2007. február 28., szerda

Csak ugy

Szoval nem irok mindig oldalas beszamolokat, most csak egy rovid bejegyzes kovetkezik. Az elmult heten nem birtam elerni a freemailes leveleimet es ematt nem is nagyon neteztem. A kovetkezo bejegyzesek varhatok: ha az ido jo lesz (ugy ertem napos) valamelyik hetvegen kiugrunk Durham-be, ahol Anglia legregebbi katedralisa lathato, ami 1093-ban epult. Maga a varos i.e.2000-tol ismert hely. A masik bejegyzes a tanulasrol szol, mivel iskolaba jarunk hetente 3 alkalommal. Jelenleg angol irodalmat hallgatunk es utana jon majd a matek. Ha jol elvegezzuk oket, akkor megkapjuk a Level2 bizonyitvanyunkat.

2007. február 22., csütörtök

Kozlekedes

UPDATE!
>Itt egy rovid video a buszokrol!
>http://www.youtube.com/watch?v=IZrC3LRzzx8

Ideje, hogy nehany szot ejtsek az itteni kozlekedesrol. Ami a legfontosabb: a bal az a jobbra es a jobb az a balra, vagyis itt forditva kozlekednek az emberek. Mivel en eddig is mindket iranyba korulneztem a jardara lepes elott, itt se kellett nagyon gyakorolni, hogy elobb mindig a masik oldalt kell nezni. Persze itt fel van festve az utra, hogy "Look Left, meg Look Right" szoval el se tudod teveszteni. Zebra nincs, az utnak ez a resze piros kovel van kirakva, van lampa is de az angolokat nem nagyon erdekli, inkabb csak ajanlasnak tekintik, mert siman atmennek az uton, ha atfernek.

Itt Newcastle-ben 5 kozlekedesi vallalat van, 4 busztarsasag es egy a metronak. A varos kulonbozo reszein mukodnek atfedesekkel. Mi a Stagecoach ceg jaratait hasznaljuk, erre veszunk heti berletet £9.66-ert. A jegy tavolsagfuggo, de atlagosan 1-2 font. Ha elkapnak jegy nelkul, ami eleg nehez, mivel itt csak a busz elejen van ajto es a sofor csekkol mindenkit, akkor helyszinen £60, utana akar £1000 is lehet, ami azert elg durva osszeg. Ha valakit rajtakapunk, hogy rongalja a buszt, akkor £500 penzjutalmat kapunk, ha jelentjuk az esetet.

Vannak emeletes es sima buszok is, viszont csuklos nincsen. Ha lehet mindig emeleten megyunk, mert onnan jo a kilatas, igaz, kicsit aporodott a levego. A nagyobb gond az, hogy egyszeruen nem jelzik a megallokat onallo nevvel, ennek megfeleloen ki se irjak a buszban, hogy mi kovetkezik. Mi a Trewhitt road-on lakunk, ez a Chillingham Road-rol nyilik. A Chillinghaman van kb. 5 buszmegallo es mindegyiket ugy hivjak, hogy Chillingham Road Bus Stop! Ha berleted van, akkor csak meg kell jegyezni, hogy hol szoktal leszallni, jegyvasarlasnal meg megmondod a sofornek, hogy hova mesz es addig adja a jegyet. Kicsit furcsa volt elsore, de meg lehet szokni.

A buszoknak nincs vegallomasa, csak menet kozben, ha lejar a muszak egy kijelolt megalloban var egy Stagecoach-os szemelyauto es egyszeruen kocsit cserelnek. Leszallaskor a nagytobbseg megkoszoni a sofornek a fuvart egy Thank You!-val. A kulturaltsag egyebkent is jellemzo rajuk, nem tulekednek a felszallasnal, szepen sorba allnak, erkezesi sorrendben. Leszallasnal szinten szepenkulturaltan. A busz elso ulesei fenntartott helyek a mozgasserulteknek, idoseknek, stb. Ezt akkor se foglaljak el, ha a busz tele is van, hanem fenntartjak a raszoruloknak. A busz leengedi a levegot az elso legrugobol, igy a padloszintet a jarda szintjere sulyeszti, hogy az idosnek, vagy gyerekkocsisnak, toloszekesnek konnyebb legyen a fel- es leszallas. Persze aprosagok, de erre mondom, hogy fenyevekkel elottunk jarnak. Multkor lefulladt egy tanulo vezeto autoja a zoldnel. A lampa elvaltott, mire sikerult volna elindulni, ennek ellenere nem volt se dudalas se ideges kerulgetes, hanem mindenki szep turelmes ult a kocsijaba es varakozott.

Meg erdekesseg, hogy azokat, akiket elkapnak a metron ervenyes jegy nelkul, azokat kozzeteszik a metroallomason: nev, kerulet, utca, penzbirsag sorrendben, es alatta a felirat: Te is looser akarsz lenni? Vegyel jegyet! :)

2007. február 21., szerda

Templomok

Vasarnap voltam templomba, hogy megnezzem az angol miset. Kerestem egy romai katolikus templomot, a St.Mary's Cathedral RC-t es elmentem a vasarnapi nagymisere, 11:30-ra. A mise menete nagyjabol megegyezik a magyarral, csak a kulombsegeket irom le:
1, A templom bejaratanal kedvesen fogadnak es a kezedbe nyomjak az aznapi mise menetet, sorrendben az enekeket, imadsagokat, peldabeszedeket, valamint a heti hirdetmenyt is.

2, Mielott a helyukre ulnek az emberek mindenki leterdel es imadkozik. Ezt otthon eddig nem nagyon vettem eszre.

3, Rengeteg tomjent hasznalnak, mise elott is es kozben is. Ez kulonosen tetszett, mivel a tomjennek van egyfajta misztikus illata es az se volt semmi, ahogy a szines uvegablakon betuzo napfeny megtort a tomjen fustjen.

4, A Hiszekegy kicsit maskeppen volt, itt enekeltek es a pap mindig elmondott egy sort (ami viszont hasonlo volt a magyarhoz) es a gyulekezet azt felelte ra: We Belive, We Do Belive.

5, A kerelmeknel nem csak eldaraltak a szoveget es elmormogtak a "Kerunk Teged halgass meg minket!"-et, hanem a pap rendesen imadkozott minden egyes keres utan legalabb 10-20mp-ig es csak aztan mondtuk a szoveget.

6, Az enekek persze angolul voltak, de volt nehany, amit latinul enekeltek, ez viszont kimondottan jo volt, mert a latin is egy kicsit olyan mint a tomjen: regi es misztikus.

7, Aldozasnal nem csak aldozni lehet, hanem kulon lehet aldast kerni annak aki nem aldozik, ilyenkor o is eloremegy a tobbiekkel, de keresztbe kell fonnia a karjat es igy a pap csak megaldja de nem kap ostyat.

A tobbi nagyjabol egyezett, de szo szerint. Pl. a "Beke Veled!" helyett "Peace with You!". Es hogy miert erdemes angol templomokba jarni, arra legyen pelda az alabbi foto a St.Nicolaus katedralisbol:


Bemesz a templomba es latod, hogy itt 900 eve nem nyultak semmihez, a padok a XIV. szazadbol valok, az orgonan ott van az osszes karnagy neve 1500-tol napjainkig, a padlot telis-teli regi kolapok boritjak, rajta az alatta fekvo elhunyt adataival.

2007. február 20., kedd

Munkakereses

Csutortokon (csak a datum miatt: febr.8-arol beszelek!) elkezdtunk allast nezni. Ilyenkor az ember elmegy egy JobCenterbe, ahol a helyi allasok vannak. Termeszetesen szamitogepen lehet keresni, ami megtetszik azt ott helybe ki is nyomtathatod magadnak, valamint a helyi szamokat az ott levo telefonon fel is hivhatod. A masik lehetoseg az ugynokseg felkeresese, ahol nyilvantartasba vesznek es ha van valami akkor kiertesitenek. Az ember szerzodest kot veluk, ami azt jelenti, hogy a fizetesebol bizonyos szazalekot az ugynokseg levesz, de ha jol dolgozom, akkor elkepzelheto, hogy a gyar atvesz es ilyenkor amit az ugynokseg lenyul azt megkapom. Arrol nem beszelve, hogy az allando alkalmazast jelent. Harmadik lehetoseg, hogy mindenhova benezel, felkeresed a Customer Service feliratu ablakot, vagy pultot, kersz egy Application Form-ot es kitoltod. Ha van allaslehetoseg es jo vagy, akkor ok egyenesen hivnak. Negyedik lehetoseg, hogy koldulsz az utcan. De komolyan, nagy biznisz lenne, mert itt senkit nem lattam az utcan keregetni! :)

Mindent osszevetve eleg lelekolo, de muszaj igyekezned es hajtani a munkat, mert mar 2 nap utan ugydontesz, hogy te itt elni akarsz meghozza hosszutavon, akar eleted vegeig is. Szoval most zajlik az allaskereses, mar beszeltem nehany emberrel telefonon is, sot (Update!)tegnap (febr.19) megvolt az elso interju is!

Ugy tunik nyelvi problemak nincsenek, az iskolazottab reteget kimondottan konnyu megertnei, az alsobb neposztalyokbol valok mar erosen kell figyelni es legrosszabbak a bevandorlok, akik meg akcentust is tesznek hozza.

Tengerpart

Szombaton (febr. 17-en) kint voltunk a tengerparton, hogy azt is megcsodalhassuk. Volt ott egy gyonyoru romos var, homokos part, sziklas part, vilagitotorony, meg rengeteg zold fu! Az a baj, hogy Magyarorszagon is vannak szep helyek, de itt penz is van a fenntartasra, megmentesre, megorzesre, szoval erdemes elmenni ilyen helyekre mert valoban csodalatosan neznek ki. Ide csak par kepet szurok be, a szukebb csalad es baratok kapnak majd egy bovebb verziot is!

Ezen a kepen a hullamos tengert lehet latni, amint ostromolja a partot. A tenger nem volt viharos, csak a szokasos, saccra 2-3 meteres hullamokat is produkalt.

A kovetkezo kepen en vagyok lathato amint a vilagito-torony labanal napozok. Az eg a szokott felhos volt, de a nap gyakran kisutott (lasd Idojaras I.). Viszont pont ma beszelgettem egy angollal, hogy nagyon tetszik itt, csak az idojarastol feltem de ez a kellemes huvoses nekem tetszik. Mire megnyugtatott, hogy hasznaljam ki, mert ez csak atmeneti ennel rosszabb szokott lenni! :)

A harmadik kepen a var romjainal vagyok lathato. Mondom, nincs meg egeszben a var, de a darabokat is nagyon szepen rendbe tartjak en meg egyebkent is szeretem a tortenelmi helyeket.

Elmeletileg nagyban is meg lehet nyitni a kepet, de nekem itt a konyvtarban nem sikerult.

2007. február 19., hétfő

Idojaras I.

Azert I., mert meg csak ket het tapasztalatat irom le, es elofordulhat, hogy a kesobbiekben meg frissitem az elmenyeim alapjan.

No, kb. 2 hete mar itt vagyok, szoval ideje egy-ket szot ejteni az idojarasrol is! Eso nincs, eddig talan ha ketszer esett, de akkor is csak ilyen finom aproszemu, amire en csak azt szoktam mondani, hogy kicsit parasabb a levego a szokottnal. Ho egyszer volt de ejszaka esett, reggelre csak a nyomait lattuk, mire kimentunk mar el is olvadt (inkabb csak der volt). A nap viszont ritkan sut, az eg alatalaban felhos, az ido pedig huvos. Az itteniek nagyon lazan oltozkodnek, mikor mi kabatban vagyunk latni olyat elvetemult is, aki egy szal poloban rohangal az utcan.

Az igaz, hogy mar en is valtottam es a telikabat helyett csak a szeldzsekimet hasznalom, alaoltozve az is eleg. Illetve a meleg nadrag helyett a sima farmert hordom. A szel sem jelentos, igy mindent osszevetve tulajdonkeppen kellemesnek is neveznem, marha valaki nem vagyik feltetlen hosegre.

Az elejen atestem egy jo kis megfazason, de nem tudom, hogy ez a londoni rohangalasnak volt betudhato, vagy a annak, hogy ejjelente itt is nyitott ablaknal alszom es azert akkor hideg van. Mindegy a szokasos tortenet, orr, torok, laz, orr. De mostanra mar rendbejottem, es csak 60 darab papirzsepit hasznaltam el. Onnan tudom ilyen pontosan mert 100as csomagot vettem a Poundlandben es meg maradt 4x10 db.

2007. február 18., vasárnap

Ez mar Newcastle!

Metroval bementunk a varoskozpontba, majd az elso emeletes busszal ki a szallasra. Kicsit orulten vezetnek a soforok: a nagy emeletes buszokkal ugy tekeregnek a szuk utcakon, hogy centikkel huznak el parkolo autok es a falak mellett. A lakas gyakorlatilag olyan, mint amilyennek egy tipikus angliai hazat kepzel el maganak az ember: teglaepulet, belul fa gerendakkal es szerkezettel, amik ugy nyikorognak, hogy keptelenseg halkan mozogni. Kis szobak, szuk lepcsofordulok, erdekes, ujszeru eszkozok (furdoszobai zuhany), regies megoldasok. Kulon hideg csap es kulon melegcsap van, kevereve nincs a viz, maximum a markodban! Ennek megfeleloen vagy jeghideg vizet engedsz magadnak fogmosanal vagy tuzforrot. Esetleg elmesz es megprobalsz venni egy fogmosopoharat, amit kb. 28 eve nem hasznaltal... Viszont minden helyisegben fusterzekelo es tuzjelzo van felszerelve, ami azert otthon meg ritkasag szerintem.

Reggel bementunk a varosba, hogy kicsit szetnezzunk, Balint megmutogatta azokat a helyeket, ahol erdemes vasarolni. Az arak nagyon csalokak, az ember agya nem all at konnyeden: csak azt latom, hogy valami £2,99 kerul, de azt mar nem, hogy ezt az osszeget nekem meg 400-zal szoroznom kene! Csak azt latom, hogy egy szamjegyu az, amiert otthon 3-4 szamjegyuvel fizetek. Igy csak azt latod, hogy minden olcso es mindent meg is akarsz venni. At kell gondolatban allni es az arakat az itteni fizeteshez merni, nem pedig azon sopankodni, hogy egy kaveert £1,15-ot fizetek...

Megneztuk az £1 boltot (Pundland), ahol minden 1 fontba kerul. Ez kb. a magyar szazforintos bolt, csak itt tenyleg igenyesebb cuccokat lehet kapni. Voltunk egy nagy elelmiszerboltban, olyan mint a TESCO, de csak kajat arul (Morrisons). Szetneztunk egy nagy aruhazlancban, ami a belvarosban van, tobbszintes fedett, "U" alakban oleli korbe a foteret. Sok kis es nagy bolt van benne, valtozo kinalattal es arszinvonallal. Most egyebkent mindenhol nagy learazasok vannak, valos 60-80%-os leertekelsekkel.

2007. február 16., péntek

London III.

A csomagok kivetele utan orult rohanas a buszpalyaudvarra, hogy elcsipjuk a repteri jaratot. Kb. 1 ora mulva mar ott is voltunk faradtan es ehesen. A check-in utan megvacsoraztunk a repteri etteremben; draga, keves es nem is tul jo volt. A biztonsagi ellenorzes szigorodott, itt mar a cipot is le kellett venni, amit kulon atvilagitottak. Az enyhe labszagtol eltekintve vegul is nem volt kellemetlen... A kapuknal volt egy kis kavarodas, mast irtak ki es mashova szolitottak az embereket, de vegul mindenki felszallt es a kiirt ido elott 20 perccel mar fel is szalltunk. A repules kicsit felelmetes volt, a motor allandoan elhalkult, ilyenkor a gep zuhanni kezdett, mindig hirtelen veszitve a magassagabol. Az ido se volt jo, a szel ellegge dobalta a gepet. Azert szerencsesen megerkeztunk kb. 1 ora alatt Newcastle-ba. Itt mar vam se volt csak fogta az ember a csomagjat es indulas kifele.

London II.

Mivel este indultunk istovab, ezert gyorsan vegigszaladtunk Londonon es megneztuk azt, amit egy nap alatt meg lehet nezni. Csak metron utaztunk, ahol a ki- es belepesnel is egy kapun kell atmenni ami csak a berletre vagy a jegyre nyilik. Nem hiszem, hogy konnyu lehet csalni, egyebkent is mindenhol nyuzsognek a security feliratu emberek.

Akkor a lista, hogy miket neztunk meg kivulrol, futtaban: Buckingham Palace, St.James's Park, Trafalgar Square, Natianal Galeries, Tower of London, Tower Bridge (atmentunk rajta), HMS Bellfast, Westminster, Big Ben'. Megallapithato, hogy egy nap keves Londonra, ide legalabb 1 honap kell, de mindenkepp 1 het. Hihetetlen, de minden sarkon valami hires tortenelmibe botlik az ember! El is hataroztuk, hogy kesobb meg visszaterunk ide hosszabb idore szetnezni, ha lesz ra lehetosegunk.

Es akkorahova be is mentunk szetnezni:

Temple Church> Hihetetlen elmeny, hogy ott lehettem a templomos lovagok birtokan, a falakbol aradt a tortenelem!

Parlament> Tobbszoros biztonsagi ellenorzes utan, lehetett bemenni es megnezni az eppen folyo parlamenti ulest! Dobbenetes, hogy a fenyegetettseg ellenere is ragaszkodnak ahhoz, hogy a koz megtekinthesse a honatyakat munka kozben! Latni az ulest minden pompajaval es egyszerusegevel egyutt felemelo erzes volt.

Southward Cathedral> Ismet csak a tortenelem: a leiras szerint a hely mar az isz. 606 ota szakralis jelentosegu, templom a XII. szazad ota all itt, a katedralis a XIV-XV. szazadban emeltek. Na errol beszeltem...

2007. február 15., csütörtök

London I.

Befele az autopalyan dugo volt, akar csak egy atlagos pesti reggelen a budaorsi uton, csak az volt szokatlan, hogy az autok vegig a rossz oldalon kozlekedtek, ami egy kicsit zavaro volt. Az ember kinezett a busz ablakan a mellette levo kocsiba es a sofor helyett csak egy ures helyet latott. Az EasyBus a Baker street-en rakott ki, ahol rogton ettunk is egy-egy szenyat mert mar elegge meg is eheztunk, koran volt a reggel 3-as ebreszto! A kozeli metroallomason megvettuk az egesz napra ervenyes jegyunket, raadasul olcsobban, mint remeltuk,m ivel addigra lement a csucsido es onnantol olcsobb (£5,6).

A Victoria palyaudvaron beraktuk a csomagokat egy megorzobe, hogy ne kelljen egesz nap hurcolaszni oket, raadasul a Stensted repterre is innen indult a buszunk este. Erdekes, hogy a csomagmegorzoben a bevetelkor is atvilagitottak a csomagokat. A biztonsagra egybkent is sokat adnak, minden be van kamerazva: a buszok, metrok, epuletek, utcak, stb. Barhova nezel mindenhol lathatod a kamerat es a feliratot: 24h CCTV in Service. Engem kulonosen nem zavar, mert utcan egyebkent is ugy szokatm viselkedni, amit barmikor felvallalok. A palyaudvar elott megittam eletem elso Starbucks kavejat, mint az amcsi filmekben, karamellas capuccinot, nagyon jo volt, kozel 3 dl adtak £1,85-ert. Na persze ez atszamitva draga, de itteni viszonyokhoz kepest atlagos ar. Kesobb ittunk kavekat is itt Newcastle-ben es az arak itt is azonosak.

Megerkezes

Elso benyomasok Angliarol: meg a geprol lathato volt, hogy minden talpalattnyi foldet muveles ala vontak, erdonek nyoma se latszott, egy-egy fa allt maganyosan a mezo kozepen, ezeket viszont meghagytak. A valtozatos szinu mezok szepek voltak fenntrol.

Lent a vamosok kicsit bunkok voltak az emberekkel, eleg agressziven viselkedtek. Viszont a vamon mint EU citizen mentem at, mint kes a vajon. A csomagoknal se volt semmi, bar kicsit koszosak lettek, mert a befolizastol mindenki eltekintett.

Kint a parkoloban talalkoztunk az angol mentalitassal es rendszer-szeretettel: A buszon, amivel Londonba mentunk (a gep Lutonban szallt le, ez kb. 1 orara van Londontol) mar volt egy lengyel csoport es az o csomagjaik elfoglaltak az osszes rakodasra kijelolt helyet es a mieink mar nem fertek fel. Raadasul kiderult, hogy nagyok is a csomagok (igaz a lengyeleke is nagy volt). A sofor nem nagyon hisztizett, rogton hivott egy manager-t, hogy intezkedjen. A problema kb. annyi volt, hogy a csomagokat le kellett volna tenni a foldre, vagy az olunkbe fogni es kesz, de a sofor mondta, hogy ez ellenkezik a szabalyzattal, szoval nem lehet. Mindenesetre a manager no es a sofor mintegy 10 percig rakodtak a borondoket, mig sikerult mindent szabalyszeruen elhelyezni. Az ovek becsatolasa utan mar indulhattunk is.

Kezdetben vala az indulas

Az indulas kicsit kapkodosra sikerult, ennek fenyeben vartam, hogy kideruljon mit is hagytam otthon: a papucsom es meg nehany fontos programot tartalmazo DVD-t. A papucs szerencsere konnyen potolhato, remeljuk a lemezek is. Meg a repteren megettem 2 szendvicset es - mivel nem engedtek fel a gepre - 1 liter joghurtot is. Ez eleg volt ahhoz, hogy a 2,5 oras repulest ne elvezzem, mert a rengeteg kaja miatt alig birtam mozdulni es meg a biztonsagi ov is szoritott.

Maga a repules az szep volt, tiszta ut volt, meg egy kicsit aludni is lehetett. A tengeren lehetett latni a kulonbozo meretu hajokat is. Egyedul a leszallas volt durva:elegge odavagta a gepet a pilota, de ugy, hogy a fogaid osszekoccantak! Par adat a repulesrol: 11200 m-es magassag, 810 km/h sebesseg es kint -61C fok.