2007. október 14., vasárnap

Hadrian's Wall

Datum: 2007. szeptember 15.

Ej, mar oktoberben jarunk es meg mindig van ket meg nem irt topic (Sunderland legishow es a Newcastle-Wigham meccs), de igyekszem behozni magam.

Tony kollegam es csaladja tagjai az English Heritage nevu szervezetnek, aminek lenyege, hogy bizonyos penzosszegert tagsagit lehet vasarloni es igy ingyen latogathato 400 jelentosebb angol muemlek, peldaul Stonehenge is. Igyekeznek minden hetvegen kimozdulni es ellatogatni egy-egy ilyen muemlekhez. A felesege tanarno es rengeteget tud ezekrol a helyekrol, ugyhogy barmit kerdeztunk, mindenre tudta a valaszt. Tony pedig tudvan, hogy en is szeretek elmenni ilyen helyekre es mivel allandoan kerdezem oket, hogy mit erdemes meg megneznem, mondta, hogy aznap hetvegen mennek a Hadrianus falat megnezni kocsival es ha gondolom, akkor orommel vennek ha csatlakoznek hozzajuk. En meg orommel vettem a meghivast, igy szombaton munka utan (mar ugyertem mikor Tony befejezte a munka, en nem dolgoztam) felvett Heyworth metromegallonal es elvitt magukhoz. Eleg messze lakik, illetve kinek messze, en kb. 4 merfoldre lakom a cegtol, o 12-re, de kocsival nem olyan sok. Kozben megmutatta azokat a foldeket, amik a termelesi igazgato (Tomirol van szo Andris!!!) es testvere birtokaban vannak, azt mondja nagyon gazdagok, a foldek kb. 2 millio fontot ernek, hatalmas legelok, erdok, allatok. Szoval nem kene minket szekalnia bent, elelne abbol is amije van! :)

Kellemes hazban laknak az anyosaval, szokasos, foldszintes-elso emeletes leosztas, kellemesen berendezve. 16:9-es, 100cm-es plazmatv a nappaliban es a haloban, egyeb helyisegekben kisebbek. Mondtam is neki, holgy bezzeg a nyugati burzsoa kapitalistaknak fussa mindenre, de csak nevetett. Mig Tony lefurdott es atoltozott a lanyuk, Brittany, tartott egy kis X-Box360 bemutatot, aztan mikor mindenki elkeszult indultunk is. Kocsival kb. 100 merfoldet tettunk meg aznap, a fal kulonbozo pontjaira latogatva el. Vegig nagyon kedvesek voltak, mindenfelerol beszelgettunk, voltak jopofa helyzetek, pl. mikor megalltunk tankolni es Tony mondta, hogy £20-ert fog tolteni a kocsiba, Joann pedig adott Brittanynak egy 20-ast, de mivel a lany mar szaladt volna is a boltba, visszahivta es adott neki meg egy-ket font aprot azzal, hogy "Ismered apad, mindig egy kicsivel tobbet tolt!". En persze felnevettem, mire Joann is nevetve folytatta, hogy bosszanto, mikor bemegy fizetni es vissza kell jonni, mert tizeakarhany pennyvel tultoltotte a megbesszelt osszegnel. Mondtam, hogy ismeros a tortenet, ugy latszik a vilagon mindenhol van ilyen, fuggetlenul, hogy hol elsz. Tenyleg aranyosak voltak, vegig viccelodtunk es ugrattuk egymast. Meg van egy be nem valtott igeretuk, hogy elvisznek Lindisfarne-ba, ahonnan az egesz eszak-angliai keresztenyseg elindult isz. 635-ben.

Hadrianus fal

Hadrian fala keresztulhuzodik Anglian, indul innen Wallsend-tol (Segedunum) es 117 km hosszan megy keresztul K-Ny iranyban, egeszen Solway Firth-ig. A fal epiteset isz. 122-ben kezdtek meg Hadrianus csaszar latogatasa utan, akit zavartak a folyamatos katonai problemat okozo pikt torzsek betoresei eszakrol. Persze egy ilyen fal epitese nemcsak pusztan katonai jelkentoseggel bir, hanem szimboluma a romai hatalomnak is. A falat a katonak epitettek, keletrol nyugatra haladva es 8 ev alatt fejeztek be. A fal epitese 8 km-es szakaszokra volt osztva ezert megfigyelhetok bizonyos kulombsegek mind a falban, mind pedig a feliptett ortornyokba, attol fuggoen, hogy melyik legio epitette (Legio II Augusta, Legio VI Victrix es Legio XX Valeria Victrix). A fal menten 16 eroditmeny epult 500-1000 katona befogadasra, valamint kisebb orposztok minden romai kilometeren. A fal 3 meter szeles es 5-6 meter magas lehetett a regi idokben, mara kicsit megkopott, de meg igy is impozans latvany, ahogy keresztulhuzodik a tajon, nem kerulve ki semmit.

Elsokent Vercovicium nevu romai helyorsegbe mentunk, ami Housesteads farm kozeleben talalhato. Az itt lako farmerek, az Armstrong csalad, arrol volt ismert, vagy inkabb hirhedt, hogy gyakran es alaposan szegtek a torvenyt. Tobbnyire lo- es birkanyaj ellopasabol tartottak fenn magukat es a regi romai erodot hasznaltak fel az illegalisan szerzett javak tarolasara. Volt olyan idoszak, amikor a csalad osszes ferfi tagja ellen eljaras folyt az angol vagy a skot hatosagok reszerol. Az utolso Armstrongot a XVII. szazad vegen logattak fel, testvere amerikaba szokott. A farmot 1698-ban eladtak Thomas Gibson-nak, aki muvelni kezdte a kornyezo videket, igy nagyon sok regi romai leletre bukkant.
Vercovicium helyorseg maradvanya

John Clayton tortenesz 1838-ban vasarlota meg a farmot es neki koszonhetoen nott meg az erdeklodes a romai eroditmeny maradvanyai irant, amit vegul egyik leszarmazottja, John Maurice Clayton, 1930-ban vezette be a nemzeti oroksegvedelmbe. Vercovicium isz. 124 korul epult kobol, nemsokkal a fal epitese utan. Erdekessege, hogy az eszaki oldala parhuzamos a fallal, ellentetben a tobbi eroditmennyel, ami a deli oldalat mutatja a falnak, vagyis benyulnak az ellenseges teruletre. Masik erdekesseg, hogy nincs sajat vizforrasa, csak az esovizet tudtak osszegyujteni nagy ciszternakba. Leg, hogy itt maradt legjobban eppen romai latrina. Tenyleg, gyakorlatilag le lehet ulni a "kodeszkakra".

Utunk masodik allomasa Once Brewed volt, ahol felmasztunk Crag Lough nevu sziklara. Hogy Once Brewed micsoda, azt nem tudom, csak egy turistakozpont, semmi tobb. A szikla es taj persze mesebe illo, marha valaki szereti a kisse borongos, szeles meseket!
Crag Lough

A fal itt is keresztulmegy megallithatatlanul, at a sziklan. Ilyenkor tudja ertekleni az ember, hogy ketezer evvel ezelott micsoda munka volt ezt megepiteni.

Ez pedig en vagyok, amint a skot hatart kemlelem

Innen Birdoswald Fort-ba mentunk tovabb, regebbi neven Banna, ahol szinten nincs semmi, egy regi farmhaz epult a romokra, most is folynaka az asatasok. Van egy szepen berendezett muzeumuk es egy igen hangulatos kis kavezo, ahol ittunk kavet es forro csokit.
Forro csoki: az elso csokirudat botor modon befaltam, de a masodikat mar beleolvasztottam a cseszebe! Mmmm...

Kerdeztem, hogy kapnak e valamilyen tamogatast, hogy fenn tudnak tartani egy ilyen helyet, szemelyzetet, de Joann azt mondta, hogy csak a bevetelbol gazdalkodnak, azt amit a turistak elkoltenek! Nekem ez dobbenetes volt, mert az arak is teljesen hasonloak voltak az osszes tobbi kavezohoz merve, a forro csoki £1,15 volt. Az erodot egyebkent isz. 112 es 400 kozott hasznaltak a romaiak, majd helyi hatalmassagok lakhelyeul szolgalt az V. es VI. szazadban. Erdekessege, hogy kisegito helyorseghez kepest volt kulon gyakorlo terem az ujoncok kepzesere.
Birdoswald Fort, illetve a helyen epult udvarhaz. A kep erdekessege, hogy a jobb also sarokban lathato Tony, Joann a felesege Brittany a lanyuk

Utolso allomasunk Lanercost Priory, aminek tulajdonkeppen nem sok koze van a falhoz, vagy egyeb romai eroditmenyekhez (csak annyi, hogy a Birdoswald Fort nehany merfoldre van innen). 1166-ban kezdtek epiteni II. Henrik utasitasara. VIII. Henrik 1536-ban hatalyba lepett Dissolution of the Monasteries torveny ertelmeben, melyben szakit a katolikus egyhazzal es magat nevezi meg, mint legfobb papi szemelyt, aki rendelkezik az egyhazi birtokokkal, Lanercost hanyatlasnak indul, telyesen lepusztul, bizonyos reszeit lakohazza alakitjak.
Lanercost Priory a levegobol

Csak 1740-ben hatarozzak el, hogy a templom fohajojanak megmentheto reszebol kialakitanak egy templomot, ami a mai napig is mukodik. Az oltar feletti uvegablakbol latszik a regi templom falainak maradvanya.
Romok az uvegablakon keresztul

Itt leptem be en is az English Heritage szervezetbe (emlekszel Andris? Mikor a parton bementunk a Tynemouth Priory-ba, akkor elhatarztuk, hogy belepunk), potom 36 fontert, amiert akciosan kaptam 14 honapi tagsagot. Az elado egy amerikai no volt, aki amint megtudta, hogy nincs tagsagim es raadasnak en is kulfoldi vagyok, olyan dumaba kedzett, hogy hihetetlen! Kint mondtam is Tonyeknak, hogy ezt a not felvennem eladonak, mert barmit kepes lenne eladni! Amig kitoltotte a papirokat megtudtunk minden fontos dolgot az eletebol. Kiderult pl. hogy az apja ijjal bajnok volt a 60as evekben. A romok egyebkent szepen karba vannak tartva, mindenhova be lehet menni, meg lehet nezni. Es csak kb. 15 merfoldre fekszik a skot hatartol, ami azt jelenti, hogy egyre kozelebb kerulok skociahoz! :)

Szep nap volt, jol ereztem magam, a taj gyonyoru, mint mindig, mindenutt a zold foldek, legeleszo tehenek, lovak, birkak. Minden szepen elkeritve, rendbetartva, sehol sincs szemetkupac, vagy ilyesmi. Kivancsi vagyok milyen lesz majd telen.
Taj tehenekkel

Jo slusszpoen volt, hogy elhoztak Fenhambe es a Westgate Roadon jottunk akkor Joann egyszer csak megjegyezte: itt nincs is angol bolt? Csak halal-t meg falafel-t lehet latni mindenutt? Mondom, hogy igen, itt sok a paki, foleg ezen a reszen, ahol en lakom, ott szerencsere inkabb vegyes a tarsasag, nem kimondottan paki. Bar a legkozelebbi bolt (Ali's Store) indiai vagy pakisztani, ezt nehez megitelni, mert europai szemmel egyformanak tunnek.

Copyright:
A legifelvetelt termeszetesen nem en keszitettem, a http://www.visitcumbria.com oldalrol szarmaznak, koszonet erte Simon Ledingham-nek.

2007. október 8., hétfő

Utazas

Ertesitek minden erintett felet, hogy november 27-tol december 2-ig Magyarorszagon tartozkodom, a regi telefonszamom elni fog. Probalok minel tobb emberrel talalkozni, de mar elore is elnezest kerek azoktol, akik idohiany miatt kimaradnak a programombol!

Rowlands Gill

A datum a mai nap, a mostani elmenyemet irom meg, a tobbit pedig probalom behozni.

Tegnap ismet Tonyek meghivasara egy helyi vasaron vettem reszt, nagyon jo volt, megint kellemesen ereztem magam veluk, sot Joanna, Tony felesege, meghivott egy vasarnapra, hogy egyek egy igazi angol ebedet. Kicsit faradt voltam a szombattol, nem akartam messzire menni, mivel a reggel nagyresze mar igy is eltelt, ezert valami kozelit szerettem volna megnezni. Raadasul bekoszontott az osz is, ami kedvenc evszakom kozvetlenul a tavasz es a tel elott (a nyarat nem szeretem), es valahogy erdoben akartam setallni. Ezert reggel felcsaptam a GoogleEarth-ot es szetneztem a kornyeken, hatha talalok valami erdofelet, amiben lehet barangolni. Igy akadtam ra Rowlands Gill nevu kis telepulesre.

Rowlands Gill kis banyasvaroska a Derwent folyo eszaki partjan. Gyakorlatilag Geatshead zoldovezeti reszen talalhato, 35 perc busszal az Eldonrol, ugy, hogy a 4. megallo meg a Metro Centre es a 7. mar Rowlands Gill, ami a helyismerettel rendelkezok szamara vilagossa teszi, hogy bizony ez tenyleg kozel van! Regen volt allomas is, de 1953-ban bezartak a szemelyforgalom elott, 62-ben pedig az aruszallitast is megszuntettek. A sineket 1966-ban szedtek fel es 1972-tol a sinek helyen vezet a Derwent Walk turautvonal (mostmar vilagos, hogy a 9 luku viadukton, amin atgyalogoltam, miert volt mellmagassagig ero tomor fal a szelein...). Pub nincs, de van egy Social Club-juk a varos szele fele. Egyebkent is a "varos" gyakorlatilag a foutvonaltol jobbra helyezkedik el (ha a hattal allunk Newcastle-nek), aranyos kis hazak sorabol all.
Kb. mindegyik igy nez ki

Szoval osszepakoltam es bementem az Eldonhoz, utkozbe meg beugrottam a Waterstone-ba (konyvesbolt, vagy inkabb konyvaruhaz, mivel 4 szintes eleg impozans epuletrol van szo) vasarolni egy terkepet a kornyekrol, hogy ne vesszek el az erdobe (masreszt a tajolo terkep nelkul nem sokat er) valamint elidoztem a barcelonai utikalauzok kozott (el szeretnek tolteni ott par napot, mielott megerkeznek Magayrorszagra). Vettem egy uveg Hadrian vizet (helyi asvanyviz, ez es a Highland (skot) a kedvenceim), aminek majdnem a felet meg a megalloban megittam, mert az elotte elfogyasztott Hoi Sin szoszos kacsa kivanta a vizet rendesen (elvegre vizi szarnyasrol van szo, vagy mi?), igy kesobb csak egy korty vizet engedelyeztem magamnak egy-egy kaptato utan, azt is hosszan benntartva, mielott lenyeltem volna, mert igy jobban atnedvesiti a szajat es igy kevesebb folyadek is eleg.

A return jegy csak £3,50 volt, de ugye itt zonas a kozlekedes, csak annyit kell fizetni, amennyit igenybe veszek a szolgaltatasbol. Je, igy is lehet? Igen, lehet, kis esz kell hozza, meg vagy 250 ev nyugodt kapitalizmus. Egyebkent a busz nem Stagecoach jarat volt (amire berletem van) hanem GoNorthEast jarat, ezert kellett jegyet vennem (mint amikor Alnwickba mentunk, mert akkor meg Arriva-val utaztunk).

Megerkezesem utan rogton bevetettem magam az edobe, raterve a Derwent Walk osvenyre. Az ido nagyon kellemes volt, pont ahogy szeretem: felhos eg, enyhen, nagyon finoman szemerkelo eso, 15 fok. Szerencsere itt tobbnyire ilyen az ido, ezert is szeretek itt lenni! A kirandulo osvenyek tisztak es jol jarhatok, nyoma sincs az eldobalt szemetnek, muanyag flakonoknak es epitesi sittnek. A turista jelzesek nem a fakra vannak felfestve hanem kulon kis karok vannak leverve a foldbe, rajtuk a kulonbozo jelzesekkel.
Az erdei osveny

A turautvonal egyebkent foldeken keresztul is vezet, es ami az egeszben az erdekes, hogy a foldeken gazdalkodas folyik (legeltetes). Ki van irva, hogy az ev bizonyos szakaszaban milyen allattal talalkozhatsz, felkernek ra, hogy ne kozelits az hozzajuk, ne etesd oket, es tartsd feken a kutyadat. A kapu zsilipszeru, az allat magatol nem tud rajta atmenni es veletelnul se lehet nyitva hagyni pont a zsilipeles miatt. Erdekes volt eloszor bemenni egy ilyen karamszerusegbe, a tehenek koze, akik bekesen legeltek, a kisse vizes, nehol mocsaras terepen, mig en szepen atballagtam a legelon szaraz labbal, mivel a turistaknak egy kis fabol keszult osveny van lerakva.
A lapos reszen atvezeto osveny

A legelo vegen felkapaszkodtam egy kis oromra, ahol talatam egy XIII. szazadi udvarhazat, jobban mondva annak maradvanyat. A haz (Old Hillinside) helyi kobol epult es 200 evig a Harding csalad birtokolta, majd 1732 ota a Gibside birtok resze. Egyebkent nincs kulonosebben jelezve, egyszeruen a haz bejaratanal elhelyeztek egy tablat egy kis magyarazo szoveggel es kesz. De ez nem tul meglepo, itt kopni se nagyon lehet anelkul, hogy ne egy tobbszaz eves muemleket talaljon el az ember (persze csak elmeletileg, nem vagyok az a kopkodo tipus).
Romos haz a XIII. szazad kornyekerol

Itt megpihentem egy kicsit es betajoltam magam, egyeztetve a latottakat a terkeppel. Mivel nem messze volt egy kisebb korakas, gondoltam idozitovel keszitek magamrol egy kepet. Megmondom oszinten nem szokasom, ha kivancsi vagyok magamra, belenezek egy tukorbe. Jobban szeretem a termeszetet fotozni, mint az embereket, belertve sajat magamat is, de annyira idealis volt a helyszin egy self-portrait keszitesehez, hogy nem birtam ellenallni. Beallitottam a fenykepezot, aztan probaltam merengon elnezni a tavolba, mig vartam az exponalasra es a szemem sarkabol lestem a visszaszamlalast jelzo kis lampa villogasat. Az eredmeny alabb lathato:
Eleg jo kep lett, de valljuk be, errol az arcrol nehez rossz kepet kesziteni! :)

Utam kovetkezo allomasa a Derwent folyo partjara vezetett, ami hatarfolyo Northumberland (ahol elek) es Durham megye kozott. A Tyne folyo mellekfolyoja es a MetroCentre kozelebe omlik bele. Errol jut eszembe, MetroCentre: Az EU legnagyobb es Europa masodik legnagyobb bevasarlokozpontja (az elso Cevahir Mall Isztambulban). Kozel 330 bolt talalhato benne 165000m2-en. Plussz a szokasos IKEA, ASDA, Toys 'R' Us boltok es egy Marriott hotel korulotte.

Vissza a Derwent folyohoz, aminek neve az osi Brythonic/Old Welsh derw szobol szarmazik, ami tolgyet jelent. A patak sekely, tiszta vizu, halat nem lattam benne, csak mohos sziklakat, amin a viz fodrozodva tort meg.
Kaprazatos latvany es kulon jo pont, hogy a vizben nem uszkaltak muanyag flakonok...

A taj egyebkent is olyan volt, hogyha festmenyen latom, akkor egy giccsparade az egesz, de igy eloben derul ki, hogy csak a termeszet kepes ilyen csodat alkotni, ugy, hogy az osszhatas lelegzetelallito es megse giccses. Az ember legszivesebben csak elulne es nezelodne egesz nap. De vegul is erre van a fenykepezogep, hogy az ember elkapva a pillanatot egy memoriakartyara mentse az orokkevalosag momentumat.
Az oszi szinekben pompazo fa, pont ahogy elkepzeltem

Sajnos a kis folyo az utamat allta es mire megleltem a hidat es atmehettem a tulpartra, hogy kozelebbrol is megnezzem az igazi latvanyossagot, a hatalmas Gibside parkot, addigra mar este lett es bar en meg birtam volna a gyaloglas, a parkorseg udvariasan figyelmeztetett, hogy fel otkor johetett be az utolso latogato es igy hat ora fele mar terelik kifele az embereket. Ugyhogy kenytelen vagyok visszajonni kesobb, hogy teli pompajaban is megszemleljem az egeszet ujra.

Es vegul, hogy allitasomat igazoljam arrol, hogy allatok is voltak a mezon, ime ket legeleszo lo 12x optikai zoommal, mivel nem akartam megzavarni oket, bar igy is folyamatosan futtyognom kellett, hogy a barna a legelesze helyett engem nezzen. Lattam meg facant es mokus is illetve az egyik osveny vegen egy madarles volt kialakitva, amibe bebujva ablkakon keresztul lehet szemlelni a nadi eletet.
Legeleszo lovak