Kicsit el vagyok maradva a postokkal, igyekszem begyorsitani es ha nem is a megtortenesuk sorrendjebe (huh, kezdek magyartalankodni! :o), de felrakom oket az elejen a pontos datum megjelolesevel!
Tehat 2007. szeptember 16.-a van, tegnap voltam Tony kollegammal es a csaladjaval egy egynapos kirandulason a Hadrianus fal tobb pontjan (nyilvan nem jartuk be az egeszet, valami 120 km-en keresztul huzodik a fal), de kocsival tobb, mint 50 merfoldet tavolodtunk el Newcastletol, de ezt majd egy masik post kereteben!
Faraszto szombat volt, igy nem terveztem semmi kulonoset vasrnap, azon kivul, hogy delutan lemegyek a partra (South Shields, ugye emlekszik meg mindenki) es megnezem a QE2 erkezeset.
QE2 felirat a parton, mindenki varja a hajot!
QE2, vagyis a RMS Queen Elizabeth 2 (az RMS a Royal Mail Ship roviditese, es azt jelenti, hogy a hajo a Royal Mail tengeri szallitoja, hasznalhatja a zaszlojat, 1840 ota van hatalyban, ismeros lehet meg a RMS Titanic nev is...), a Cunard Line hajozasi vallalat zaszloshajoja 1969-tol egeszen 2004-ig, amikor is a Queen Mary 2 felvaltotta. A hajo nyugdijba vonul 2008-ban, negyven evnyi szolgallat utan, es ennek alkalmabol korbehajozza egesz Nagy Britanniat es mindig mas varosban kot ki, hogy aztan Dubai-ban szalloda-hajo legyen. Leg, hogy most eloszor kot ki itt Newcastlebe (es utoljara). A postai szallitast komolyan veszik, egy 1860-as szerzodes szerint minden egyes percnyi (!) keses 1 font 1 shilling es 5 penny birsagot jelent a hajozasi vallalatnak! Meg egy kis kitero a Titanic-hoz: legeloszor helyszinre erkezo hajo a RMS Carpathia volt es 705 embert sikerult megmentenie. A hajot a Swan Hunter & Wigham Richardson hajoepito vallalat epitette itt Newcastleben es bocsatotta vizre 1902 augusztus 6.-an.
A Queen Elizabeth 2 behajozik a kikotobe
A hajot 1967 szeptember 20-an bocsatottak vizre Clydebank-ban, Skociaban. Brutto tonnatartalom 7032700 koblab (had ne kelljen atszamitanom SI-be), teljes hossza 293,5 meter, szelessege 32,03 meter es a teljes magassaga 52,2 meter, a hajo oldala 9,87 meterrel magasodik a tenger fole, ezutan jonnek csak a felso felepitmenyek! Csucssebessege 34 csomo elore, 20 csomo hatra es kozel 1800 embert tud szallitani. Erdekesseg, hogy II. Erzsebet kiralyno avatta fel, es azert hogy ne keverjek a kiralynovel lett QE2 es nem QE II., emiatt a neve is Queen Elizabeth Two es nem The Second, mint a kiralynoe.
Elete soran a kovetkezo esemenyekben volt resze:
- sebessegrekord 1970-ben: 3 nap 20 ora es 42 perc alatt tette meg a Southampton es New York kozotti tavot
- 1971-ben 500 serultet vesz fel az ego francia Antilles hajorol
- 1972 majus 17-en bombariado volt a hajon mikozben a tengeren volt. Ejtoernyovel dobtak le a bombakereso osztagot a hajo melle a tengerbe helikopterrol (nem talaltak semmit)
- 1982-ben reszt vallalt a Falklandi haboruban (mint altalaban a tengerhajozasi vallalatok itt Nagy Britanniaban) es jelentos atalkitason esett at: a gyonyoru belso diszburkolatot lefedtek 2000 frunerlemezzel, uzemanyagcsoveket telepitettek a fedelzetrol a gephazba, hogy a tengeren is lehessen utantolteni, felszereltek 3 helikopterleszallo platformot, es atalakitottak a halofulkeket, hogy elszalasolhassak a 5th Infantry Brigade 3000 emberet
- 2004 november 5.-en atvette a leghosszabb szolgallati ideju hajo cimet a vallalat RMS Aquitania hajojatol
- 2007 februar 20.-an Sydney-ben osszetalalkozott a mult es a jovo, mikor a QE2 kikotott a RMS Queen Mary 2 mellett. Erdekes, hogy ez legutobb 1941-ben volt, mikor a ket "anya" hajo a Queen Elizabeth es a Queen Mary csapatokat szallitott Ausztraliba!
Vegul osszegzeskeppen a hajo aktiv elete soran (2007 szeptember) megtett 5,6 millio tengeri merfoldet, reszt vett 25 foldkoruli es 801 transatlantic uton, utaztatott 2,5 millio embert.
A rovid TIT eloadas utan terjunk vissza a nagy naphoz! Szeptemberben metro feujitasok vannak Haymarket es Monument allomasok kozott, ezert minden vasarnap delelott szunetel a metroforgalom es utana is csak ritkan kozlekednek. Mondjuk erre kulonosebben nem keszultem fel, igy egy kicsit meglepett, hogy majd egy orat kellett varakoznom a peronon a metro erkezesere (voltak metrok, de nekem olyan kellet, ami South Shieldsre megy, az meg nem jott). Ezert varakozas kozben felmentem az allomasra (mert a Centralon voltam, nem a Monumentnel) es vettem a National Geographic-ot. Annak idejen jarattam es nem tetszett ket okbol: egy, a cikkek gyengeelmeju amerikaiaknak lettek megfogalmazva, kb. a Reader's Digest szinvonalan es ketto, rengeteg hirdetes van benne. Az angol verzio annyiban mas, hogy eleg keves hirdetes van benne, de a cikkek szinvonala maradt ugyanaz. A varakozas ideje alatt nagyjabol ki is olvastam, volt benne egy erdekes cikk a Vezuvrol meg egy fejtegetes az europa mocsaraiban talalt mumifikalodott holtestek eredeterol. A tobbi kulonosebben nem fogott meg. Ja, meg volt egy cikk a barlangokban elo szem es bor (kitin) nelkuli allatokrol, az is eleg jo volt. De nem fogok elofizetni, bar jol hangzik, hogy evi 19 fontert tagja lehetek a National Geographic Society-nek.
A kikotoben kis hajok vartak a nagyot
Szoval varakoztam, majd a tomeggel egyutt kimentem South Shiledsre. A program szerint a happening 16:30-kor kezdodott volna, en olyan negyed hatra ertem ki es meg nyoma nem volt a hajonak, illetve latni lehetett, hogy kint korozget (lassan) a nyilt tengeren. Mint kiderult arra vart, hogy a menetrend szerinti DFDS Seeways kompja ehagyja a csatornat es igy bejohessen. A DFDS 17:30-kor indul, igy volt szerencsem azt a hajot is megcsodalni. Szerintem a DFDS nagyobb volt, viszont a QE2 sokkal karcsubb es szebb hajo, mint a kocka komp.
DFDS Seeways Princess of Norway komphajo kifele igyekszik a kikotobol
Az ido eleg szeles es huvos volt, az eso neha szemerkelt, de mire a QE2 behajozott ragyogott a nap, mintha csak igy rendeltek volna.
Az ido szep volt (marugyertem a szokott felhos, szep ido)
Mig varakoztam ettem egy cheesburgert (ami itt eleg szereny: a zsomlebe kapsz egy szelet hust meg sajtot es jonapot, nyoma nincs a megszokott gazdag feltettel adott magyarorszagi csalamades, uborkas, hagymas, salatas hambinak) es egy kis sultkrumplit, amit sikerult meg a hajo erkezese elott megennem.
Felvezeteskeppen egy tuzoltohajo locsolgatott vizet, majd amikor a hajo megerkezett es vegre elkezdett behajozni a csatornaba, akkor volt tuzijatek, zene, hajokurt, meg minden. A kisebb hajok ott lebzseltek a QE2 korul, ami jocskan folejuk tornyosult.
Locsolkodas es tuzijatek
A behajozas utan a partol atballagtam a kikotobe (kozbe beesteledett) es kikotes kozben is megnezhettem a hajot. Erdekes volt latni egy ilyen nagy oceanjarot, amit en vegig kevertem a Queen Mary-vel, azt hittem ez az uj hajo es nem ertettem, hogy miert vonjak ki a frogalombol, mikor nemreg epult. Aztan utanaolvastam es kiderult, hogy nem minden Queen ugyanaz a Queen! :)
Este a kikotoben
Orulok, hogy lathattam egy ilyen hajot eloben is, emlekezetes delutan volt.
2007. szeptember 13., csütörtök
Kulcs
Erdekes kaland esett meg velem kedd este. Munka utan szokas szerint bementem az Eldon mogotti FoodStore-ba, hogy megvegyem a vacsoranak valot, es valami kulonos ihlettol vezerelve ugy dontottem, hogy tojasrantottat fogok vacsorazni. Olasz kolbasz (ami legalabb egy kicsit hasonlit a jo magyar paprikas kolbaszra) volt otthon, igy csak vettem egy kis fej hagymat es dobozba negy tojast. Vettem meg salatat is, mert napkozben azt szoktam enni, paradicsomot, uborkat, meg egy kilo mandarint (napi kettot eszem meg, csak a vitamin vegett). Vettem meg harom kis baguette-t es azzal a joleso erzessel indultam haza, hogy nemsokar joizuen fogok falatozni.
A buszon, miutan visszatettem a zsebembe a tarcam, vettem eszre, hogy nincs meg a kulcsom. Mindegy, gondoltam, Balint otthon van, beenged es jot nevetunk majd az egeszen (mikozben falatozunk, hiszen nappaloskent o is estefele szokott enni). Az ajton azonban hiaba doromboltem, nem erkezett valasz. Mivel meg csak 7 ora volt, Balint pedig csak fel 8 korulre szokott megerkezni, ezert leultem a haz elotti, fel meter magas kokeritesre es vartam. Kozben a gyomrom korgott, mivel aznap nem ettem semmit, csak reggelire egy Balti Pie-t (enyhen csipos, fuszeres pakisztani etel, amit pitebe sutve talalnak), ebedre pedig egy tonhalas, kukoricas, majonezes, szalonnas szendvicset (kicsit pikans, de finom) plussz a ket mandarin. Minel inkabb a rantottan jart az eszem, annal ehesebb lettem. Azonkivul faztam is, mert csak egy vekony bermuda gatyat hordok, az nem meleg a kezeslabas alatt napkozbe, es estere mar otthon vagyok. De most ott ultem a hideg kovon es itt bizony mar erosen 10 fok alatt van a homerseklet estenkent, raadasul vasarnap Whitley Bay-nel voltam es nagyon fujt a szel, szerintem kicsit meg is hulhettem.
Egyszoval hiaba kopogtattam nem jott valasz, gondoltam racsorgok Balintra, merrefel jar es legfokeppen mikorra er haza! De hiaba csorgettem, nem vette fel, gondoltam biztos furdik, varok meg egy kicsit es tovabb probalkoztam, mire nagynehezen folvette es kerdesemre azt valaszolta, hogy dolgozoik, valtott, most ejszakas! Gondoltam, felhivom az Orsit, elottem o lakott itt, hatha van egy tartalek kulcsa, elvegre en is megtartottam a korabbi lakas kulcsait (sose keso kidobni semmit, mint tudjuk), de sajnos o nem igy gondolkozik es nem volt tartalek kulcsa, viszont felajanlotta, hogy aludjak naluk nyugottan, sot vacsorara is meghivott, amit el is fogadtam, csak gondoltam elobb visszamegyek a gyarba, hatha az oltozobe hagytam a kulcsot, egy setat meger.
Visszabuszoztam a kozpontba es azon gondolkodtam, hogy veszek valami meleg kajat, mert kezdtem elegge fazni, de inkabb a sietes mellett dontottem, es a metroallomas automatajabol akartam venni egy csokit (dupla Mars szelet, 80p). Bedobtam egy egyfontos ermet, majd beutottem a csoki kodjat, mire a gep kiirta, hogy elobb dobjak be penzt. Gondoltam, biztos elakadt ezert utanna kuldtem egy 20p ermet, amit a gep szinten benyelt. Ugy dontottem ennyi eleg volt, kezdett a csoki dragara sikerulni, plane, hogy vegul is nem fertem hozza.
Kint Fellingbe mar meglehetosen sotet volt de szerencsere nalunk ejszakas muszak is van, igy csak csongetnem kellett es masodjara mar ki is jott Dave, hogy mi van ennyire hianyzik az ejszakas muszak? Mondtam neki a kulcsot, persze nem volt az oltozobe, de ha mar ott voltam, kertem tole szerszamokat es levertem a lakatomat, hogy a munkasruham zsebebe is megnezzem. Termeszetesen ott volt, valoszinuleg delutan mikor levettem a lakatot veletlenul rossz zsebbe tettem. Az viszont tetszett, hogy az ejszakasok milyen orommel udvozoltek es kerdeztek, hogy mikor megyek vissza (mint kesobb kiderult hamarosan...). Ahhoz kepest, hogy csak 2 hetig voltam veluk eleg mely benyomast tehettem rajuk! :) Persze ok is ram, jo kis csapat az!
Miutan kividamkottuk magunkat eljottem es vegre hazaindultam. Az allomason egyedul voltam, es hirtelen nem is tunt olyan borzasztonak, hogy mindenfele CCTV kamerak vannak felszerelve (bar nekem sose jelentett ez problemat) es folyamatosan szemmel tartanak. Azert megorultem, mikor a metro kozeledeset jelezte a kijezo (ilyenkor este mar nincsen hangosbemondo). Nekem szerencsere minden metro jo, es a legjobb a Due felirat a varhato erkezesnel, mert az azt jelenti, hogy 2 percen belul van a szerelveny.
A kijelzo a peronon.
Hazafele menet meg beszeltem Balinttal es Orsival, hogy minden rendben, illetve nem akartam vacakolni a vacsoraval ezert betertem a kozeli (mar ugyertem, hogy hozzank kozeli, mivel idokozben hazaertem) Chiu Yung Chop Suey House kinai Take away-be es rendeltem egy kinai sult malachust gombaval es sult rizzsel, egy tojasos, gombas Foo Yung-ot sult krumplival, valamint egy fantat. Persze mindezt nem ettem meg egyszerre, a gombas, tojasos Foo Yungot elvittem masnap ebedre, a tobbit viszont este megettem, minek kovetkezteben hajnal egyig fent voltam, mert nem birtam elaludni, annyira televoltam! :)
Tanulsag: hetvegen megyek es masoltatok magamnak meg egy szett kulcsot...
A buszon, miutan visszatettem a zsebembe a tarcam, vettem eszre, hogy nincs meg a kulcsom. Mindegy, gondoltam, Balint otthon van, beenged es jot nevetunk majd az egeszen (mikozben falatozunk, hiszen nappaloskent o is estefele szokott enni). Az ajton azonban hiaba doromboltem, nem erkezett valasz. Mivel meg csak 7 ora volt, Balint pedig csak fel 8 korulre szokott megerkezni, ezert leultem a haz elotti, fel meter magas kokeritesre es vartam. Kozben a gyomrom korgott, mivel aznap nem ettem semmit, csak reggelire egy Balti Pie-t (enyhen csipos, fuszeres pakisztani etel, amit pitebe sutve talalnak), ebedre pedig egy tonhalas, kukoricas, majonezes, szalonnas szendvicset (kicsit pikans, de finom) plussz a ket mandarin. Minel inkabb a rantottan jart az eszem, annal ehesebb lettem. Azonkivul faztam is, mert csak egy vekony bermuda gatyat hordok, az nem meleg a kezeslabas alatt napkozbe, es estere mar otthon vagyok. De most ott ultem a hideg kovon es itt bizony mar erosen 10 fok alatt van a homerseklet estenkent, raadasul vasarnap Whitley Bay-nel voltam es nagyon fujt a szel, szerintem kicsit meg is hulhettem.
Egyszoval hiaba kopogtattam nem jott valasz, gondoltam racsorgok Balintra, merrefel jar es legfokeppen mikorra er haza! De hiaba csorgettem, nem vette fel, gondoltam biztos furdik, varok meg egy kicsit es tovabb probalkoztam, mire nagynehezen folvette es kerdesemre azt valaszolta, hogy dolgozoik, valtott, most ejszakas! Gondoltam, felhivom az Orsit, elottem o lakott itt, hatha van egy tartalek kulcsa, elvegre en is megtartottam a korabbi lakas kulcsait (sose keso kidobni semmit, mint tudjuk), de sajnos o nem igy gondolkozik es nem volt tartalek kulcsa, viszont felajanlotta, hogy aludjak naluk nyugottan, sot vacsorara is meghivott, amit el is fogadtam, csak gondoltam elobb visszamegyek a gyarba, hatha az oltozobe hagytam a kulcsot, egy setat meger.
Visszabuszoztam a kozpontba es azon gondolkodtam, hogy veszek valami meleg kajat, mert kezdtem elegge fazni, de inkabb a sietes mellett dontottem, es a metroallomas automatajabol akartam venni egy csokit (dupla Mars szelet, 80p). Bedobtam egy egyfontos ermet, majd beutottem a csoki kodjat, mire a gep kiirta, hogy elobb dobjak be penzt. Gondoltam, biztos elakadt ezert utanna kuldtem egy 20p ermet, amit a gep szinten benyelt. Ugy dontottem ennyi eleg volt, kezdett a csoki dragara sikerulni, plane, hogy vegul is nem fertem hozza.
Kint Fellingbe mar meglehetosen sotet volt de szerencsere nalunk ejszakas muszak is van, igy csak csongetnem kellett es masodjara mar ki is jott Dave, hogy mi van ennyire hianyzik az ejszakas muszak? Mondtam neki a kulcsot, persze nem volt az oltozobe, de ha mar ott voltam, kertem tole szerszamokat es levertem a lakatomat, hogy a munkasruham zsebebe is megnezzem. Termeszetesen ott volt, valoszinuleg delutan mikor levettem a lakatot veletlenul rossz zsebbe tettem. Az viszont tetszett, hogy az ejszakasok milyen orommel udvozoltek es kerdeztek, hogy mikor megyek vissza (mint kesobb kiderult hamarosan...). Ahhoz kepest, hogy csak 2 hetig voltam veluk eleg mely benyomast tehettem rajuk! :) Persze ok is ram, jo kis csapat az!
Miutan kividamkottuk magunkat eljottem es vegre hazaindultam. Az allomason egyedul voltam, es hirtelen nem is tunt olyan borzasztonak, hogy mindenfele CCTV kamerak vannak felszerelve (bar nekem sose jelentett ez problemat) es folyamatosan szemmel tartanak. Azert megorultem, mikor a metro kozeledeset jelezte a kijezo (ilyenkor este mar nincsen hangosbemondo). Nekem szerencsere minden metro jo, es a legjobb a Due felirat a varhato erkezesnel, mert az azt jelenti, hogy 2 percen belul van a szerelveny.
A kijelzo a peronon.
Hazafele menet meg beszeltem Balinttal es Orsival, hogy minden rendben, illetve nem akartam vacakolni a vacsoraval ezert betertem a kozeli (mar ugyertem, hogy hozzank kozeli, mivel idokozben hazaertem) Chiu Yung Chop Suey House kinai Take away-be es rendeltem egy kinai sult malachust gombaval es sult rizzsel, egy tojasos, gombas Foo Yung-ot sult krumplival, valamint egy fantat. Persze mindezt nem ettem meg egyszerre, a gombas, tojasos Foo Yungot elvittem masnap ebedre, a tobbit viszont este megettem, minek kovetkezteben hajnal egyig fent voltam, mert nem birtam elaludni, annyira televoltam! :)
Tanulsag: hetvegen megyek es masoltatok magamnak meg egy szett kulcsot...
2007. szeptember 9., vasárnap
Whitley Bay
Datum: 2007. szeptember 9., vasarnap
Szokasos kirandulasom ezuttal Whitley Bay-re vezetett, bar bent mondtak, hogy ott nincs semmi, az elmult 8-10 evben nagyon leharcolta magat a telepules (vagy inkabb varosresz, hiszen ez is Newcastle). Mindegy, azert elmentem, a GoogleEarth-on eleg jonak nezett ki.
Eddienek es Robnak volt igaza, eleg lepukkantnak tunt, gyakorlatilag csak a tengerpart volt erdekes, igaz beljebb nem nagyon mentem, eleg volt a parton is vegigsetallni.
Az egyetlen erdekesseg a vilagitotorony volt, bar odafele at kellett vagnom egy golfpalyan, lattam eredetiben meghagyott, elkeritett lapot, ahol a madarak haboritatlanul elvezhetik a termeszetes kornyezetuket.
Pedig WhitleyBay tortenet meglehetosen koranra nyulik vissza, eloszor 1100-ban emlitik es a tortenelem folyaman szaomos neven ismertek: Witelei, Wyteley, Hwyteleg, Witelithe, Wheteley, Wytheleye, Whitlaw, Whitlathe and Whitlag. Jelentos meszko es szenbanyaszat folyt, illetve kikotokent funkcional.
Latnivalo a Spanyol varos nevu szorakoztato kozpont (maradvanya), amit 1910-ben nyitottak meg es a kilencvenes evekben dozeroltak el. Mara csak a dom maradt meg, az is romosan. Errol enekel a Dire Straits egyuttes a Tunnel of Love c. szamukban (hogy miket nem tudok! :o)
Ami megmaradt a Spanyol Varosbol
Masik erdekesseg a St.Mary's Lighthouse, ahogy mar korabban is irtam. A vilagitotorony 1984 ota nem funkcional, muzeumnak es kavezonak ad helyt es mellette van egy 1898-ban kobol es teglabol epult kis haziko, a torony orenek.
St.Mary's Lighthouse es mellette a kis haziko
Hires vagy inkabb hirhedt az ejszakai eletrol, anglia szerte ismert a BankHoliday napokon tartott Bikak es Tyukok (Slag & Hen Party) bulikrol. A helyiek szerint ez a tulzott nepszeruseg inkabb art, mint hasznal.
Ejszakai elet delutan
A varos hires emberei Gladstone Adams (1880-1966), aki az ablaktorlot talalta fel 1911-ben, itt tanult Rowan Atkinson es itt toltotte gyerekkorat Mark Knopfler, akinek, mint tudjuk, magyar volt az apja.
Visszaterve a kirandulasra, sokmindent nem tudok rola meselni, kimentem metroval, a parton vegigsetalltam a vilagitotoronyig, szunyaltam egyet egy padon, vartam az apalyra, hogy atmehessek a szigetre, majd hazajottem. De lassuk ezt kepekben es kicsit bovebb lere eresztve:
A metrofelujtitas miatt ismet jelentos varakozassal, de vegul kiertem WhitleyBayre, aminek hangulatos metroallomasa nem nagyon hasonlit a magyarorszagi allaomasokra. Lenyeges kulombseg persze, hogy ez a fold felett van, nem pedig alatta.
Metroallomas toronyoraval
Kenyelmesen lesetalltam a partra, ami a varos szintje alatt van, mert Newcastlenel vegig sziklas a tengerpart, emiatt szep latvany, ahogy az ember meglatja a tengert a hazak kozott.
Tenger az utcakepben
Leerve a partra meglattam a vilagitotornyot a szigeten eleg messze tolem, gondoltam is hogy jo kis seta lesz oda eljutni! Az ido kicsit szeles volt (tulsagosan nem meglepo, itt mindig fuj a szel) de egyebkent csendes, a tenger is nyugodt volt.
A kep jobb szelen levo kis folt a torony, odaig gyalogoltam
Maga a vilagitotorony egy kis szigeten van, ami csak apalykor megkozelitheto, ilyenkor ugyanis jarhatova valik a szarazfolddel osszekoto ut. Erdekes volt latni, ahogy a tenger folyamatosan huzodik vissza, szinte szemmel kovethetoen, es ugy lesz az utbol egyre tobb szabad.
Igy nez ki mikor meg sziget
Es igy lesz a szigetbol felsziget, balrol jobbra haladva
Es persze voltak madark is, tobbnyire siralyok, az emberek meg a parton, ahogy a tenger huzodott vissza, mindenfele allatkakat keresgeltek a tocsogokban (es tobbnyire talaltak is), de hogy aztan mit fognak veluk csinalni, azt nem tudom, mert fogtak egy rakot, amiert szerintem nem erdekes vacakolni, haszonallatnak megtartani is maceras, ugyhogy inkabb csak abban latom ertelmet a dolognak, hogy a csalad egyutt csinalt valamit es jolereztek magukat.
Csaladi kurkaszas a tengerparton
Volt ket buvar is akik a hideggel dacolva (en csak a kezemet logattam be a vizbe, de dermszto elmeny volt!) buvarkodtak egyett a sziget korul.
Buvarkodas thermo cuccban
Szokasos kirandulasom ezuttal Whitley Bay-re vezetett, bar bent mondtak, hogy ott nincs semmi, az elmult 8-10 evben nagyon leharcolta magat a telepules (vagy inkabb varosresz, hiszen ez is Newcastle). Mindegy, azert elmentem, a GoogleEarth-on eleg jonak nezett ki.
Eddienek es Robnak volt igaza, eleg lepukkantnak tunt, gyakorlatilag csak a tengerpart volt erdekes, igaz beljebb nem nagyon mentem, eleg volt a parton is vegigsetallni.
Az egyetlen erdekesseg a vilagitotorony volt, bar odafele at kellett vagnom egy golfpalyan, lattam eredetiben meghagyott, elkeritett lapot, ahol a madarak haboritatlanul elvezhetik a termeszetes kornyezetuket.
Pedig WhitleyBay tortenet meglehetosen koranra nyulik vissza, eloszor 1100-ban emlitik es a tortenelem folyaman szaomos neven ismertek: Witelei, Wyteley, Hwyteleg, Witelithe, Wheteley, Wytheleye, Whitlaw, Whitlathe and Whitlag. Jelentos meszko es szenbanyaszat folyt, illetve kikotokent funkcional.
Latnivalo a Spanyol varos nevu szorakoztato kozpont (maradvanya), amit 1910-ben nyitottak meg es a kilencvenes evekben dozeroltak el. Mara csak a dom maradt meg, az is romosan. Errol enekel a Dire Straits egyuttes a Tunnel of Love c. szamukban (hogy miket nem tudok! :o)
Ami megmaradt a Spanyol Varosbol
Masik erdekesseg a St.Mary's Lighthouse, ahogy mar korabban is irtam. A vilagitotorony 1984 ota nem funkcional, muzeumnak es kavezonak ad helyt es mellette van egy 1898-ban kobol es teglabol epult kis haziko, a torony orenek.
St.Mary's Lighthouse es mellette a kis haziko
Hires vagy inkabb hirhedt az ejszakai eletrol, anglia szerte ismert a BankHoliday napokon tartott Bikak es Tyukok (Slag & Hen Party) bulikrol. A helyiek szerint ez a tulzott nepszeruseg inkabb art, mint hasznal.
Ejszakai elet delutan
A varos hires emberei Gladstone Adams (1880-1966), aki az ablaktorlot talalta fel 1911-ben, itt tanult Rowan Atkinson es itt toltotte gyerekkorat Mark Knopfler, akinek, mint tudjuk, magyar volt az apja.
Visszaterve a kirandulasra, sokmindent nem tudok rola meselni, kimentem metroval, a parton vegigsetalltam a vilagitotoronyig, szunyaltam egyet egy padon, vartam az apalyra, hogy atmehessek a szigetre, majd hazajottem. De lassuk ezt kepekben es kicsit bovebb lere eresztve:
A metrofelujtitas miatt ismet jelentos varakozassal, de vegul kiertem WhitleyBayre, aminek hangulatos metroallomasa nem nagyon hasonlit a magyarorszagi allaomasokra. Lenyeges kulombseg persze, hogy ez a fold felett van, nem pedig alatta.
Metroallomas toronyoraval
Kenyelmesen lesetalltam a partra, ami a varos szintje alatt van, mert Newcastlenel vegig sziklas a tengerpart, emiatt szep latvany, ahogy az ember meglatja a tengert a hazak kozott.
Tenger az utcakepben
Leerve a partra meglattam a vilagitotornyot a szigeten eleg messze tolem, gondoltam is hogy jo kis seta lesz oda eljutni! Az ido kicsit szeles volt (tulsagosan nem meglepo, itt mindig fuj a szel) de egyebkent csendes, a tenger is nyugodt volt.
A kep jobb szelen levo kis folt a torony, odaig gyalogoltam
Maga a vilagitotorony egy kis szigeten van, ami csak apalykor megkozelitheto, ilyenkor ugyanis jarhatova valik a szarazfolddel osszekoto ut. Erdekes volt latni, ahogy a tenger folyamatosan huzodik vissza, szinte szemmel kovethetoen, es ugy lesz az utbol egyre tobb szabad.
Igy nez ki mikor meg sziget
Es igy lesz a szigetbol felsziget, balrol jobbra haladva
Es persze voltak madark is, tobbnyire siralyok, az emberek meg a parton, ahogy a tenger huzodott vissza, mindenfele allatkakat keresgeltek a tocsogokban (es tobbnyire talaltak is), de hogy aztan mit fognak veluk csinalni, azt nem tudom, mert fogtak egy rakot, amiert szerintem nem erdekes vacakolni, haszonallatnak megtartani is maceras, ugyhogy inkabb csak abban latom ertelmet a dolognak, hogy a csalad egyutt csinalt valamit es jolereztek magukat.
Csaladi kurkaszas a tengerparton
Volt ket buvar is akik a hideggel dacolva (en csak a kezemet logattam be a vizbe, de dermszto elmeny volt!) buvarkodtak egyett a sziget korul.
Buvarkodas thermo cuccban
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)