg a kulcsom. Mindegy, gondoltam, Balint otthon van, beenged es jot nevetunk majd az egeszen (mikozben falatozunk, hiszen nappaloskent o is estefele szokott enni). Az ajton azonban hiaba doromboltem, nem erkezett valasz. Mivel meg csak 7 ora volt, Balint pedig csak fel 8 korulre szokott megerkezni, ezert leultem a haz elotti, fel meter magas kokeritesre es vartam. Kozben a gyomrom korgott, mivel aznap nem ettem semmit, csak reggelire egy Balti Pie-t (enyhen csipos, fuszeres pakisztani etel, amit pitebe sutve talalnak), ebedre pedig egy tonhalas, kukoricas, majonezes, szalonnas szendvicset (kicsit pikans, de finom) plussz a ket mandarin. Minel inkabb a rantottan jart az eszem, annal ehesebb lettem. Azonkivul faztam is, mert csak egy vekony bermuda gatyat hordok, az nem meleg a kezeslabas alatt napkozbe, es estere mar otthon vagyok. De most ott ultem a hideg kovon es itt bizony mar erosen 10 fok alatt van a homerseklet estenkent, raadasul vasarnap Whitley Bay-nel voltam es nagyon fujt a szel, szerintem kicsit meg is hulhettem.

Egyszoval hiaba kopogtattam nem jott valasz, gondoltam racsorgok Balintra, merrefel jar es legfokeppen mikorra er haza! De hiaba csorgettem, nem vette fel, gondoltam biztos furdik, varok meg egy kicsit es tovabb probalkoztam, mire nagynehezen folvette es kerdesemre azt valaszolta, hogy dolgozoik, valtott, most ejszakas! Gondoltam, felhivom az Orsit, elottem o lakott itt, hatha van egy tartalek kulcsa, elvegre en is megtartottam a korabbi lakas kulcsait (sose keso kidobni semmit, mint tudjuk), de sajnos o nem igy gondolkozik es nem volt tartalek kulcsa, viszont felajanlotta, hogy aludjak naluk nyugottan, sot vacsorara is meghivott, amit el is fogadtam, csak gondoltam elobb visszamegyek a gyarba, hatha az oltozobe hagytam a kulcsot, egy setat meger.

Visszabuszoztam a kozpontba es azon gondolkodtam, hogy veszek valami meleg kajat, mert kezdtem elegge fazni, de inkabb a sietes mellett dontottem, es a metroallomas automatajabol akartam venni egy csokit (dupla Mars szelet, 80p). Bedobtam egy egyfontos ermet, majd beutottem a csoki kodjat, mire a gep kiirta, hogy elobb dobjak be penzt. Gondoltam, biztos elakadt ezert utanna kuldtem egy 20p ermet, amit a gep szinten benyelt. Ugy dontottem ennyi eleg volt, kezdett a csoki dragara sikerulni, plane, hogy vegul is nem fertem hozza.

Kint Fellingbe mar meglehetosen sotet volt de szerencsere nalunk ejszakas muszak is van, igy csak csongetnem kellett es masodjara mar ki is jott Dave, hogy mi van ennyire hianyzik az ejszakas muszak? Mondtam neki a kulcsot, persze nem volt az oltozobe, de ha mar ott voltam, kertem tole szerszamokat es levertem a lakatomat, hogy a munkasruham zsebebe is megnezzem. Termeszetesen ott volt, valoszinuleg delutan mikor levettem a lakatot veletlenul rossz zsebbe tettem. Az viszont tetszett, hogy az ejszakasok milyen orommel udvozoltek es kerdeztek, hogy mikor megyek vissza (mint kesobb kiderult hamarosan...). Ahhoz kepest, hogy csak 2 hetig voltam veluk eleg mely benyomast tehettem rajuk! :) Persze ok is ram, jo kis csapat az!

Miutan kividamkottuk magunkat eljottem es vegre hazaindultam. Az allomason egyedul voltam, es hirtelen nem is tunt olyan borzasztonak, hogy mindenfele CCTV kamerak vannak felszerelve (bar nekem sose jelentett ez problemat) es folyamatosan szemmel tartanak. Azert megorultem, mikor a metro kozeledeset jelezte a kijezo (ilyenkor este mar nincsen hangosbemondo). Nekem szerencsere minden metro jo, es a legjobb a Due felirat a varhato erkezesnel, mert az azt jelenti, hogy 2 percen belul van a szerelveny.
A kijelzo a peronon.

Hazafele menet meg beszeltem Balinttal es Orsival, hogy minden rendben, illetve nem akartam vacakolni a vacsoraval ezert betertem a kozeli (mar ugyertem, hogy hozzank kozeli, mivel idokozben hazaertem) Chiu Yung Chop Suey House kinai Take away-be es rendeltem egy kinai sult malachust gombaval es sult rizzsel, egy tojasos, gombas Foo Yung-ot sult krumplival, valamint egy fantat. Persze mindezt nem ettem meg egyszerre, a gombas, tojasos Foo Yungot elvittem masnap ebedre, a tobbit viszont este megettem, minek kovetkezteben hajnal egyig fent voltam, mert nem birtam elaludni, annyira televoltam! :)

Tanulsag: hetvegen megyek es masoltatok magamnak meg egy szett kulcsot...

2007. szeptember 9., vasárnap

Whitley Bay

Datum: 2007. szeptember 9., vasarnap

Szokasos kirandulasom ezuttal Whitley Bay-re vezetett, bar bent mondtak, hogy ott nincs semmi, az elmult 8-10 evben nagyon leharcolta magat a telepules (vagy inkabb varosresz, hiszen ez is Newcastle). Mindegy, azert elmentem, a GoogleEarth-on eleg jonak nezett ki.

Eddienek es Robnak volt igaza, eleg lepukkantnak tunt, gyakorlatilag csak a tengerpart volt erdekes, igaz beljebb nem nagyon mentem, eleg volt a parton is vegigsetallni.

Az egyetlen erdekesseg a vilagitotorony volt, bar odafele at kellett vagnom egy golfpalyan, lattam eredetiben meghagyott, elkeritett lapot, ahol a madarak haboritatlanul elvezhetik a termeszetes kornyezetuket.

Pedig WhitleyBay tortenet meglehetosen koranra nyulik vissza, eloszor 1100-ban emlitik es a tortenelem folyaman szaomos neven ismertek: Witelei, Wyteley, Hwyteleg, Witelithe, Wheteley, Wytheleye, Whitlaw, Whitlathe and Whitlag. Jelentos meszko es szenbanyaszat folyt, illetve kikotokent funkcional.

Latnivalo a Spanyol varos nevu szorakoztato kozpont (maradvanya), amit 1910-ben nyitottak meg es a kilencvenes evekben dozeroltak el. Mara csak a dom maradt meg, az is romosan. Errol enekel a Dire Straits egyuttes a Tunnel of Love c. szamukban (hogy miket nem tudok! :o)
Ami megmaradt a Spanyol Varosbol

Masik erdekesseg a St.Mary's Lighthouse, ahogy mar korabban is irtam. A vilagitotorony 1984 ota nem funkcional, muzeumnak es kavezonak ad helyt es mellette van egy 1898-ban kobol es teglabol epult kis haziko, a torony orenek.
St.Mary's Lighthouse es mellette a kis haziko

Hires vagy inkabb hirhedt az ejszakai eletrol, anglia szerte ismert a BankHoliday napokon tartott Bikak es Tyukok (Slag & Hen Party) bulikrol. A helyiek szerint ez a tulzott nepszeruseg inkabb art, mint hasznal.
Ejszakai elet delutan

A varos hires emberei Gladstone Adams (1880-1966), aki az ablaktorlot talalta fel 1911-ben, itt tanult Rowan Atkinson es itt toltotte gyerekkorat Mark Knopfler, akinek, mint tudjuk, magyar volt az apja.

Visszaterve a kirandulasra, sokmindent nem tudok rola meselni, kimentem metroval, a parton vegigsetalltam a vilagitotoronyig, szunyaltam egyet egy padon, vartam az apalyra, hogy atmehessek a szigetre, majd hazajottem. De lassuk ezt kepekben es kicsit bovebb lere eresztve:

A metrofelujtitas miatt ismet jelentos varakozassal, de vegul kiertem WhitleyBayre, aminek hangulatos metroallomasa nem nagyon hasonlit a magyarorszagi allaomasokra. Lenyeges kulombseg persze, hogy ez a fold felett van, nem pedig alatta.
Metroallomas toronyoraval

Kenyelmesen lesetalltam a partra, ami a varos szintje alatt van, mert Newcastlenel vegig sziklas a tengerpart, emiatt szep latvany, ahogy az ember meglatja a tengert a hazak kozott.
Tenger az utcakepben

Leerve a partra meglattam a vilagitotornyot a szigeten eleg messze tolem, gondoltam is hogy jo kis seta lesz oda eljutni! Az ido kicsit szeles volt (tulsagosan nem meglepo, itt mindig fuj a szel) de egyebkent csendes, a tenger is nyugodt volt.
A kep jobb szelen levo kis folt a torony, odaig gyalogoltam

Maga a vilagitotorony egy kis szigeten van, ami csak apalykor megkozelitheto, ilyenkor ugyanis jarhatova valik a szarazfolddel osszekoto ut. Erdekes volt latni, ahogy a tenger folyamatosan huzodik vissza, szinte szemmel kovethetoen, es ugy lesz az utbol egyre tobb szabad.
Igy nez ki mikor meg sziget

Es igy lesz a szigetbol felsziget, balrol jobbra haladva

Es persze voltak madark is, tobbnyire siralyok, az emberek meg a parton, ahogy a tenger huzodott vissza, mindenfele allatkakat keresgeltek a tocsogokban (es tobbnyire talaltak is), de hogy aztan mit fognak veluk csinalni, azt nem tudom, mert fogtak egy rakot, amiert szerintem nem erdekes vacakolni, haszonallatnak megtartani is maceras, ugyhogy inkabb csak abban latom ertelmet a dolognak, hogy a csalad egyutt csinalt valamit es jolereztek magukat.
Csaladi kurkaszas a tengerparton

Volt ket buvar is akik a hideggel dacolva (en csak a kezemet logattam be a vizbe, de dermszto elmeny volt!) buvarkodtak egyett a sziget korul.
Buvarkodas thermo cuccban