2010. december 27., hétfő
2010. december 22., szerda
Viszontagságos hazaút
Ez a hazaut olyan vadregenyesre sikeredett, hogy muszaj megirnom addig mig friss az elmeny. Most a vonaton van is idom megirni, mig 3 ora alatt hazaerek, ha addig nem jon kozbe valami (eddig mindig kozbejott, de errol majd kesobb).
Az egesz azzal kezdodott, hogy mire elhataroztam hogy hazautazom, addigra az olcso jegyeket mar elkapkodtak. Altalaban 100-150 fontbol szoktam meguszni a return jegyet, de most nem talaltam 300 alatt semmit a kedvenc fapadosaim kozott. A kibovitett kereses azonban olyan eredmenyt hozott, amit nem is vartam: A British Airways hazarepit 240ert ha elegge szethuzom az idopontokat. Kulonosebben nem terveztem 3 hetet eltolteni otthon, de vegul is ram fer a pihenes.
Szoval elkovettem az elso hibat (es mint kesobb kiderult, egyben a vegzetest is) azzal hogy rovid gondolkodas utan megvettem a jegyeket. Gyakorlatilag amint fizettem, jutott eszembe, hogy a BA-nek van szinte a legrosszab csomagkezelesi mutatoja egesz Europaban, raadasnak rendszeresen sztrajkolnak is, amivel tonkrteszik sokezer ember utazasat.
A masodik hibat akkor kovettem el amikor sporolasbol nem vonatjegyet vettem, hanem buszjegyet. Hiaba vasaroltam ajandekokat, csomagoltam ossze szepen, meg nem sejtettem hogy csak Londonban fogom a pakkot megsetaltatni. Sikerult elcsipnem az utolso metrok egyiket, ami nem volt tervbe veve, csak a ho miatt gondoltam, hogy gyaloglas helyett inkabb azzal megyek. Ennek koszonhetoen mar fel egykor kint voltam a palyaudvarnal, ahonnan a busz indul.
Eloszor csak egymagam acsorogtam, de aztan hamarosan elkezdett szallingozni a tobbi utas is. A busz indulasa 1:15-re volt kiirva, a tobbseg mar addigra megfagyott, koztuk en is, ugyanis nem erre oltoztem fel. Egy 5-10 perc keses onmagaban meg nem lett volna szokatlan, viszont mindig ki szokott jonni egy kocsi a cseresoforrel indulas elott, ami most hianyzott. Senki sem tudott semmit, egy paran probaltak telefonanli, de nem jartak sikerrel, ugyhogy nem volt mas valasztasunk, mint maradni es remenykedni, hogy a (fűtött) busz hamarosan jon.
Hiaba vartunk ugyanis a busz annak rendje es modja szerint nem jott, igy mindenki fel-ala setallgatott, hogy kicsit melegen tratsa magat a -10 fokos hidegben. Fel 3 fele befutott a kocsi, benne a csere soforrel, hogy sikerult utolerniuk a sofort, mert az Edinburgh es Newcastle kozotti autopalya le van zarva ezert kerulni kellett Carlisle fele. WTF? Carlisle az orszag masik partjan van, egy ora autoutra Newcastletol (tiszta idoben) de ki tudja hogy milyen az utak allapota. Sajnos nem tudtak pontos idopontot mondani, hogy esetleg mikorra jojjunk vissza, igy senki sem mert elmenni, nehogy lekesse a buszt. A cseresoforok kozben elmentek, hogy hatha tudnak inditani egy mentesito jaratot, de persze nem tudtak (a management nem engedelyezte), ugyhogy nem maradt mas csak az hogy varakozunk tovabbra is.
Vegul a busz negyed 5kor futott be, de addigra mar annyira atfagytam, hogy annak ellenere hogy a buszon futes volt, vegig magamon kellett tartani a kabatot hogy ne reszkessek. Az emberek egyebkent meglepoen segitokeszek voltak, akinek nem volt kesztyuje, annak felajanlottak, hogy felvaltva hasznaljanak egyet meg ilyenek.
Szoval a busz vegul is elindult, bar kozben volt olyan aki mar tudta, hogy lekeste a reggeli gepet. Ezeket az embereket egyebkent nem is igazan ertem. Szep tiszta idoben is a busz reggel fel 8-ra van lent es o jegyet vesz a 10 oras gepre, ami raadasnak Lutonbol indul, ami meg egy tovabbi ora mig kiersz. Szinte meg is erdemli, hogy lekesse. Eleinte meg egeszen jol mentunk aztan a tempo kezdett szakadozotta valni, rendszeresen ragadtunk be kisebb dugokba, aminek az lett az eredmenye, hogy London kulvarosaban kenytelenek voltunk leparkolni, mert a sofornek elfogyott a vezetheto ideje. Eltoltottunk egy orat a parkoloban, mig a londoni cserebuszt vartuk, hogy aztan megcsereleve az utasokat es a csomagokat, ugyanazzal a busszal vissza is menjunk londonba.
Meg otthon letoltottem egy kis alkalmazast a telefonomra, ami kozvetlenul a BA adatbazisaval allt osszekottetesben igy mindig valos repulesi informaciokat szolgalt. Ez arra volt jo hogy en mar delelott 11-kor tudtam, hogy toroltek a jaratot, megis kenytelen voltam kimenni a repterre, mert hivatalos ertesitest en, mint utas, nem kaptam.
Delutan egyre vegre megerkeztunk Londonba, en pedig rohantam a metrohoz, hogy minel hamarabb kierjek. A szokasos kisebb-nagyobb fennakadasok miatt csak 3szor kellett atszallnom, de vegre kiertem a repterre: 14:42 volt, ami azt jelenti hogy elertem volna a gepet kenyelmesen. Sok joval persze nem kecsegtetett hogy mar az odauton az utasok egymast traktaltak a sajat tortenetukkel. Volt egy csalad, akik Kairoba szerettek volna menni es mar harom napja arra varnak hogy vegre repuljenek es minden nap megteszik ezt az utat, csomagokkal, gyerekekkel, hogy hatha aznap repulhetnek.
Amint beleptem a repterre rogton egy nagy kijelzo fogadott, hogy minden europai jaratott toroltek, kerjuk menjen haza. Ez semmikep sem jelent jot, de azert megkerdeztem egy elnyutt utas kiszolgallot, hogy mi ujsag. Rogton megnyugtatott, hogy a helyzet nem atmeneti, meg eleg sokaig el fog huzodni, mert az idojarasi kilatasok nem tul kedvezoek. Ha nem talalok megfelelo jaratot, akkor torolhetem a foglalast es visszateritik a penzt szo nelkul. Egyetlen problema, hogy se a honlapjuk, sem a telefonvonaluk nem elerheto jelenleg. Erre az volt a valasz, hogy probalkozni kell.
Sok valasztasom nem volt, kicsit ogyelegtem a repteren aztan hazamentem. Szerencsere az ocsem szobajat tudtam hasznalni igy legalabb azt megusztam hogy hotelt keresssek magamnak. Utkozben a tescoban vettem nemi kajat, aztan felmentem a netre hogy attekintsem a lehetosegeimet. Miutan vegigzongoraztam mindent dec.25ig bezarolag anelkul hogy szabad helyet talalhattam volna, ugy dontottem, hogy a felmerult nehezsegek miatt utazasomat megszakitva visszaterek a bazisra.
Sikerult jegyet vennem masnap negy orara csak 46 fontert, aztan hivtam a biztositot, hogy ezt vajon alljak-e. Termeszetesen nem, mivel az onresz ilyen esetben minimum 50 font, ugyhogy ezt bebuktam, viszont sikerult torolnom az egesz biztositast es igy visszakptam azt a 23 fontot, vagyis a vonatjegy csak 23 volt, ami nem is olyan borzaszto. Szepen osszekeszultem es mar kettokor kimentem az allomasra, hogy majd ott eszek valamit indulas elott.
Az ocsemektol a Hammersmith vonal egyenesen a Kings Crossra visz, sok dolga nincs is az embernek Brumley-by-Bow-nal felszall, az allomasnal meg leszall a metrorol. Amint bemegyek az allomasra, na mi vart a nagy kijelzon, ami a vonatok indulasat kozi? Igy van: Canceled, vagyis torolve. A kisebb kijelzon ott volt hogy elektromos hiba miatt a Peterborogh feletti resz le van zarva teljesen. Megkerdeztem az informaciot hogy erdemes e varni, de mondta hogy nem, valoszinuleg csak holnapra sikerul elharitaniuk a hibat. A jegy ervenyes lesz masnap, barmelyik vonatra, felar nelkul. Kb. fel orat teblaboltam csak az allomason aztan elindultam hazafele, hogy a pakkot lerakjam.
Mire leertrem kiderult, hogy a Hammersmith le van zarva egy jelzolampa meghibasodasa miatt, ezert kenytelen voltam kicsit kerulni, a Circle vonalon lemenni a Tower Hill megalloig es ott at kellett szalnom a District vonalra, vissza Upminster fele. Ekkorra mar ugy voltam vele, hogy mar nem tud meglepni semmi sem, barmivel is probalkozik az elet.
Azert csak probalkozott: A csomagok lerakasa utan elindultam megkeresni az a helyet, ahol eddig mar tobbszor voltunk az ocsemmel, egy bevasarlo kozpont fele, mindenfele uzlettel. Gondoltam ott ogyelgek egy kicsit es megveszem a vacsoranak valot a kozeli KFC-ben. Erdekes modon mikor az ocsemmel vagyok es nyomja a suket szoeveget egyfolytaban, akkor nem tunik ilyen hosszunka, vagy en fordultam valahol rossz iranyban, de igy egyedul a sotetben, szakado onos esoben (ez volt amivel az elet probalkozott) egesz Aldgate East-ig gyalogoltam, mig talaltam egy KFC-t. Hazafele a tescoban meg vettem egy kis edesseget, mert ugy ereztem hogy szuksegem van egy kis boldogsagra, amit csokis palacsinta kepeben vettem magamhoz.
Reggel hatkor jott a hir, hogy a vonatok ujra szabadok es jaratritkitasok ugyan vannak, es Edinburgh es Glasgow kozott meg mindig nem kozlekedik a vonat, de engem csak az erdekelt, hogy Newcastle-ig szabad a palya. Gyorssan osszepakoltam, elkoszontem, aztan irany az allomas, ahol kiderult, hogy tenyleg nyugodtan felszallhatok barmelyik vonatra, csak azt kell kivarnom (a tobbi nehany szaz utassal egyutt) hogy vegre kiirjak a vaganyszamot. Ezt csak nagyon akadozva, egyesevel tettek meg, ilyenkor az erintettek mindig megindultak, letarolva mindenkit aki az utukba kerult. Szerencsem volt, hogy a 8:30-as vonat csak 9-kor indult igy fel tudtam ra szallni. Kerestem egy ures helyet es elkezdtem remenykedni, hogy talan megis veget er ez a remalom es vegre hazamehetek.
Mi ebbol a tanulsag? Maradj a fapadosnal, azok mind elrepultek, csak Heathrow-t erintette ez az egesz mizeria.
Az egyetlen pozitivum, hogy az okostelefon (HTC Desire) amit szulinapomra vettem kivetelesen jol vizsgazott. Eletmento volt, hogy barhol, barmikor azonnal fel tudtam menni az internetre es meg tudtam nezni a naprakesz informaciokat. Nem is tudom, hogy e nelkul regen mit csinaltam, hogyan boldogultam, mert igy annyival egyszerubb volt minden.
Fenykep nincs, egesz London szutykos-kodos volt, nem erdemelt fotot.
Az egesz azzal kezdodott, hogy mire elhataroztam hogy hazautazom, addigra az olcso jegyeket mar elkapkodtak. Altalaban 100-150 fontbol szoktam meguszni a return jegyet, de most nem talaltam 300 alatt semmit a kedvenc fapadosaim kozott. A kibovitett kereses azonban olyan eredmenyt hozott, amit nem is vartam: A British Airways hazarepit 240ert ha elegge szethuzom az idopontokat. Kulonosebben nem terveztem 3 hetet eltolteni otthon, de vegul is ram fer a pihenes.
Szoval elkovettem az elso hibat (es mint kesobb kiderult, egyben a vegzetest is) azzal hogy rovid gondolkodas utan megvettem a jegyeket. Gyakorlatilag amint fizettem, jutott eszembe, hogy a BA-nek van szinte a legrosszab csomagkezelesi mutatoja egesz Europaban, raadasnak rendszeresen sztrajkolnak is, amivel tonkrteszik sokezer ember utazasat.
A masodik hibat akkor kovettem el amikor sporolasbol nem vonatjegyet vettem, hanem buszjegyet. Hiaba vasaroltam ajandekokat, csomagoltam ossze szepen, meg nem sejtettem hogy csak Londonban fogom a pakkot megsetaltatni. Sikerult elcsipnem az utolso metrok egyiket, ami nem volt tervbe veve, csak a ho miatt gondoltam, hogy gyaloglas helyett inkabb azzal megyek. Ennek koszonhetoen mar fel egykor kint voltam a palyaudvarnal, ahonnan a busz indul.
Eloszor csak egymagam acsorogtam, de aztan hamarosan elkezdett szallingozni a tobbi utas is. A busz indulasa 1:15-re volt kiirva, a tobbseg mar addigra megfagyott, koztuk en is, ugyanis nem erre oltoztem fel. Egy 5-10 perc keses onmagaban meg nem lett volna szokatlan, viszont mindig ki szokott jonni egy kocsi a cseresoforrel indulas elott, ami most hianyzott. Senki sem tudott semmit, egy paran probaltak telefonanli, de nem jartak sikerrel, ugyhogy nem volt mas valasztasunk, mint maradni es remenykedni, hogy a (fűtött) busz hamarosan jon.
Hiaba vartunk ugyanis a busz annak rendje es modja szerint nem jott, igy mindenki fel-ala setallgatott, hogy kicsit melegen tratsa magat a -10 fokos hidegben. Fel 3 fele befutott a kocsi, benne a csere soforrel, hogy sikerult utolerniuk a sofort, mert az Edinburgh es Newcastle kozotti autopalya le van zarva ezert kerulni kellett Carlisle fele. WTF? Carlisle az orszag masik partjan van, egy ora autoutra Newcastletol (tiszta idoben) de ki tudja hogy milyen az utak allapota. Sajnos nem tudtak pontos idopontot mondani, hogy esetleg mikorra jojjunk vissza, igy senki sem mert elmenni, nehogy lekesse a buszt. A cseresoforok kozben elmentek, hogy hatha tudnak inditani egy mentesito jaratot, de persze nem tudtak (a management nem engedelyezte), ugyhogy nem maradt mas csak az hogy varakozunk tovabbra is.
Vegul a busz negyed 5kor futott be, de addigra mar annyira atfagytam, hogy annak ellenere hogy a buszon futes volt, vegig magamon kellett tartani a kabatot hogy ne reszkessek. Az emberek egyebkent meglepoen segitokeszek voltak, akinek nem volt kesztyuje, annak felajanlottak, hogy felvaltva hasznaljanak egyet meg ilyenek.
Szoval a busz vegul is elindult, bar kozben volt olyan aki mar tudta, hogy lekeste a reggeli gepet. Ezeket az embereket egyebkent nem is igazan ertem. Szep tiszta idoben is a busz reggel fel 8-ra van lent es o jegyet vesz a 10 oras gepre, ami raadasnak Lutonbol indul, ami meg egy tovabbi ora mig kiersz. Szinte meg is erdemli, hogy lekesse. Eleinte meg egeszen jol mentunk aztan a tempo kezdett szakadozotta valni, rendszeresen ragadtunk be kisebb dugokba, aminek az lett az eredmenye, hogy London kulvarosaban kenytelenek voltunk leparkolni, mert a sofornek elfogyott a vezetheto ideje. Eltoltottunk egy orat a parkoloban, mig a londoni cserebuszt vartuk, hogy aztan megcsereleve az utasokat es a csomagokat, ugyanazzal a busszal vissza is menjunk londonba.
Meg otthon letoltottem egy kis alkalmazast a telefonomra, ami kozvetlenul a BA adatbazisaval allt osszekottetesben igy mindig valos repulesi informaciokat szolgalt. Ez arra volt jo hogy en mar delelott 11-kor tudtam, hogy toroltek a jaratot, megis kenytelen voltam kimenni a repterre, mert hivatalos ertesitest en, mint utas, nem kaptam.
Delutan egyre vegre megerkeztunk Londonba, en pedig rohantam a metrohoz, hogy minel hamarabb kierjek. A szokasos kisebb-nagyobb fennakadasok miatt csak 3szor kellett atszallnom, de vegre kiertem a repterre: 14:42 volt, ami azt jelenti hogy elertem volna a gepet kenyelmesen. Sok joval persze nem kecsegtetett hogy mar az odauton az utasok egymast traktaltak a sajat tortenetukkel. Volt egy csalad, akik Kairoba szerettek volna menni es mar harom napja arra varnak hogy vegre repuljenek es minden nap megteszik ezt az utat, csomagokkal, gyerekekkel, hogy hatha aznap repulhetnek.
Amint beleptem a repterre rogton egy nagy kijelzo fogadott, hogy minden europai jaratott toroltek, kerjuk menjen haza. Ez semmikep sem jelent jot, de azert megkerdeztem egy elnyutt utas kiszolgallot, hogy mi ujsag. Rogton megnyugtatott, hogy a helyzet nem atmeneti, meg eleg sokaig el fog huzodni, mert az idojarasi kilatasok nem tul kedvezoek. Ha nem talalok megfelelo jaratot, akkor torolhetem a foglalast es visszateritik a penzt szo nelkul. Egyetlen problema, hogy se a honlapjuk, sem a telefonvonaluk nem elerheto jelenleg. Erre az volt a valasz, hogy probalkozni kell.
Sok valasztasom nem volt, kicsit ogyelegtem a repteren aztan hazamentem. Szerencsere az ocsem szobajat tudtam hasznalni igy legalabb azt megusztam hogy hotelt keresssek magamnak. Utkozben a tescoban vettem nemi kajat, aztan felmentem a netre hogy attekintsem a lehetosegeimet. Miutan vegigzongoraztam mindent dec.25ig bezarolag anelkul hogy szabad helyet talalhattam volna, ugy dontottem, hogy a felmerult nehezsegek miatt utazasomat megszakitva visszaterek a bazisra.
Sikerult jegyet vennem masnap negy orara csak 46 fontert, aztan hivtam a biztositot, hogy ezt vajon alljak-e. Termeszetesen nem, mivel az onresz ilyen esetben minimum 50 font, ugyhogy ezt bebuktam, viszont sikerult torolnom az egesz biztositast es igy visszakptam azt a 23 fontot, vagyis a vonatjegy csak 23 volt, ami nem is olyan borzaszto. Szepen osszekeszultem es mar kettokor kimentem az allomasra, hogy majd ott eszek valamit indulas elott.
Az ocsemektol a Hammersmith vonal egyenesen a Kings Crossra visz, sok dolga nincs is az embernek Brumley-by-Bow-nal felszall, az allomasnal meg leszall a metrorol. Amint bemegyek az allomasra, na mi vart a nagy kijelzon, ami a vonatok indulasat kozi? Igy van: Canceled, vagyis torolve. A kisebb kijelzon ott volt hogy elektromos hiba miatt a Peterborogh feletti resz le van zarva teljesen. Megkerdeztem az informaciot hogy erdemes e varni, de mondta hogy nem, valoszinuleg csak holnapra sikerul elharitaniuk a hibat. A jegy ervenyes lesz masnap, barmelyik vonatra, felar nelkul. Kb. fel orat teblaboltam csak az allomason aztan elindultam hazafele, hogy a pakkot lerakjam.
Mire leertrem kiderult, hogy a Hammersmith le van zarva egy jelzolampa meghibasodasa miatt, ezert kenytelen voltam kicsit kerulni, a Circle vonalon lemenni a Tower Hill megalloig es ott at kellett szalnom a District vonalra, vissza Upminster fele. Ekkorra mar ugy voltam vele, hogy mar nem tud meglepni semmi sem, barmivel is probalkozik az elet.
Azert csak probalkozott: A csomagok lerakasa utan elindultam megkeresni az a helyet, ahol eddig mar tobbszor voltunk az ocsemmel, egy bevasarlo kozpont fele, mindenfele uzlettel. Gondoltam ott ogyelgek egy kicsit es megveszem a vacsoranak valot a kozeli KFC-ben. Erdekes modon mikor az ocsemmel vagyok es nyomja a suket szoeveget egyfolytaban, akkor nem tunik ilyen hosszunka, vagy en fordultam valahol rossz iranyban, de igy egyedul a sotetben, szakado onos esoben (ez volt amivel az elet probalkozott) egesz Aldgate East-ig gyalogoltam, mig talaltam egy KFC-t. Hazafele a tescoban meg vettem egy kis edesseget, mert ugy ereztem hogy szuksegem van egy kis boldogsagra, amit csokis palacsinta kepeben vettem magamhoz.
Reggel hatkor jott a hir, hogy a vonatok ujra szabadok es jaratritkitasok ugyan vannak, es Edinburgh es Glasgow kozott meg mindig nem kozlekedik a vonat, de engem csak az erdekelt, hogy Newcastle-ig szabad a palya. Gyorssan osszepakoltam, elkoszontem, aztan irany az allomas, ahol kiderult, hogy tenyleg nyugodtan felszallhatok barmelyik vonatra, csak azt kell kivarnom (a tobbi nehany szaz utassal egyutt) hogy vegre kiirjak a vaganyszamot. Ezt csak nagyon akadozva, egyesevel tettek meg, ilyenkor az erintettek mindig megindultak, letarolva mindenkit aki az utukba kerult. Szerencsem volt, hogy a 8:30-as vonat csak 9-kor indult igy fel tudtam ra szallni. Kerestem egy ures helyet es elkezdtem remenykedni, hogy talan megis veget er ez a remalom es vegre hazamehetek.
Mi ebbol a tanulsag? Maradj a fapadosnal, azok mind elrepultek, csak Heathrow-t erintette ez az egesz mizeria.
Az egyetlen pozitivum, hogy az okostelefon (HTC Desire) amit szulinapomra vettem kivetelesen jol vizsgazott. Eletmento volt, hogy barhol, barmikor azonnal fel tudtam menni az internetre es meg tudtam nezni a naprakesz informaciokat. Nem is tudom, hogy e nelkul regen mit csinaltam, hogyan boldogultam, mert igy annyival egyszerubb volt minden.
Fenykep nincs, egesz London szutykos-kodos volt, nem erdemelt fotot.
2010. december 21., kedd
2010. december 19., vasárnap
Hazafelé
Kedves Mindenki!
Elfelejtettem mondani, hogy dec21 es jan6 kozott kis hazankban leszek ismet karacsonyi es ujevi pihenes gyanant. Igen, tudom, valaszthattam volna melegebb helyszint is, de mit lehett tenni?
Meg masfel ora es indulok a palyaudvarra, hogy lebuszocskazzak Londonig, aztan irany Heathrow es a repules. Ha, ismetlem, ha az idojaras ezt lehetove teszi! De mint tudjuk, amig elunk remelunk, aksik feltoltve, meleg ruha bekeszitve, utasbiztositas megkotve, mi baj lehet? :)
Ismet uj telefonkartyat leszek kenytelen vasarolni (amit a nyaron hasznaltam azt mar elhagytam valahol), ugyhogy mindenkit ertesitek e-mailben az uj szamrol. Aki esetleg nem kap levelet, az keressen meg nyugodtan (iwiw, facebook, e-mail) es elkuldom a szamot.
Békés Karácsonyt és Szabadidőben Gazdag Boldog Újévet Kívánok Mindenkinek!
Elfelejtettem mondani, hogy dec21 es jan6 kozott kis hazankban leszek ismet karacsonyi es ujevi pihenes gyanant. Igen, tudom, valaszthattam volna melegebb helyszint is, de mit lehett tenni?
Meg masfel ora es indulok a palyaudvarra, hogy lebuszocskazzak Londonig, aztan irany Heathrow es a repules. Ha, ismetlem, ha az idojaras ezt lehetove teszi! De mint tudjuk, amig elunk remelunk, aksik feltoltve, meleg ruha bekeszitve, utasbiztositas megkotve, mi baj lehet? :)
Ismet uj telefonkartyat leszek kenytelen vasarolni (amit a nyaron hasznaltam azt mar elhagytam valahol), ugyhogy mindenkit ertesitek e-mailben az uj szamrol. Aki esetleg nem kap levelet, az keressen meg nyugodtan (iwiw, facebook, e-mail) es elkuldom a szamot.
Békés Karácsonyt és Szabadidőben Gazdag Boldog Újévet Kívánok Mindenkinek!
2010. június 6., vasárnap
London?
Azert London? mert mar nem is tudom hanyadik latogatasom volt a mult heti a varosban. Persze igy hogy az ocsem ott lakik es a szallas ingyenes azert lenyegesen konnyebb "leugrani" egy-egy hetvegere! Lehet, hogy mar irtam, de azt szeretem igazan Londonba, hogy mindig van valami. Ez lehet valami esemeny, koncert, kiallitas vagy csak egyszeruen egy vasar. Es ezek nem a megszokott magyarorszagon ismert vasarok, hanem szines, altalaban helyi kezmuvesek valoban ertekes es izleses portekaikat kinaljak megvetelre teljesen elfogadhato aron. Na es persze az etelek! Nemcsak a szokasos langos meg hurka-kolbasz (ami ugye nincs is), hanem egy csomo nemzetiseg kulonbozo konyhai: a szokasos kinai, indiai mellett lehet talalni japan, thai, marokkoi, brazil, etiopiai, mexikoi, nemet, stb. eteleket is.
A delutani busszal mentem le, este 8 korul ertunk a Victoriara. Az ut esemenytelen volt, habar Woolley Edge Service Station (Wakefield) megallonal kicsit varni kellett, mert volt egy kis kavar. Az aki eredetileg lett volna a valto sofor az cserelt a kollegajaval, akinek most kellett volna jonnie, de elfelejtkezett rola ezert szegeny ficko, aki a csere raeso reszet mar a heten letudta a csaladi kornyezetbol ugrasztottak ki, hogy jojjon, mert a buszt le kell vezetni Londonig. Ez is jellemzo az angolokra, hogy mindenki szep nyugodtan varakozott a buszon (kb. 15-20 percet, de a piheno egyebkent is fel oras, szoval a csuszas osszesen volt vagy 10 perc) es amikor a sofor mindezt elmeselte es elnezest kert, akkor megtapsoltak es megkoszontek, hogy bejott.
Szerencsere nem volt dugo ugyhogy meg hozott is valamit a menetidon a sofor. Rogton mentem es vettem egy adag rantott csirket a KFC-ben (ez mar szinte hagyomany) es metron elmentem Bromley-by-Bow megalloig ami London Tower Hamlets keruleteben talalhato. Ez egy szines kerulet, itt talalhato az East End nagy resze, a dokkok, London nehany legmagasabb epulete, valamint a 2012-es olimpiai helyszinek egyike is. A lakossag nagyresze kisebbseg, tobbnyire bangladesiek. Nem mondom hogy elsore egy picit nem riaszto de igazbol egyaltalan nem veszes. Ocsem kijott elem a metrohoz onnan mar csak egy rovid seta a haz. En kulonosebben nem voltam ehes (a csirket megettem a mteron), de desszertnek elfogadtam egy kis Häagen-Dazs jegkremet (ja igen, ha ott vagyok nemcsak a lakas van ingyen de az ott elfogyasztott kaja is). Regen azt hittem, hogy a Carte D'Or jegkrem a legjobb, de az igazsag az, hogy a Häagen-Dazs-al egy lapon nem lehet emliteni. Emlekszem Miamiban ittam egy Häagen-Dazs jeges Cappuccino (amit vanilia fagylaltal hutottek vissza nem pedig otromba modon jegkockaval) 8 dollarert, de megerte, eletem legjobb kaveja volt.
Vasarnap elmentunk a Szent Pal szekesegyhazhoz, ahol a mise miatt nem kellett fizetni, cserebe viszont nem lehetett fenykepezni, de igy is megerte, szep volt, kulon korus enekelte a zsoltarokat. Utana elmentunk megnezni a Temple-t a Templomosok londoni kozpontjat, de oda sajnos nem lehett bemenni mert eppen zartak (en mar voltam) utana tovabb setalltunk a Covent Garden piacra, ami egy vasarcsarnok jellegu piac, enyhen igenyesebb kialakitassal. Egeszen nyarias volt a levego, ocsem meg is jegyezte, hogy tisztara olyan erzese van mintha nem is dolgozna itt, hanem csak nyaralna, olyan jol erzi magat. Ezzel maximalisan egyutt tudok erteni, ha Londonba vagyok en is mindig igy erzem, habar akkor en tenyleg nyaralok.
Fel 5 korul hazamentunk kicsit felfrissulni, aztan mentunk tovabb a Brick Lane-re egy Curry fesztivalra, ahol talalkoztunk ocsem nehany haverjaval. Ismet a szokasos kirakodovasar hangulat, mindenfele incsiklandozo kifozdekkel teletuzdelve. En szokas szerint korbesetalltam mindent, finoman elharitva a kulonfele minta-falatkakat, hogy aztan szokas szerint kikossek a kinainal es vegyek egy Kung Pao csirket rizzsel. Nem kellett csalodnom, a chili es a szecsuani bors kellemes csiposse varazsolta az etelet, mig a piritott mogyoro a tobbi zoldseggel finoman ellenpontozta ezt. Kaja utan kiultunk egy nagyon hangulatos kocsma (pub, hangsulyozom, pub!) ele beszelgetni. Azt birtam az egeszbe, hogy barmerre neztem, mindenutt jokedvu emberek beszelgettek, mindenki kulturaltan volt oltozve es kulturaltan is szorakozott. Nem azert ittak, hogy a mindennapok nyomorat elfelejtsek, hanem mert egy jot beszelgettek. Ez a fajta kocsma kultura nagyon hianyzik Magyarorszagrol. Aztan fel 8 fele atmentunk a Leicester Square-re ami egyfajta kozponti szorakozo negyed, mozikkal, kaszinokkal es rengeteg pubbal. Mi egyenesen a haromszintes O'Neill's ir kocsmaba mentunk es ott is maradtunk olyan fel 2-ig. Kellemes hely volt, fent a harmadikon egeszen jo elozenevel, szokasos etelekkel es italokkal.
Hetfon reggel meg elmentunk a dokkokhoz, hogy aztan a Temze alatt atsetallva elmenjunk Greenwich-be megnezni a 0. hosszusagi fokot. Maga az obszervatorium egy hatalmas, gyonyoruen gondozott parkban van, a Nemzeti Tengereszeti Muzeummal es a Queen's House-al egyutt, belepes ingyenes. Egyeztettem az oram az ottani pontos idovel, aztan idultunk haza, mert nekem ment a buszom vissza.
Utban a buszhoz, szokas szerint megvettem a KFC csirketcombokat es sikeresen kiolvastam a konyvem mig hazaertem. Itt eszakon meg ejszaka is annyira vilagos van, hogy a buszon ugy tudtam olvasni, hogy nem volt felkapcsolva a lampa, mert este 10kor is eleg feny van olvasni! Igazan sotet csak olyan fel 12 es hajnali 2 kozott van utanna mar megint teljesen vilagos minden.
Es vegul: Junius 13 es 25 kozott Magyarorszagon leszek, a regi telefonszamom el, ujra elerheto leszek mindenkinek akit erdeklek! :)
Itt eppen paella keszul
A delutani busszal mentem le, este 8 korul ertunk a Victoriara. Az ut esemenytelen volt, habar Woolley Edge Service Station (Wakefield) megallonal kicsit varni kellett, mert volt egy kis kavar. Az aki eredetileg lett volna a valto sofor az cserelt a kollegajaval, akinek most kellett volna jonnie, de elfelejtkezett rola ezert szegeny ficko, aki a csere raeso reszet mar a heten letudta a csaladi kornyezetbol ugrasztottak ki, hogy jojjon, mert a buszt le kell vezetni Londonig. Ez is jellemzo az angolokra, hogy mindenki szep nyugodtan varakozott a buszon (kb. 15-20 percet, de a piheno egyebkent is fel oras, szoval a csuszas osszesen volt vagy 10 perc) es amikor a sofor mindezt elmeselte es elnezest kert, akkor megtapsoltak es megkoszontek, hogy bejott.
Szent Pal Katedralis
Szerencsere nem volt dugo ugyhogy meg hozott is valamit a menetidon a sofor. Rogton mentem es vettem egy adag rantott csirket a KFC-ben (ez mar szinte hagyomany) es metron elmentem Bromley-by-Bow megalloig ami London Tower Hamlets keruleteben talalhato. Ez egy szines kerulet, itt talalhato az East End nagy resze, a dokkok, London nehany legmagasabb epulete, valamint a 2012-es olimpiai helyszinek egyike is. A lakossag nagyresze kisebbseg, tobbnyire bangladesiek. Nem mondom hogy elsore egy picit nem riaszto de igazbol egyaltalan nem veszes. Ocsem kijott elem a metrohoz onnan mar csak egy rovid seta a haz. En kulonosebben nem voltam ehes (a csirket megettem a mteron), de desszertnek elfogadtam egy kis Häagen-Dazs jegkremet (ja igen, ha ott vagyok nemcsak a lakas van ingyen de az ott elfogyasztott kaja is). Regen azt hittem, hogy a Carte D'Or jegkrem a legjobb, de az igazsag az, hogy a Häagen-Dazs-al egy lapon nem lehet emliteni. Emlekszem Miamiban ittam egy Häagen-Dazs jeges Cappuccino (amit vanilia fagylaltal hutottek vissza nem pedig otromba modon jegkockaval) 8 dollarert, de megerte, eletem legjobb kaveja volt.
Covent Garden Market
Vasarnap elmentunk a Szent Pal szekesegyhazhoz, ahol a mise miatt nem kellett fizetni, cserebe viszont nem lehetett fenykepezni, de igy is megerte, szep volt, kulon korus enekelte a zsoltarokat. Utana elmentunk megnezni a Temple-t a Templomosok londoni kozpontjat, de oda sajnos nem lehett bemenni mert eppen zartak (en mar voltam) utana tovabb setalltunk a Covent Garden piacra, ami egy vasarcsarnok jellegu piac, enyhen igenyesebb kialakitassal. Egeszen nyarias volt a levego, ocsem meg is jegyezte, hogy tisztara olyan erzese van mintha nem is dolgozna itt, hanem csak nyaralna, olyan jol erzi magat. Ezzel maximalisan egyutt tudok erteni, ha Londonba vagyok en is mindig igy erzem, habar akkor en tenyleg nyaralok.
Horse Guards kaszarnya, mint mesebeli kastely
Fel 5 korul hazamentunk kicsit felfrissulni, aztan mentunk tovabb a Brick Lane-re egy Curry fesztivalra, ahol talalkoztunk ocsem nehany haverjaval. Ismet a szokasos kirakodovasar hangulat, mindenfele incsiklandozo kifozdekkel teletuzdelve. En szokas szerint korbesetalltam mindent, finoman elharitva a kulonfele minta-falatkakat, hogy aztan szokas szerint kikossek a kinainal es vegyek egy Kung Pao csirket rizzsel. Nem kellett csalodnom, a chili es a szecsuani bors kellemes csiposse varazsolta az etelet, mig a piritott mogyoro a tobbi zoldseggel finoman ellenpontozta ezt. Kaja utan kiultunk egy nagyon hangulatos kocsma (pub, hangsulyozom, pub!) ele beszelgetni. Azt birtam az egeszbe, hogy barmerre neztem, mindenutt jokedvu emberek beszelgettek, mindenki kulturaltan volt oltozve es kulturaltan is szorakozott. Nem azert ittak, hogy a mindennapok nyomorat elfelejtsek, hanem mert egy jot beszelgettek. Ez a fajta kocsma kultura nagyon hianyzik Magyarorszagrol. Aztan fel 8 fele atmentunk a Leicester Square-re ami egyfajta kozponti szorakozo negyed, mozikkal, kaszinokkal es rengeteg pubbal. Mi egyenesen a haromszintes O'Neill's ir kocsmaba mentunk es ott is maradtunk olyan fel 2-ig. Kellemes hely volt, fent a harmadikon egeszen jo elozenevel, szokasos etelekkel es italokkal.
Greenwich
Hetfon reggel meg elmentunk a dokkokhoz, hogy aztan a Temze alatt atsetallva elmenjunk Greenwich-be megnezni a 0. hosszusagi fokot. Maga az obszervatorium egy hatalmas, gyonyoruen gondozott parkban van, a Nemzeti Tengereszeti Muzeummal es a Queen's House-al egyutt, belepes ingyenes. Egyeztettem az oram az ottani pontos idovel, aztan idultunk haza, mert nekem ment a buszom vissza.
Alagut a Temze alatt
Utban a buszhoz, szokas szerint megvettem a KFC csirketcombokat es sikeresen kiolvastam a konyvem mig hazaertem. Itt eszakon meg ejszaka is annyira vilagos van, hogy a buszon ugy tudtam olvasni, hogy nem volt felkapcsolva a lampa, mert este 10kor is eleg feny van olvasni! Igazan sotet csak olyan fel 12 es hajnali 2 kozott van utanna mar megint teljesen vilagos minden.
Es vegul: Junius 13 es 25 kozott Magyarorszagon leszek, a regi telefonszamom el, ujra elerheto leszek mindenkinek akit erdeklek! :)
2010. január 17., vasárnap
USA Tour 2009
Huh, az utolso 2 ora kicsit strapas volt, meg jo, hogy szokasommal ellentetben eleg hamar kimentem a repterre, kulonben lehet hogy lemaradtam volna. Eloszor be kellett checkolni sajat magamnak, minden adatot beirni, olyanokat, hogy hol fogok megszallni New Yorkba, stb. majd ki kellett volna nyomtatnom a jegyemet, de sajna a masina kozolte, hogy eppen kifogyott a papirbol. Szerencsere nem volt gond, de ez elore jelezte, hogy jobb ha szamolok nemi bonyodalommal. 19-tol 26-ig lehetett hasznalni a kapukat a csomag feladasanal, de nem nagyon nezegettem, mert tudom, hogy ugyis az lesz a leglassabb sor, amibe en beallok, ugyhogy fogtam a legkozelebbit (20) es elkezdtem sajnalni a sorban allokat. Most sem kellett csalodnom: az utannam erkezok es mas sorban beallok mar regen leadtak a csomagjukat mikor en meg mindig csak vartam arra, hogy sorra keruljek. A biztonsagi kapunal nem kulonben olyan sor volt, hogy ketsegeim tamadtak arrol, hogy elerem egyaltalan a gepet, vagy sem. A kulcstartomon levo kis kest most is elfelejtettem betenni a borondbe, de erdekes modon nem akadtam fenn a rostan. Vegul aztan kulonosebb gond nelkul atjutottam es most itt ulok a gepen, varva a felszallasra.
Mielott folytatnam, essek nehany szo az elozmenyekrol. Szoval a cimbol nyilvan kitalalhato ez a kis karacsonyi kiruccanas uticelja az Usa, es mivel tour, az azt jelenti, hogy nem csak egy helyen fogok megszallni, hanem vegiglatogatok nehany varost, konkretan New Yorkot, Washington DC-t es Miami-t. Eleg nagy ut lesz, hiszen Washingtonbol Miamiba, majd onnan vissza New Yorkba repulovel megyek (Washingtonba viszont csak busszal, mert eleg kozel van New Yorkhoz). Az ar termeszetesen csillagaszati, kozel egy millioba kerul, de megadom a modjat, pl. Miamiba a Hiltonba szalltam meg. Jut eszembe addig ki kene talalni, hogy egy ilyen szintu szallodaban mennyi borravalot illik adni a szemelyzetnek. A post ennek megfeleloen eleg hosszura sikerult, remelem lesz mindenkinek turelme vegig olvasnia.
Mar tegnap lejottem Londonba a reggeli busszal. Eleg erdekes utazas volt, 3 sofor valtotta egymast de valamiert egyik sem akarta felkapcsolni a futest, ugyhogy mindenki kabatban, sapkaban ult. Ugyanigy erthetetlenul sehol sem lehetett leszallni, pedig altalaban szoktak tartani feluton egy 20 perces szuntetet. Igy, mivel ez hetkoznapi jarat volt, ami megallt kisebb varosokban is, a teljes utat (7 orat) a szekben ucsorogve kellett eltolteni, ahol mindenem elgemberedett (reszben a hidegtol, reszben az ucsorgestol).
Most mondtak be, hogy talatak egy parokat es egy mufogsort a WC-ben, szoval akinek valamelyik hianyzik, az jelentkezzen a szemelyzetnel.
Az ut alatt pedig azt mondtak be, hogy egy ferfi alsonadragot talatak, de kettovel elottem valaki kerdezte a legiutaskiserot, hogy igaz-e, de mondta a no nevetve, hogy csak viczelodnek! Szerintem jopofa volt, legalabbis a kornyeken mindenki nevetett.
Londonban eleg nagy kod fogadott, ami kesobb esove valtozott majd heves havazasssa. Bementem egy kicsit szetnezni a varosba, de eleg faradt voltam mert az utazas miatti izgalmamban nem sokat aludtam. Hazafele menet vettem egy nagy adag csirket a KFC-ben es a hotelben megettem. A szoba, csak 28 font volt reggelivel, a legnyomorultabb, amiben valaha is voltam, bar tiszta volt. A WC es a tusolo a folyoson volt egy ket negyzetmeteres szobaban, ami fele-fele aranyba volt ketteosztva egy viaszos vaszon fuggonnyel. Mivel a papucsomat nem taltam es a varosban elfelejtettem venni egyet ezert a furdest kihagytam es mar fel het fele lefekudtem aludni. Az egyetlen pozitivum, hogy talatam egy Bibliat a szekrenybe! Annyiszor kerestem es most eloszor vegre volt.
A szoba a Victoria palyaudvar kozvetlen kornyeken a sinek mellett volt, a vonatok pedig eleg zajosak voltak: nemcsak a kerekek zakatolasa, hanem sipolasok es utkozok csattogasa is. Szerencsere en eleg konnyen alszom, ezert nem zavart es rogton el is aludtam. Ejfel korul felebrdetem, de csak atfordultam a masik oldalamra es folytattam az alvast. Az viszont zavart egy picit, hogy lattam a telefonon, hogy volt egy nem fogadott hivasom, amire viszont nem ebredtem fel. Mivel a csengohang a Stormwind City a WoW-bol, amire eleg nehez nem felebredni, ezert bekapcsoltam meg egy ebresztot a masik ketto melle, csak hogy biztos legyek az ebredesben.
Persze nem volt semmi gond, reggel mar az elsore felebredtem, gyorsan feloltoztem es elmentem reggelizni, majd kijelentkeztem es metron kimentem a repterre.
Kozben felszalltunk, ezt most menet kozben irom, a gep hatalmas, egy Airbus A340-600-as,az enyem a 63C szek a gep leghatuljaban, csak egy sor van mogottem, annyira a vegen. Egy sorban 8 szek van 2-4-2 elosztasban, koztuk a folyosok. Kaja lesz, meg leszallas elott snack, kivancsi vagyok mi lesz, eleg ehes vagyok. A reggeli mar regen volt. A felszallas is sokkal tovabb tarott, mint a tobbi gep eseteben, kivancsi vagyok milyen lesz majd a masik, mert visszafele egy Boeinggel fogok jonni. Ahogy feljottem a gepre, az elso osztalyon kellett keresztul menni es rogton a Madagaskar 2 c. film jutott eszembe: "Nem veled van bajom, csak mi jobbak vagyunk!". Szoval labtarto, kifordithato fotel, egyes ulesek. Mondjuk ez se kenyelmetlen, sot, kimondottan jobb, mint az eddigiek.
Ennyit az elozmenyekrol es akkor lassuk a programot: a karacsonyt New Yorkban toltom, majd a ket unnep kozott Washington, a szilvesztert pedig Miaimban. New Yorkra ugy tekintek, mint egy kulturalis utazasra, muzeumok, epuletek, egy csomo ikonikus, vagy emblematikus dolog Amerikarol, mig Washington elsosorban katonai/politikai kirandulas lesz, Feher Haz, Capitol Hill, Arlington, II.vh-s/koreai/vietnami haborus emlekmuvek. Vegul Miami egyszeruen csak a nyaralas a telben: langymeleg ocean, homokos tengerpart, kellemes meleg. Nem is vettem utikonyvet, csak a konyvtarbol kolcsonoztem egyett. Valoszinuleg befizetek egy buszos turara, de igyekszem idom nagyreszet a tengerparton eltolteni!
Eddig nagyon meg vagyok elegedve a szolgaltatasokkal. Felszallas utan nem sokkal kiosztottak az ebedet: volt egy kis parolt zoldseg, parolt hus gravy szosszal, sult krumpli, teszta salata, kis buci vajjal meg egy kis puding. Innivalo igeny szerint alkoholos es nem alkohol italok kozul, en paradicsomlevet ittam. Ebed utan kave vagy tea (tea), kozben neztem a filmet. Azt hittem, hogy csak valami gagyi, osregi darab lesz, de kiderult, hogy teljesen naprakesz, legalabb 50 filmkozul lehetett valasztani! Megneztem a Jegkorszak3-at, majd a G.I. Joe-t. Kozben ugye eltelt vagy 4 ora, de erdekes modon nem lehet erezni, inkabb olyan mintha vonaton ulne az ember. Az elobb kaptunk egy kis nasit is vanilia jegkrem kepeben. Az innivalo ingyenes, az ember csak hatra megy es kiszolszgalja magat (vagy hivja a legikiserot). A mellettem ulo lany dontotte magaba a gin tonicot, ugyhogy kihasznaltam az alkalmat es mikor o rendelt egy ujabbat en is kertem egy uditot. Lehet, hogy aludnom kene egy kicsit, de annyi jo film van meg, hogy azt hiszem megyek vissza egy kicsit mozizni, elvegre meg legalabb 3 ora van leszallasig. Raadasul meg ki kell tolteni a bevandorlasi hivatal kerdoivet is a szemelyes adataimmal, hogy belephessek az USA teruletere.
Kicsit meg mindig parazok, mert most mar nincs visszaut (illetve lesz, ha akarom, ha nem): ha valamilyen hivatalos papirt elfelejtettem megigenyelni, akkor annyi, a repterrol fognak visszaforditani. Meg annyi idom se lesz, hogy annyit mondjak, hogy dehat, a vamos mar uvolti is "Next, please!". Ennyi keszulodes (es penz) utan kimondottan blama lenne, ne is gondoljunk ra. Errol jut eszembe meg az utikonyvet is meg kell neznem, hogy hogyan jutok be a repterrol a varosba.
Elkezdtem nezni a Year One filmet, eleg jopofa, pedig lehuzta a kritika. Ha szereted Jack Blacket, akkor ezt is szeretni fogod. Meg kaptunk kekszet meg csokit, egy kis ajandek taskat benne egy-ket aprosaggal. Aztan megerkeztunk, mindenki az ablakokra tapadt, hogy felulrol is megnezhessuk a varost. Erdekes hogy meg a part felett repulve hatalmas lakatlannak tuno teruleteket lehetett latni, ami furcsa volt, mert europa felett mindig lehet latni legalabb egy-ket hazat, de itt semmit, csak a hatalams foldteruleteket.
Az ut majdnem pontosan 7 orat tartott, leszallas utan mindenki ment a vamhoz, kozben barmerre neztem mindenhol ugyanazt lattam, mint eddig minden repteren megis erezhetoen idegen volt: a hasznalt autok markai, az amerikai zaszlo, az egyenruhak, a rendorok vegre fegyvert viselnek, nem ugy mint angliaba. A vamon nem volt semmi gond, a vamos kicsit csodalkozott, hogy nem kell vizum, de aztan a kollegaja mondta, hogy tenyleg nem kell (ez is tipikus: valoszinuleg kifogtam az egyetlent aki ezt nem tudta!). Lefenykepeztek, ujlenyomatot vettek tolem, lepecsetelte a papirokat amiket a gepen kitoltottem es mivel elvamolnivalom nem volt mar mehettem is. A csomagom is egybol jott, szinte varnom se kellett es mar ki is setallhattam az elocsarnokba. Kellemes ido fogadott, hideg, de nem tulsagosan, +3 fok korul. Az utikonyvben megneztem, hogy express buszjaratot uzemeltet a repter, 15 dollarert bevisznek a varosba. Arra vettem jegyet es alig egy ora alatt bent is voltunk a Port Authority Bus Terminal-nal, ahol vettem egy metro berletet 20 dollarert, ez 10 alkalomra jo, mivel az utazas barmin, barmely iranyba 2 dollar utankent. Ezzel lementem a metrohoz es az E szerelvennyel (26 vonal es 468 allomas van!) lementem a 14th Street allomasig. A varos uthalozata meglehetosen logikus: eszakrol delre futnak az avenue-k, ezek szeles sugarutak, nyugat-kelet iranyba pedig a Street-ek, a kisebb utcak. Az E szerelveny a 8th Avenue-n kozlekedo local (vagyis helyi, mindenhol megall, de pl. az A az ugyanitt kozlekedik, csak express metro, csak nehany helyen all meg) metro a megallok nevei pedig az adott keresztutcat jelolik (34th, 23rd es vegul az en megallom, 14th Street).
Innen csak legyalogoltam a hotelhez, ami 10 percre van az allomastol. A The Jane Hotel (www.thejanenyc.com) 1908-ban epult elsosorban tengereszeknek, a szobak ezert hajokabin-szeruen vannak kialakitva. A Titanic katasztrofa tuleloit szinten itt szallasoltak el a vizsgallatok lezarultaig. A szoba pici de nagyon hangulatos, raadasul az egyik falra azert felfert egy 70cm-es LCD tv, dvd lejatszoval egyutt. Kozos zuhanyzo/WC van az egesz szintre (2 db) de ritka igenyes es tiszta! Furdokopeny es papucs is jart a szobahoz meg sajat palackozasu viz. Az egyetlen negativum, hogy a futes az nem szabalyozhato, folyamatosan megy es pokoli meleg van. Persze van legkondi, de az meg zug, ugyhogy maradtam a jo oreg megoldasnal es egyszeruen kinyitottam az ablakot. Mire beertem es betajoltam magam mar este 6 ora volt, beszeltem a csaladdal skypon (ingyen wifi a hotelben), utana lementem a portara megkerdezni, hogy hol tudok venni valami kajat, amit a szobaban meg is tudok enni. Egy kozeli ejjel-nappalit ajanlottak, egy kis bolt, sajat sutodevel, ahol hideg es meleg talak kozul lehetett valasztani. Sulyra mertek, az ember telepakolta a muanyag dobozt azzal amivel akarta es fizetett. Volt gyumolcs, hideg salatak, sult husok, sushi, szoval eleg igenyes es izletes, gazdag valasztekkal. Minden este ott kajaltam, asvanyvizzel, nemi edesseggel kiegeszitve atlagosan 17 dollar korul fizettem. Kaja kozben probaltam nezni a tv-t, de eselytelen volt: most mar tudom, hogy az amerikaiaknak minek tobb szaz tv csatorna. Az egyes musorok 10 percig tartanak, aztan 4 perc reklam kovetkezik (mertem az idot!). Gondolom ugy neznek tv-t hogy nezik a kedvencuket 10 percig majd ugranak egy masik csatornara, ahol nincsen reklam. Kiabrandito. Az agy kenyelmes volt, jot aludtam aztan reggel nyakamba vettem a varost.
Reggelire bementem egy McDonaldsbe es ettem egy full extras amerikai reggelit, a felirat tanulsaga szerint 1350 caloriat tartalmazott. Ahogy a kepen is lathato, volt benne tojasrantotta, egy szelet hamburger hus (meglepoen jo), 3 vastag palacsinta (kozte ket adag vaj), egy lapos krumplis pogacsa, meg egy kis bagett kenyer. A palacsintahoz volt juharszirup meg lekvar.
Teat kertem hozza, tejjel es cukorral, de ebbol csak a tej es a cukor ment at, ugyhogy vegul kaptam egy bogre cukros meleg tejet. De nem volt baj, illet a reggelihez. Mindez $6.95 volt, amit eloszor fizettem kartyaval. Van nalam nemi kezpenz, de mivel van American Express kartyam, a bankba mondtak, hogy felesleges penzt valtanom, mert a kartyat egyszerubben tudom itt hasznalni, raadasul kapom erte a bonus pontjaimat (duplan, ha dollaral fizetek). Szoval mutatom a penztarosnak a kartyat mire mondja, hogy huzzam le. Mondtam, hogy nem tudom, hogy hogyan kell, eletemben nem csinaltam meg igy (angliaban a chipet olvassal le a kartyarol, majd kell a pin kod). Megmutatta, hogy egyszeruen csak le kell huzni a masinan, nem kell se pin kod, se semmi, de a szamlan rajta van a nevem. Miutan a reggelit betermeltem (egyebkent egesz nap elvoltam, estig nem lettem ehes), elindultam az elso programhoz: az Empire State Building kilatotornyabol csodalni New Yorkot. A New York Pass kartyamnak koszonhetoen nem kellett sorba allnom a jegyert, de a biztonsagi ellenorzes persze ram is vonatkozott: kicsit lazabb mint a repteri, de a taskat, kabatot, stb, itt is atvilagitottak, az embereknek meg egy femdetektoron kell atmennie. Egyebkent is ez a szokas, nagyobb helyeken ez van, mashol csak beleneznek a taskaba, de a femdetektor eleg altalanos. Ket lifttel mentunk fel, az egyik felvitt a 80. emeletig, a masik pedig 86.-ra, ahol a kilato terasz volt.
A fulem pattogott, de annyira azert nem volt gyors, eloszor persze begyorsult utazosebessegre, de aztan ezen az allando sebessegen mentunk. Igy se tartott tovabb 15 masodpercenel az egesz ut. Szerencsere nagyon szep ido volt, a felirat szerint 40km-re lehett ellatni. Ez a legmagasabb epulete a varosnak, mindent szepen lehett latni, az egesz varos (persze foleg Manhattan-t) a labaim elott hevert. Tenyleg szep volt, ahogy a kulonbozo nagysagu felhokarcolok egymas mellett alltak, koztuk meg hangya mod iparkodtak az emberek es a jarmuvek. A hazak tetejen lehetett latni meg nemi havat, de lent az utcan mar csak a felretolt kupacok arulkodtak arrol, hogy napokkal ezelott meg intenziven esett a ho. Felmenet a liftnel arultak terkepet, hogy fent konnyebben betajolhasd magad 8 dollarert. Nekem is akart adni a no egyet, de mondtam, hogy nem koszonom. Mire kerdezte, hogy honnan jottem, mondom Magyarorszagrol. Erre atkarolja a vallam es mondja, hogy csak nekem odadja 5 dolcsiert. Mondtam mosolyogva, hogy igazan kedves, lekotelez, de nem koszonom. Mire odafordul a kollegaihoz (2 masik no, hasonlo korban, 40 korul) es mondja, hogy "Hat nem edes!".
A felhokarcolo utan felszalltam az M42-es buszra es lementem vele a folyopartra. A buszon szokas szerint voltak leszallas jelzok vegig, raadasnak pedig egy vezetek, amit meg kellett huzni, ha jelezni akartal! Nem is ertettem a funkciojat, mivel tenyleg minden ulesnel volt jelzo, ugyhogy igazan mindegy, hogy a gombot nyomom meg, vagy a madzagot huzom meg (azert leszallasnal en is a madzagot huztam meg). Az elottem ulo not kerdeztem, hogy a busznak ez lesz e a vegallomasa, vagy felkanyarodik az uton, de pechemre csak kinaiul tudott, azt azert megertettem, hogy az ut vegen le kell szallnom. Szerencsere nem kellett sokat gyalogolnom, az USS Intrepid repulogepanyahajot mar a megallobol lehetett latni. Ez volt a kovetkezo uticel egy regi masodik vilaghaboruban is szolgallatot teljesito repulogephordozo, amit a 70-es evekben szereltek le, azota muzeum. A New York Pass-t itt is tudtam hasznalni, ingyen mehettem be. Eloszor megneztem egy tengeralattjarot, be lehetett jarni az egeszet, minden szintet. Eleg szukos helyen kellett mozogni, ami eleg nyomaszto lehetett, ha hozzakepzeljuk azt a 80-100 embert is, aki a hajon teljesitett szolgallatot. Mogottem jott egy par nemet, majdnem mondtam nekik, hogy ez azert nem egy U-Boot! Masodjara megneztem a BA Concordot (a hajot a vegere hagytam), de nem nagyon tetszett, valahogy sokkal nagyobbnak kepzeltem, eleg kicsike volt, foleg belulrol, kulonosen a pilotafulke volt tulzsufolt. Miutan kint alaposan korbeneztem, ideje volt hogy hajora szalljak.
Egy repulogephordozo hatalmas, ezzel nagyjabol tisztaba voltam, hiszen az ember ismeri a szamokat: nagyjabol 5000 ember, kozel 100 repulogep es helikopter, ezeket valahol el kell helyezni. Amikor viszont tenyleges bent van az ember es vegigjarja a hajot es a hangarfedelzet iszonyu mereteivel szembesul, na az egy mellbevago elmeny! A hajon folyo eletet itt mutattak be kello reszletesseggel, de az egyes allasok is (CIC, Bridge, FD, Mess Hall) is bejarhatok. A felso fedelzeten kulonbozo repulogepek es helikopterek voltak kiallitva, koztuk a superkedvenc, F-14 Tomcat, de volt MIG-21 is. Nem mondom, hogy csak ezert az elmenyert erdemes volt eljonni, de ha az ESB-t is hozzaszamolom, mar kozel jarok hozza es ez meg csak az elso igazi napom New Yorkban!
Nehany adat, csak hogy konnyebben megertheto legyen a hajo merete es kapacitasa:
Egy napi etkezes alatt (3 adag kaja) a szemelyzet a kovetkezoket eszi meg:
6000 krumpli, 4200 tojas
1100 kg hus, 1800 liter tej
100 kg vaj, 9900 szelet kenyer
450 kg friss zoldseg, 1000 konzerv zoldseg
250 kg gyumolcs, 100 kg kave
340 konzerv tejszin, 60 kg so
6 kg fuszer, 410 kg cukor
es kozel fel millio liter friss viz
A hajon van 1600 ajto es atjaro, 33km elektromos kabel, 10000 elektromos izzo, 500 telefonszam, 70 ivokut es tobb, mint 600 km cso es vezetek. Annyi uzemanyag van a hajon, ami eleg egy atlagos amerikai lakas futesere 400 evig, annyi elektromos aramot termel, ami eleg egy kis varos teljes ellatasara!
Miutan kigyonyorkodtem magam, lementem a lenti molora, hogy befizessem magam egy Manhattan koruli hajokirandulasra, szerencsere aznapra mar csak a 4 orasira volt jegy (az ut ket oraig tartott), ugyhogy volt szerencsem napfenyben is es ejszakai kivilagitasban is megnezni a varost es a felhokarcolokat. Az indulasig volt vagy 2 oram, ugyhogy lesetalltam a Hell's Kitchen negyeden keresztul a Time Square-ig. Aki ismeri Londont, az tudja, hogy a Piccadillyn van egy sarok ahol fenyreklamok vannak (azt hiszem egy korabbi londonos blogban tettem is fel kepeket). Namost a londoniak helyeben en egyszeruen elbontanam azt a fenyreklamot, mert ahhoz kepest ami a TS-en van, enyhen szolva is ciki. Meg nappal is lenyugo az utcahosszan futo hatalmas, folyamatosan valtozo reklamok, de ejszaka (egy parizsi lany tanacsara mentem vissza, akivel Brooklynben futottam ossze, szerinte muszaj megnezni) varazslatos: az ember csak forgatja a fejet es probalja magaba inni a latvanyt, mikozben az utcan szo szerint hompolyognek az emberek vegtelen tomegbe.
Itt vasaroltam eloszor hutomagneseket is, elmeletileg mindenkinek akartam hozni, de mivel eleg dragak ezert csak egy parat vettem (bocsanat). Miutan kinezelodtem magam, visszasiettem a kikotobe, hogy ismet hajora szalljak. A jegyert nem kellett fizetnem a New York Pass miatt, de a sort ki kellett allni, mig a hajora vartunk. Egy neger no italos kupat probalt rasozni az emberekre 8 dollarert, azzal, hogy a hajo bufejebe, akarmivel, akarhanyszor ujratoltik, egyebkent a hajon az ital $4,50 szoval megeri megvenni. Mindezt egy hangos (kiejtve) lediz es dzsenklemen (igen, akkora k-val, ami meg magyarban is szokatlan, az angolban pedig nincs is). Bar szorakoztato volt, de sajnos nem volt tul nagy sikere, hiaba biszonygatta, hogy a ket ora az nagyon-nagyon-nagyon hosszu ido.
A hajon az idegenvezeto elmondta, hogy vegig angolul fog beszelni, de ha valakinek az angol nem az elso nyelve, de beszel spanyolul, nemetul vagy franciaul, azok vehetnek egy kis utikonyvet, amiben mindezt elolvashatjak. Majd folytatta, hogy ha valaki egyaltalan nem beszel angolul, ekkor elhallgatott es kis szunet utan kozolte, hogy az eddig se ertett semmit, ugyhogy kar is folytatnia. A kirandulas kellemes volt, sikerult ablak melle ulnom es sokat fenykepeznem. A lenyugvo nap fenyebe nagyon szep volt, ahogy a felhokarcolok aranyszinben furodtek. Eleg kozel elmentunk a szabadsag szobor mellett is, majd a Hudson folyobol kierve a csatornan visszafordultunk es megneztuk Manhattan masik oldalat is ahogy az East Riveren hajoztuk felfel. Elmentunk a Brooklyn Bridge alatt, egeszen fel az ENSZ szekhazig, majd onnan visszafordulva vissza a kiindulasi pontra. Kozben a ficko mindent mutogatott es meselt, eleg erdekes dolgokat, pl. nemreg egy repulogep kenyszerleszallast hajtott vegre a Hudson folyon nem messze toluk es a rendorok egyenes az o dokkjukhoz mentek es egy rendorkapitany lefoglalta a hajot es utasitotta oket, hogy menjenek a roncshoz. Mivel rendszeresen vannak ezek az utak, annyira gyorsan tudtak indulni, hogy ok voltak az elsok akik a helyszinre ertek es a hajo mentocsonakjait leengedve elkezdtek kimenteni az utasokat, mig a parti orseg hajoi meg nem erkeztek!
Karacsony napjan a termeszettudomanyi muzeum, a Central Park, valamint a Rockefeller Center es kornyeke volt a cel. A muzeum reggel 10kor nyitott, az addig hatralevo idot a parkban toltottem. A tegnapi hajokirandulason az idegenvezeto mondta, hogy a park az egyetlen meg be nem epitett telek Manhattanben, ennek megfeleloen az ara csillagaszati. A park eleg kellemes elmeny, tavak es kisebb dombos reszek valtogatjak egymast, persze most minden havas volt, de igy is volt egy par futo, meg bringas. Gondolom nyaron sokkal tobben vannak, meg a park is hemzseg a piknikeloktol. Reggeli gyanant a muzeum elotti arustol vettem egy hot-dogot, de nem ajultam el tole, egy kis buciban egy darab virsli meg egy kis ketchup. Mondjuk a virsli egeszen kellemes volt, de ez is keves volt, hogy megmentse az osszhatast. Persze lehet, hogy csak en vasaroltam rossz helyen, ugyhogy meg majd megprobalom mashol is. A termeszettudomanyi muzeumban elsosorban a dinoszaurusz kiallitas miatt akartam elmenni, de egyebkent is erdekelt, hogy vajon hogyan nez ki egy ilyen muzeum. A kiallitasok igenyesek, rendkivul elethuen kitomott allatok vannak a tarlokban, mogottuk a falon festmenyben folytatodik az eletkep. Uveg mogott vannak, szoval nem lehet taperolni (sajnos: muzeumokban kenytelen vagyok zsebre tett kezzel menni, mert akaratlanul is megfognek mindent (a kordon onmagaban nem tart vissza...)).
Erdekes, hogy altalaban mindenet Amerikahoz viszonyitanak, vagy amerikai vonatkozast adnak meg. Pl. egy tajegysegnel megadjak a meretet majd odairjak, hogy ez akkora mint Utah allam, meg ilyenek. Bemutatja az egyes kontinenseket, az ott elo embereket, allatokat, nem tul reszletesen az egyes temanal, de mindere kiterjedoen altalanosan. Aztan voltak az igazan nagy latvanyossagok, a bejaratnal a dinok, illetve a konkret dino kiallitason a T-rex eletnagysagu modellje, a tenger elovilagat bemutato kiallitason a kek balna teljes eletnagysagban (eszvesztoen hatalmas). Egy jo par orat eltoltottem bent, kozben meg is ebedeltem a muzeum bufejeben. Utanna visszasetalltam a park mellett a Rockefeller Centerhez, hogy megnezzem vegre a karacsonyfat, illetve, hogy felmenjek a toronyba, hogy esti kivilagitasban is megnezzzem a varost felulrol. Ez a kornyek tele van hires uzletekkel (Gucci, Prada, stb), bementem egy sportboltba, ahol sporthoz kapcsolodo mindenfajta termeket lehetet kapni. Ugyan karacsony este volt, de az uzletek este 7-ig voltak nyitva (sot), ugyanis angolszaszeknal a Mikulas 24.-erol 25-ere virrado ejszaka hordja szet az ajandekokat, szoval itt 25-en reggel van ajandekosztas es delben van az unnepi ebed. Ennek ellenere kicsit erthetetlen volt szamomra, hogy mi a fenet keres ez a sok a ember az utcakon. Tenyleg nagy volt a tomeg, volt aki csak nezelodott, volt aki az utolso vasarolnivalot intezte, megis ilyenkor igazan a boltosokat sajnalom, mert az, hogy en az utcan kovalygom, az az en dontesem, de akinek dolgoznia kell, az muszajbol teszi.
A karacsonyfa egyebkent eleg kiabrandito volt, jo, nagynak nagy, ez ketsegtelen, de nem nagyon volt feldiszitve, csak rengeteg ego volt rajta. Persze lehet, hogy a fa meretebol adodoan nem is lehet konnyu megfelelo meretu diszeket talalni. Vagy a diszeket is felnagyitom, hogy passzoljanak a fa meretehez, vagy hagyom eredetiben, akkor viszont el fognak veszni a fa meretei miatt. Egyebkent is, mint elmitettem olyan tomeg volt, hogy igazan nem is lehett a fa kozelebe menni. A kilato terasz viszont klassz volt, mindent szepen nezett ki az esti kivilagitasban. Birom mikor kis mazsolak nekiallnak esti felvetelt kesziteni es villantgatjak a vakut, ami kb. semmire sem jo ilyen korulmenyek kozott, de azert boszen probalkoznak.
December 25 unnepnap, minden zarva volt (legalabbis 11-ig, delig) ugyhogy az egesz napot eleve ugy terveztem, hogy olyasmiket fogok megnezni, amit egyebkent is csak kivulrol akartam. Megprobaltam reggelizni, de mivel nem nagyon volt nyitva semmi, eltartott egy ideig mig talaltam egy kis kavezot. Ettem egy szalonnas rantottat es ahogy a filmeken, a ficko elottem sutotte meg a sutolapon az egeszet: kent egy kis zsirt (vagy vajat) rautotte a tojasokat, melle tette a szallonnat meg a felbevagot bucit es pikk-pakk megsutotte. Aztan mindent belerakott a buciba, vettem hozza egy uditot es megreggeliztem. Eleg kellemes volt es tele is lettem, bar arra mar nem emlekszem, hogy mennyit is fizettem erte. Aztan metroval lementem az uzleti negyedbe, megneztem a WTC helyet, illetve az ott epulo uj tornyokat, de meg semmi sem latszik, bar a kirakott plakatok alapjan eleg impozans epuletegyuttes lesz. Aztan lesetalltam a partra, keszitettem nehany kepet a Szabadsag szoborrol, majd bementem wc-re a kompkikoto epuletebe, ahol rajottem, hogy a komp ingyenes es alig fel ora alatt atvisz Staten Island-re ahol szinten szetnezhetek, hamar ott vagyok.
Persze nagyon nem bolyongtam, csinaltam nehany kepet, aztan a kovetkezo komppal jottem is vissza. Lent a parton tovabbsetallva megneztem a regi kikotot, ahol most vitorlas kirandulo hajok horgonyoznak, majd felmentem a Brooklyn Bridgre es vegigsetalltam rajta Brooklynig. Erdekes a hid, mert alul mennek az autok ket oldalt, kozepen pedig emelt szinten mennek a gyalogosok, de a gyalogosok alatt kozvetlenul a viz van, nem autok. A hid eleg regi (1883-ban lett kesz), az elso aminel acelt hasznaltak, nem pedig vasat, ezert tudtak ilyen nagyra csinalni. Brooklynba osszefutottam egy csapat (4) franica lannyal, akik eltevedtek es a metrot kerestek. Mivel en is oda tartottam, csatlakoztak. Csak az egyik beszelt angolul, ugyhogy en vele tarsalogtam, mig a tobbiek kovettek minket. Mivel egy evig Leedsben tanult volt kozos temank: a hulye angolok es problemas nyelvuk! Eleg sokaig bolyongtunk, mert a terkep sem volt tul pontos es az emberek is mindig mast mondtak, vegul aztan egy rendor sikerrel utbaigazitott minket. Na ez a lany tanacsolta, hogy menjek el este is megnezni a Time Sq.-t.
Metroval visszamentem Manhattanbe es megneztem a Wall Street-et. Eleg jelentektelen szuk kis utca, de rengeteg turista volt, mindenki fenykepezkedett a kulonbozo bankok arnyekaban. A hely fontossagat talan csak a sok rendor jelezte, tobb jarorkocsi es gyalogos rendor setallgatott az utcakon. Bar mar faradt voltam, kerestem egy metroallomast es elindultam felfele, hogy megnezzem a Time Sq-t esti kivilagitasban is. Mint emlitettem nappal is lenyugozo, de mindez az ejszakai fenyekben egyszeruen hihetetlen. Szavakkal talan nem is lehet leirni azt a kavalkadot, szines forgatagot, amibe az ember csoppen. Valoszinuleg csak turistaval volt tele a ter, miutan mindenki fenykepezkedett es bamulta a kulonboz feliratokat, oriaskivetitioket. Este szokas szerint bevasaroltam a szokott helyen, ugy latszik 3 nap utan az ember torzsvendeg lesz, mert a penztaros csaj nekiallt beszelgetni mindenfelerol (vagy csak napi 20as, amit kajara koltottem hozta meg szamomra a sikert).
Reggel koran kelltem, kijelentkeztem, mondtak, hogy varnak vissza, mondtam nyugi januar 3.-an este jovok! Elmentem a Penn Station allomasra es bealltam a kigyozo sorba a Washington fel tarto Megabusnal. Angliaban rendszeresen hasznalom ezt a tarsasagot, de eddig mindig csak normal busszal utaztam, de az itteni egy nagy emeletes busz volt, 84-en voltunk rajta es csak Baltimorban allt meg egyszer. Igy is kinkeserves volt az utazas, mert az autopalyan csak lepesben haladt a forgalom (a dugo meretet jol jellemzi, hogy 4x4 savos autopalyarol beszelunk!). Szerencsere a buszon volt wifi, ugyhogy lehetett netezni. Ekkor ert a hivas Petratol, hogy eger van a lakasban, legalabbis az o szobajaban. Mondtam, hogy tartsa zarva az en ajtomat, nehogy egertanyara menjek haza. Mivel eleg rendetlen vagyok eleg sok buvohelye van a kis rohadeknak. Nemreg vett egy horcsogot es azon gondolkodom, hogy elkepzelheto, hogy az eger a masik ragcsalo szagara jott (es etelere) vagy ez egyszeruen csak veletlen egybeeses (bar veletlenek nem leteznek, mint tudjuk). Mindegy, mondtam, hogy hozzon merget a melohelyerol es probalja meg levadaszni.
Utkozben szemerkelt az eso de szerencsere Washingtonban kellemes tiszta ido vart, bar hideg. A metrojegy vasarlasakor volt egy kis kavar, mig sikerult kivalasztanom a megfelelo tipust, de utana mar konnyen megtalaltam a nekem szukseges vonalat (itt szinek jelolik a metrokat) es eljutnom a Capitol South megalloig, ami a hotel honlapja szerint a legkozelebbi allomas. Amint feljottem megkerdeztem embereket, de meg csak nem is hallottak az utcarol, de mondtak, hogy menjek egy kicsit feljebb es kerdezzek meg egy rendort. A Capitol latszott a megallobol, 5 perc seta utan mar ott is voltam es megkerdeztem egy rendort, aki rogton utbaigazitott (csak rossz iranyba indultam el, a hotel 10 percre van az allomastol). A bejelentkezes gyorsan ment, semmilyen hivatalos ID nem erdekli oket, csak kertek a hitelkartyamat, lehuzta a masinajan es mar kesz is voltunk (azt birom egyebkent, hogy meg a kis boltba is ha vasarolsz, a blokkon rajta van, hogy Gyula, Mr.Pinter). A szoba eleg nagy es szepen berendezett, sajnos nem kilatassal a Capitolra, mert az a hotel masik oldalan volt. Elegge keso este volt mar, leszaladtam a szemkozti McDonaldsba egy menuert, amit aztan a szobaban ettem meg. Mexikoiakkal volt tele, alig lehetett erteni, hogy mit mondanak, az akcentusuk rosszabb, mint a lengyeleke a gyarban. Ahogy eszre vettem az amerikaiak nem is farasztjak magukat azzal, hogy kiejtsek az etel nevet, egyszeruen csak bemondjak a szamot. Kesobb mar en is ezt csinaltam bar meg igy is volt felreertes: mondom kerek egy 13-ast (Agnus burger, sajttal es szalonnaval), mire kozli az eltes mexikoi holgy, hogy mit kerek bele, brokkolit, csirket, vagy vegyes zoldseget? Itt a tarsalgas egy picit megakadt, mig probaltam feldolgozni az informaciot es beilleszteni a hamburgerrol keszult kepbe (elsosorban) a brokkolit. Latva zavaromat, segitokeszen kerdezte, hogy a leves milyen legyen. Mondom milyen leves? Hat nem levest kert, mondom dehogy es mutatom neki a kepet, hogy azt a hamburgert kerem menube, DrPepper uditovel.
Masnap ragyogo napsutesben nekivagtam a varosnak, illetve elsosorban a The Mall-nak nevezett resznek, ami kore az egesz varos epult. Itt talalhato minden ikonikus epulet vagy emlekmu. Kezdtem a Capitol-al, ami a kongresszus epulete, rengeteg biztonsagi orrel es rendorrel, rendes fegyverrel, nem csak gumibottal, mint az angolok, sot, itt puskaval es geppisztollyal is fel voltak szerelve. Mondjuk Washington nem tetszett annyira, mint New York, valahogy hianyzott belole az a varazs, ami ott viszont megvan es minden sarkon lelkesen radkoszon, viszont az epuletek es emlekmuvek lenyugozoek, ehhez ketseg sem fer. Penzt es idot nem sajnalva, felkertek a legjobbakat, hogy hozzanak letre valami impozanst es ez sikerult is nekik. Minden pont olyan mint a filmeken, de mindezt eloben is latni es ott allni az azert mas elmeny. Mai program csak a kivulrol csodalas volt, ugyhogy a Kongresszusi konyvtar epuletet is csak kivulrol csodaltam meg, majd vagyakozva gondoltam arra, hogy majd holnap bemegyek es megnezem a hires harmas dokumentumokat (Fuggetlensegi Nyilatkozat, Alkotmany, Kiegeszitesek). Egyebkent hiaba mentem be, mert ezek a nemzeti leveltarban vannak, nem itt, mint tudtam meg kesobb az interneten miutan a konyvtarba nem talaltam oket. A konyvtar mellett van a Legfelsobb Birosag epulete, a holokzaton felirat: a torveny elott mindenki egyenlo.
A Capitol-t megkerulve, elindultam a Washington emlekmu fele. Kozepen hatalmas park, ket oldalt szovetsegi epuletek es hires muzeumok sorakoznak, pl.a Smithsonian. Valamiert a setany le volt zarva, ugyan megkerdeztem az ort hogy miert, de o csak annyit mondott, hogy nem tudja, neki csak az a dolga, hogy ne engedje be az embereket. A muzeumok kozul egyedul a repules erdekelt volna, de miutan megneztem, hogy a kiallitas gyakorlatilag ugyan az mint a londoni tudomany es technika muzeume, amit mar lattam tobbszor is, ezert ezt kihagytam (bar ingyenes volt). A Capitol es az emlekmu kozott van egy polgarhaborus szobor-egyuttes, kozepen Ulysess Grant lovasszobraval, elottek kis toval. Eleg impozans a szobor, a bal oldali szoborcsoporton felfedezheto az alkoto is, egy haldoklo katona kepeben (a sor furcsa fintora, hogy a szobrasz 2 hettel a befejezes es a megnyito elott valoban meghalt).
A Mall kozepen van a Washington emlekmu, egy hatalmas nagy oszlop, gulaval a vegen. Lifttel fel lehet menni a tetejere, de az utikonyv szerint az ablakok nemcsak kicsik, hanem koszosak is, szoval sokat nem lehet latni, raadasul nagy sor volt. Kivulrol viszont szep volt egy kisebb dombon van (vagy inkabb foldhanyas), korulotte az amerikai zaszlok lobognak (nem szamoltam, de elkepzelheto, hogy minden tagallamnak van egy).
Tovabb folytatvan utam lefele a Lincoln emlekmu iranyaba, kovetkezett a masodik vilaghaborus emlekpark, egy felkorives nonfigurativ epitmeny, minden tagallamnak kulon alkov koszoruval, ket oldalt pedig a ket nagy hadszinter az Atlanti es a Csendes oceani egy-egy monumentummal. Az amerikai ott fenykepezkedtek az egyes tagallamok elott, annak megfeleloen, ahonnan jottek (feltetelezem). Impozansnak impozans, de a New York-i jobban tetszett, ott egyszeru marvanytombokon sorakoztak a nevek, az adott fegyvernemnek megfeleloen.
A Lincoln emlekmu elott van egy teglalap alaku medence szeruseg, de nem mely, leginkabb a Forest Gump filmbol lehet ismeros, tobbnyire itt szoktak protestallni az emberek. Utana lepcsoron lehet felmenni az emlekmuhoz, ami egy zart oszlopcsarnok, benne a hatalmas ulo Lincoln szoborral. A szobor tobbszorose az eletnagysagunak es mivel fedett helyen van, az allaga is kifogastalan, a galambok se szarjak ossze, mint a kulteri szobrokat. Eleg nagy volt a tomeg, az embernek alig akadt ideje egy-ket kep elkeszitesehez mar sodortak is tovabb. Kijovet kovetkezett a vietnami haborus emlekmu, ami eleg felkavaro elmeny bar nem maga az emlekmu miatt, az csak egy fekete marvanyfal, szurkevel belevesve az elesettek es eltuntek nevei kronologiai sorrendbe, hanem az hogy idos veteranok allnak a fal elott es keresik elesett bajtarsaik neveit, mikozben konny csorog az arcukon. Ketsegtelen, hogy ez volt az orszagot leginkabb megoszto haboru, mai napig mely sebeket hagyva az orszagon, ami a leveltarban latott film is megerositett: egy szenatusi kivizsgalast mutattak, ott volt egy terkep ami a bekekotes elott allapotot abrazolta es 15000 tu volt rajta, ami a foglyokat jelolte, majd a bekekotes utani terkep kovetkezett, amin csak 1500 tu szerepelt. A kerdezo szenator nem kapott valaszt arra, hogy mi tortent a maradekkal. Egyszeruen hatrahagytak oket, cserebe a bekeert. Veteranok szerint a dzsungelben meg a mai napig vannak lezart es elfeledett taborok, igy az aldozatok vegleges szamat soha nem lehet majd pontosan megallapitani.
Mar kora delutanba jartam mikor elindultam a Feher Haz iranyaba, ami csak ket sarokra volt innen es persze szigoruan lezart, bar annyira nem volt veszes, mint amire szamitottam, valoszinuleg azert, mert az elnok a csaladjaval Hawaiin nyaralt. Keriteskozelbol lehet az epuletet megcsodalni, ami eleg kicsinek tunik, ahoz kepest ahogy a tv-ben megszokta az ember. Ez masnak is feltunt, mellettem egy csalad egyik tagja jegyezte meg, hogy eleg kicsi, mire az anyja mondta, hogy a TV-ben minden nagyobbnak tunik. Elmeletileg be lehet menni, de eleg korulmenyes, kulfoldinek gyakorlatilag lehetetlen, de amerikainak se konnyu. Szepnek szep, feher az egesz, ami ragyogott a napfenybe, de semmi kulonleges. Itt fogyott ki az aksi a fenykepzobol es (vetkes konnyelmuseg!) a tartalek is dogrovason volt, ugyhogy kenytelen voltam visszamenni a hotelbe, hogy ujratoltsem az aksikat, ez potom 2,5 ora alatt meg is volt, de addigra mar besotetedet, ugyhogy csak visszamentem a Capitolhoz, hogy esti kivilagitasban is le tudjam fotozni.
Meg este is elg sok turista volt, rendorok is szep szammal en meg a fenykepezot a kabatom alatt tartottam biztonsagi okokbol (bar az utikony szerint ha kirabolnak, nem kell panikolni, csak mindent odaadni, majd leinteni egy taxi, ingyen elvisznek a legkozelebbi rendororsre) es onnan huztam elo minden alkalommal amikor fotozni akartam, mig ra nem jottem, hogy ezek meg azt hiszik, hogy valami fegyvert tartok a kabat allat es elobb lonek, aztan kerdeznek, ugyhogy inkabb szepen kiraktam a kabat fole.
Most is ahogy repulunk Miamibol, hatalmas ures foldterulet van alattunk egy-egy hazzal, vagy inkabb farmmal, de nem olyan surun lakott, mint Europa.
A kornyek este is szep volt, a Capitol elott volt egy nagy karacsonyfa, csak mint a Rockefeller Centernel, ez se tetszett, nem szeretem, mikor 20 meteres fakra x ezer normal meretu diszt tesznek. Korbesetallatam amit tudtam, de a talaj eleg ingovanyos volt az olvadt hole miatt, semhogy sotetben sokat probalkozzon az ember. Hazafele megint a mekibe vezetett az utam, messze a legolcsobb kajamegoldas es otthon, agyban ehettem meg a kajat.
Kovetkezo nap mentem megnezni belulrol is nehany epuletet. Kezdtem a Kongresszusi konyvtarral ahova szinten csak szigoru biztonsagi ellenorzes utan mehet be az ember. A konyvtar persze zart terulet, a latogatoknak fenntartott resz eleg kicsi es a nagy olvasotermet is csak ablak mogul lehet megnezni (bar gyonyoru a belso resz). A konyvtar elsosorban azert epult, hogy a szenatorok munkajat segitse, mara azonban messze tulnotte a kezdeti epuletet: jelenleg 3 epuletet foglal el, szamos alagsori tarolohelyseggel. Az elso konyvtarat a brittek felegettek a varossal egyut, ezert Jefferson a sajat 6000 kotetes gyujtemenyet ajanlottal fel, ami ki is van allitva, megnezheto, hogy miket tartott fontosank (a kiallitas az altala osszeallitott sorrendbe mutatja be a gyujtemenyt). A konyvtar igazi ritkasaga az elso nyomtatott Guttenberg Biblia, amibol osszesen 3 van a vilagon (egyik a Angliaban, a masik Franciaorszagban). Allitolag annyira erzekeny a konyv, hogy rendszeresen lapoznak benne, hogy az alacsony intenzitasu feny egyenletes essen a lapokra, igy egysegesen tartva az allapotat (bar folytonosan rombolva!). A masik szinten egy hasonlo koru kezzel masolt kodex, szinten Nemetorszagbol. Regisztraltam magam igy otthonrol is hozzaferhetek a konyvtarhoz es kutathatok.
A konytar utan egyenesen mentem a leveltarba, hogy vegre eloben is megnezhessem magamnak az okiratokat. Erdekes, hogy folyton a Fuggetlensegi Nyilatkozatrol beszelunk, pedig engem az alkotmany sokkal jobban erdekelt. A kiallitas egy kor alaku terembe van, ahol balrol jobbra haladva megismerheto a tortenetuk, mig kozepen ott van kiallitva a 3 okirat. Szoval kezdetben volt a Fuggetlensegi Nyilatkozat (Declaration of Independence), amiben Amerika deklaralta a fuggetlenseget Angliatol, majd kovetkezett az Alkotmany (Constitution of the United States of America), ami keretet adott a kormanynak es a tagallamoknak, vegul pedig a torvenyek gyujtemenye (Bill of Rights), ami a szukseges kiegesziteseket tartalmazza (technikailag csak az elso tizet). Annak idejen eleg jol meg tudtak fogalmazni, hiszen a mai napig csak 27 kiegeszites szuletett az elmult durvan 250 evben! Volt egy erdekes kiallitas, leginkabb a mindennapi eletrol, amiben az amerikai elet mindennapjait lehetett megnezni az elmult 100 evbol. Tv es radioadast, ujsagokat, felfedezeseket, talamanyokat, szabadalmakat.
Egy masik kiallitas pedig magat az archivumot mutatta be: itt taroljak az osszes amerikai katona adatait egeszen a polgarhaboruig visszamenoleg. Kiallitva peldakent MacArthur dosszieja volt, koztuk pedig nehany parancs, kinevezes illetve a halalhire. Kituntetesei kozott szerepelt egy magyar is, a Magyar Koztarsasagi Erdemrend Nagykeresztje, katonai valtozat. A lenti kepen masodik az Opana radarallomas 1941. dec.7-i radarkepe, amire szepen fel van vezetve a kozeledo japan repulogepraj, csak a tapasztalatan kezelok azt hittek, hogy az erkezo amerikai gepeket latjak. Harmadik pedig az USS Nevada szinten dec. 7-i hajonaplojanak reszlete, a tamadas leirasaval! Mellesleg az egyetlen csatahajo amelyik tulelte a tamadast, bar egy torpedo es 6 bombatalalatot is kapott. De ki volt allitva az egyik Sony tipusu lehallgato keszulek is amivel Nixon parancsara a Watergate szekhazat figyeltek (hallgattak le) meg. Volt egy valogatas az elnoknek cimzett levelekbol, amik kulonbozo kerdeseket, kereseket vagy tanacsokat tartalmaztak.
A leveltar utan kovetkezett Arlington, a nemzeti temeto: minden katona, vagy fontosabb szemely itt nyugszik vagy van emlektablaja. A Potomac folyo partjan hatalmas teruletet alakitottak ki, hiszen a fuggetlensegi haborutol kezdve hasznaljak. Vegtelen sorban csak kis sirkovek, vagy keresztek lathatok, hofeheren, ami eles ellentetben all a tajjal. Delutan voltam es a lenyugvo nap vorosre festette a fejfakat. A nevtelen katona sirjanal (valojaban egy hatalmas amfiteatrum) egy maganyos tengereszgyalogos rotta koreit, mikozben a puskajaval tisztelget. Itt van a ket urrepologep legenysegenek emleket allito sirko is, koztuk pedig a teherani tuszmento akcioban elhunyt katonak emlekmuve (kicsit erthetetlen, hogy ket civil katasztrofa kozott van egy teljesen katonai akcio aldozatainak emlektablaja). Termeszetesen itt van a Kennedyek sirja is, rajta orokke ego faklyaval. Ahhoz kepest hogy milyen ember volt (maffia kapcsolatok, csalta a feleseget, megkerdojelezheto politikai dontesek) meglepoen nepszerunek bizonyul.
Masnap elmentem a regi varosreszhez, fel a hegyre, hogy megnezzem a nemzet katedralisat. Eleg erdekes elmeny, mert egyebkent szeretem a katedralisokat, de ez valahogy csak azt az erzest keltette bennem, hogy hamisitvany. Mondjuk egy ezereves katedralison latszik az ido, szinte arad a falakbol a tortenelem, de itt csak annyi volt, hogy valoban van egy hatalmas katedralis (6. legnagyobb a vilagon, nem is ertem, hamar nekikezdtek, miert nem rogton a legnagyobbra epitettek, ez nem jellemzo rajuk, raadasul ujkeletu konkurenciaval se nagyon kellett volna szamolniuk, mostanaban nem nagyon epitenek katedralisokat). Egyszoval szepnek szep volt, lenyugozo meretekkel, es megis szamomra mentes minden patosztol. Lent az alagsori ajandekboltban pedig joszerevel minden megtalalhato volt, ami valamilyen vallashoz kotheto: kereszteny, zsido, muszlim, buddhista, new age, barmi amibol penzt csinalhatnak. Eleg lehangolo volt, bar sokaig szemeztem az izraeli marvanybol keszult kulonbozo targyakkal, illetve egy borkotesu kis notesszel, ami nagyon jol nezett ki csak ertelmetlen lett, volna, mivel nem hasznalok noteszt (meg draga is volt, persze azota is banom).
Utana lesetallatm az M Streetre, a folyo partra, ahol a boltok es ettermek valtogatjak egymast. Egy vietnami etterembe ettem egy menut: egy meglepoen finom levest, sult hust, rizst, zoldseggel es sult hagymaval, vegul rizses edesseget fekete babbal es kokuszkremmel. Ittam hozza kokuszos vizet, ami edesitett viz volt, zsenge kokuszdarabokkal, nagyon kellemes es frissito ital. Az utca egy vidam forgataknak tetszett a kulonboz situlus ettermekkel es boltokkal, lentebb a folyo fele volt egy regi lovontatasu csatorna is, persze most viz nelkul. Egeszen lent a folyo (Potomac) partjan pedig az elokelobb szallodak kovetkeztek.
Utban hazafele megneztem a Watergate epuletegyuttes is, bar nem lattam semmilyen tablat, ami jelezte volna, hogy mi volt itt a 70-es evekben, aztan a John F. Kennedy Center for the Performing Arts-t ami gyakorlatilag egy Muveszetek Palotaja, bar nem olyan impozans.
Utolso nap meg elmentem megnezni a fopalyaudvart, ami hat finoman szolva is lenyugozo! Nemcsak oriasi, hanem gyonyoruen berendezett es tiszta is. Minden csillog-villog, elegans uzletek es ettermek valtogatjak egymast es a kontraszt mondjuk egy Nyugati Pu-hoz kepest elegge fejbekolinto. A kerdes ohatatlanul felmerul az emberben: Eljutunk ide valaha is? Mi kell hozza, hogy itt az emberek kepesek megovni egy ilyen szep epuletet? Innen metroval atmentem a kinai negyedbe, hogy vegre egyek kinai kajat papirdobozbol, ahogy a filmeken szoktak. Sikerult talalnom is egy helyet ami azert nem volt konnyu, mert meg csak 11 ora korul jart az ido. A papir doboz nagyon praktikus kialakitasu, kis fem fulekkel. Fokhagymas sertessultet ettem rizzsel, termeszetesen palcikaval. Delig visszasiettem a hotelba, hogy kijelentkezzek es elindultam a repterre. Utkozben megalltam meg egyszer Arlingtonnal, hogy megnezzem az Iwo Jima haborus emlekmuvet, ami ugyan egy ottani pillanatot orokit meg, megis valojaban az amerikai tengereszgyalogsag emlekmuve 1775 ota (perszse ertelemszeruen az emlekmu csak a masodik vh utan keszult el). A repteren meg megvacsoraztam egy TGI Friday etterembe (szo szerint azt jelenti, hogy Hal' Istennek Pentek), ettem egy New York steak-et sult hagymaval es sultkrumplival, utana meg egy kis fagyis desszertet.
Valoszinuleg a karacsonyi bombamerenylo miatt kicsit szigoruak voltak az ellenorzesek, de gond nelkul mentem at a kis zsebkesemmel (ismet). A repulout kozel 2 es fel oras volt es a vegen egy picit bepanikoltam, mert sokat jatszottam repulogepszimulatorral es pontosan tudom mar a hangokbol, illetve ha ablak mellett ulok, akkor a latvanybol is, hogy most epen mi tortenik (ez sokat segitett az elejen, hogy ne idegeskedjek, illetve az is, hogy ugyse tudok mit csinalni, szoval akar nyugodt is maradhatok) es tudtam, hogy lassan le fogunk szallni, mar lelassultunk, eleg alacsonyan is voltunk, a szarnyprofil mar a leszallashoz volt allitva, stb, raadasul a varos felett repultunk (ami egyebkent gyonyoru volt az esti kivilagitasban) es tudtam, hogy a repter ott van a varos kozepen, amikor egyszer csak elfogyott alollunk a fold es a sotet ocean felett repultunk tovabb alacsonyan. Azert gondoltam, hogy csak tudjak ott elol, hogy merre mennek, de azert nem volt kellemes erzes. Szerencsere ez csak a partvonal egyenletlensege volt, mert nem sokkal kesobb ujra bent voltunk a varos felett es szepen leszalltunk. A csomagoknal volt egy kis problema, eleg lassan jottek meg, de hat mit is var az ember a mexikoiaktol, nem? Viczet felre teve, tenyleg nagyon sok a mexikoi latin, minden ki van irva spanyolul is. Ja igen, Washingtonba zero koruli volt a homerseklet Miamiban pedig 30, ugyhogy mindenki tepte le magarol a ruhazatot, pedig a repteren meg kellemes huvos is volt a kinti levegohoz kepest.
Meg a terkepen kineztem, hogy a hotel ott van a repter mellett egy picivel, de a lepteket nem ellenoriztem es a terkepen levo repterrol felteteleztem, hogy normalis meretu (ebbol viszonyitottam a tavolsagot). A valosagban van vagy 8-10 terminal, irtozatos meretekkel, tobszintes uthalozattal korulotte, ugyhogy mikor gyalog nekivagtam, 10 perc utan meg kellett kerdeznem egy rendort, hogy hogyan jutok ki innen egyaltalan, aztan utbaigazitott a kisbuszokhoz, amiket a hotelek kuldenek ki a repterre. A Hilton kisbusza 20 percenket megfordul a repter es a hotel kozott ingyen csak le kellett inteni. A kisbuszban ipari meretu legkondi legalabb 20 fokra visszahutotte a levegot, ami puloverben kenyelmes volt, de kesobb, mikor csak egy szal poloban voltam mar kicsit hideg volt (ezt a kisbuszt ingyen taxinak hasznaltam, mivel a repterrol indultak buszok be a varosba es le a partra es egyszerubb volt ezzel menni, hiszen csak reggel 1 es 5 kozott nem kozlekedet). A szalloda egy kis szigeten van, kellemes kornyezetben, palmafak kozott. Az otodiken kaptam szobat, de itt nem aprozzak el, ugyhogy a szobaban ket dupla francia agy volt es meg eleg sok szabad hely, egy szep nagy iroasztal borfotellal, beepitett szekreny, tv, furdoszoba masszazs zuhannyal. Persze mindenert kulon kell fizetni, kiveve a kaveautomatat, az valamiert ingyenes volt, ezert a reggelt egy kellemes teaval kezdtem. Hiaba kenyelmes, azert csak faraszto a repules, ugyhogy koran nyugovora tertem, egyebkent is kezdtem elegge elfaradni, egyre nehezebben kelltem fel reggelente, az egesz napos maszkallas kezdte elszivni az eromet.
Vasarolnom kellett egy-ket aprosagot es mikor kerdeztem, hogy ezt hol tudnam megejteni, javasoltak, hogy menjek el a Delphin Mall-ba, a busz a szalloda elol indul es 4 oraval kisobb vissza is hoz 10 dollarert. Elmentem, ugyse voltam meg nagy amerikai bevasarlokozpontba. Szokasos hely, mint barmelyik masik, rengeteg kulonbozo kisebb es nagyobb bolt, etterem es kavezo. Sokat bolyongtam, mert szuksegem volt egy konnyu felcipore, amit rovid nadraggal is viselhetek. Persze a cipomeretek masok, en eloszor az angol meretet mondtam, de nem passzolt, mert az amerikai egy kicsit mas, aztan vegul talaltam egyet 40 dollarert, mindegyik fajta ebben az arkategoriaban mozgott, de ez megis egy Ralph Lauren cipo, ugyhogy ezt valasztottam es nem bantam meg, ezt hasznaltam vegig Miamiban. Ettem meg egy menut is a Burger Kingben kesobb pedig ittam egy Haggen Dazs kaveshaket. Itt ismerkedtem meg Hila-val, egy izraeli lannyal, aki ott dolgozott es megprobalt meggyozni arrol, hogy szuksegem van egy koromapolo szettre, de lebeszeltem rola, miutan a nagyujjamon levo kormot tukrosen csillogora polirozta (mondtam, hogy ez buzis, tuntesse el). Van benne valami aranyos, hogy a nevemet probaljak kiejteni (sikertelenul, valoszinuleg magyarnak kell szuletned, hogy elsore sikeruljon), plane mikor kerdezik, hogy mi is az elso betu, mire en kozlom, hogy az valojaban egy G es egy Y egyutt, az mar sok. Persze meg lehet tanulni, a melohelyen mar akcentus nelkul eljtik ki, de eleinte voltam meg Hula is (Gvalarol ne is beszeljunk!).
A hotelbol meg sikerult beszelnem az otthoniakkal is es Boldog Uj Evet kivanni nekik, aztan atoltoztem az estere es a repter fele vettem az iranyt (egyeduli utas voltam), ahol felszalltam a 150-es buszra es elindultam le South Beachre. Az ut kozel 40 prcig tart, neha olyan kornyeken ment keresztul a busz, hogy nem szivesen boklasztam volna ott meg nappal sem, aztan egy hosszu hidon keresztul mar lent is voltunk a parton. Persze nem tudtam, hogy hol kell leszallni, de hallottam, hogy egy idosebb par mar kerdezoskodik es megutotte a fulemet az Ocean Drive, ahova en is tratottam, ugyhogy mikor leszalltak, kerdeztem, hogy csatlakozhatom-e mig oda nem erunk es szerencsere igent mondtak. Egy argentin par volt, a ficko mernok volt, jol beszelt angolul, volt is angliaban nehanyszor, egeszen kellemesen elbeszelegettunk mig leertunk a parta, ahol boldog uj evet kivantunk egymasnak. Egyenesen lementem a partra, mert latni szerettem volna az oceant. A hold hatalmas sargasfeher tanyerkent ragyogott az egen, olyan fenyyel, hogy el tudtam olvasni a nalam levo vizes flakonon meg az aprobetus feliratokat is! Mindezt este tizkor, 28 fokos melegbe, gondoltam is mindenkire magyarorszagon es angliaban egyarant.
Rengeteg ember volt lent a parton is meg setanyon is (Ocean Drive), folyamatosan hompolygott a tomeg a setany egyik vegebol a masikba. A hotelek es ettermek hostesei egymas mellett hivogatoan probaltak meg becsabitani az embereket a mar egyebkent is tulzsufolt helyisegekbe, nem sok sikerrel. Akkora tomeg volt, hogy meg se fordult a fejembe, hogy barhova is beuljek (egyebkent se voltam ehes, inkabb csak kezdem faradni). Aztan vegul a parton megtalaltam a helyet, ahol a tuzijatekot rendeztek es ott maradtam, mar ugyis csak negyed ora volt hatra ejfelig. A parton nem lehetett hallani a szamolast, egyszer csak elkezdodott a tuzijatek es akkor kitort az udvrivalgas. A tuzijatek eleg gyenge volt (leszamitva a tuzersegi tamadas erzetet, amit imadok), nem volt semmilyen forma vagy koreografia, csak lottek a raketakat. Erdekes modon utanna az emberek egyszeruen megindultak hazafele, mintha csak a tuzijatekra jottek volna le. Eleg faradt voltam, ugyhogy szepen en is elkezdtem sodrodni a tomeggel, aztan egy bar elott elhaladva, beultem egy italra, megiscsak szilveszter van, illenek az uj evet egy poharral koszonteni. Egy Sex on the Beach koktelt ittam es nem tudom mennyi vodkat tettek bele, de kombinalva a faradsaggal, alaposan kiutott! Mig ultem nem volt gond, bar ereztem, hogy kezdenek belassulni a gondolataim. Ahogy ultem a teraszon az emberek elhaladtukba boldog uj evet kinalatak, volt aki beszelgetni is megallt, nemcsak velem, hanem a tobbi vendeggel is. Aztan fizettem es felalltam, de csak azert hogy rogton megtamaszkodjam a kozeli oszloppa. Az erombol futotta meg egy hoppara is, aztan lassan megindultam visszafele, hogy megkeressem a buszmegallot, de igen kellett koncetralnom, hogy egyenes vonalba haladjak, mondhatjuk, hogy valosaggal belevittem a lelkemet is a jarasba. Ereztem, hogy ez hosszutavon nem tarthato, ugyhogy surgosen keresni kezdtem egy gyorsbufet, ahol bekaphatok valamit.
De nem akartam nagy eveszetet rendezni es ez elegge limitalta a lehetosegeket. Vegul egeszen veletlenul betertem egy koszosnak tuno pizzeriaba, amirol kisult, hogy a part egyik latvanyossaga, valamit is magara ado hiresseg megfordult itt egy szelet pizzara! Egy hosszu szuk helyiseg, kb. 3 meter szeles es vagy 20 meter hosszu, van az elejen vagy ket asztal de inkabb csak barpult szekekkel. Vettem egy szelet meat specialt, megszortam daralt chilivel es fokhagymaval aztan nekialltam. Eletem legjobb pizzajat ettem, valosaggal olvadt az ember szajaban, az izek tokeletesen osszeertek, a szele pedig finom ropogos volt. Szuksegem is volt ra, mert kiderult, hogy a 150-es nem jar ejszaka, a kovetkezo csak reggel 10-kor jon, es mas kozvetlen jarat nincsen a repterrel, csak atszallassal a varoskozpontban. Mivel terkep nem volt nalam a beerkezo buszok soforjeit kerdeztem, de ellentmondasos informaciokat kaptam, ugyhogy elindultam gyalog. Persze terkep nelkul csak ugy toronyirant, inkabb csak azert, hogy a friss levego kijozanitson, mig kepes leszek valami normalis tervet osszeutni. Miutan jopar megallot legyalogoltam, leintettem egy taxit, hogy mennyiert visz el a repterre. Tudtam, hogy a repter 4-es zonaba tartozik, a fuvardij 32 dollar egysegesen, de sofor szemrebbens nelkul kozolte, hogy egy szazas, amit persze nem fogadtam el. Tovabb gyalogoltam, neha megalltam egy-egy buszmegalloban, de ahogy egyre kifele haladtam a buszok mar meg se alltak, mert annyira tele voltak. Egy hotelportas megkerdeztem a fuvardijrol, hogy jol tudom-e, megnyugtatott, hogy igen, de ma szabad rablas van, ugyhogy ne szamitsak semmi jora. Kerdeztem, ha itt maradok es o hiv egy taxit, az mennyiben javit az eselyeimen, de mondta, hogy semmit, mert a taxis mondja meg a fuvart nem o. Elkoszontem tole, a kovetkezo buszmegalloban meg tanuja voltam, hogy egy lany maga ala pisil a padon ulve, aztan elkezdtem taxit keresni. Szerencsem volt, mert rogton az elso kozolte, hogy 32 dollar a fuvardij, ugyhogy mondtam neki, hogy megegyeztuk, indulhat. Eleg kiraly erzes volt, hogy mindenki taxit akart maganak, altalaban sokadmagukkal zsufolodtak ossze egyben en meg egyedul egy hatalmas autoban vidaman integetek a kintieknek. Kozben megegyeztem a soforrel, hogy egyenes a Hiltonig vigyen (40-ert, a hotel meg tavolabb van a reptertol), amit szerintem kesobb megbant, mert olyan dugoba kerultunk, hogy tobb mint egy orat tarott az ut.
Viszont mazlim volt, mert csak masnap tudtam, meg amit mar korabban irtam: a hotel kisbusza nem kozlekedik csak reggel 5-tol. Utkozben lattunk rendoroket, egy ficko megbilincselve uvoltozott a hatso ulesen mig a rendorok a forgalmat iranyitottak. Osszessegeben eleg erdekes ejszaka volt, reggel 4-re ertem csak a hotelhez, ami alaposan leroviditette a masnapi programomat. Majdnem del volt mire kikeltem az agybol, ennek megfeleloen kora delutan lett a napbol, mire egyaltalan kimentem a repterre es ujra lementem a partra, hogy nappali fenyben is szetnezzek. Aznap volt legmelegebb, amikor megerkeztem, utanna folyamatosan hult a levego, tegnap, mikor jottem vissza Angliaba, a repteren mar azt mondta a hirado, hogy Floridaban fagy! Azert kellemes ido volt, rovid nadrag es polo, de a viz nem volt tul meleg es eleg hullamos is volt, ugyhogy csak egy konnyu labaztatasra mentem be, semmi komoly uszas nem volt. Igazabol nem is tudtam volna atoltozni, mert bar a parti sav kozvetlenul a viz mellett kozterulet, beljebb mar szigoruan az adott hotelhez tartoznak, elkeritve, tilos az atjaras tablakkal kirakva. Vegeredmenyben a Miami programom ebbol allt: reggel lementem a partra es ott maszkalltam egesz nap, este beultem egy etterembe kajalni, aztan mentem vissza a hotelebe aludni. Megis nagyon jol esett az a kis meleg levego, a susogo palmafak, a homokos tengerpart.
Januar 3.-an egykor indult a gep vissza New Yorkba, es szerencsere kicsit huvosebb volt, mert a telre kellett beoltoznom reggel, bar a thermo pulcsit csak magammal vittem es vegul Newark-ba vettem fel (oda ment a repulo). A biztonsag eleg szigoru volt, most eloszor fordult elo velem, hogy szabalyos motozas volt, legalabb 5 percen kersztul tapogattak vegig, a cipot pedig kulon elvittek es alaposan megneztek. Vegul is nem banom, ha ezzel kiszurnek minden hulyet aki robbantani akar, a problema csak ott van, hogy elotte mindent ki kell uriteni a zsebedbol, ovet kivenni, cipot, kabatot, pulovert levenni, laptopot kivenni a tokjabol, stb. es mikor atmesz, van kb. 5 mp-ed, hogy minden motyodat, amit 3 talcaba szetpakoltal, osszeszedj, feloltozz, ovet befuzz, stb. A repules sima volt, bar egy fel oras csuszassal indultunk. Miami este is nagyon szep volt, de nappal felszallas utan mikor a gep meg alacsonyan repult a varos felett, latszott, hogy nemely resz milyen szepen kidolgozott, rengeteg vizes terulettel, a part menti szallodak soraval. Newarkba kod fogadott es kis hoeses, a szokasos 15 dollaros express busszal mentem be a varosba. A buszon volt egy ontelt taho, a rosszabb fajtabol, akinek akkora arca van, hogy nem gyozi viselni, es megjegyzeseket tett a buszjegy arara. Valakivel beszelt telefonon es sokalta az arat es azt hogy ahhoz kepest, hogy milyen draga meg lassu is. Szinte kedvem lett volna odamondani neki, hogy akkor miert nem ment taxival, az gyorsabb. Ja, hogy az 50 dollaros fuvar? Akkor miert nem ment tomegkozlekedessel, akkor kijott volna 7 dollarbol. Igaz, 3-szor kellett volna atszallnia es vagy masfel oraig tart az ut. Vagyis osszessegeben ez volt az optimalis megoldas, de bunkokamnak jo hangosan kellett a velemenyet kozolnie, hogy az egesz busz megismerhesse az alaspontjat.
Utban a hotel fele bementem abba a kis boltba, ahol minden este vasaroltam korabban, mar elore orulve a sulteknek, amiket osszevalogatok. Pechemre csak gyumolcsuk volt, ugyhogy miutan bejelentkeztem a hotelbe, megkerdeztem a recepcios, hogy hol tudnek olcson (de jol) kajalni, elvitellel. Kerdezte mexikoi megfelel, mert akkor a sarkon van egy hangulatos kiskocsma, ahol nagyon jol foznek. Igaza is volt, ettem ket buritot salataval, sult babbal, rizzsel meg zoldseges paradicsomlevest csirkevel (egyszeruen mennyei volt) tortilla chips-szel. Mig vartam ittam egy koktelt, mondtam, hogy adjon valami gyumolcsoset, ami nem tul eros. Vegul is nem tudom, hogy mi volt, de tenyleg, kellemes gyumolcsos volt, alig lehetett erezni rajta az alkoholt. A helyiseg tenyleg egy lepukkant kis kocsma szinvilagaat idezte, de nagyon hangulatos volt es az etelt is gyorsan elkeszitettek, amit fent a szobaban megettem.
Utolso nap New Yorkban probaltam megnezni azt, amit kihagytam elsore es belefert ebbe a rovid idobe. Eloszor elmentem a fopostara, hogy feladjam a kepeslapokat, aztan lesetalltam a Macy's bolthoz, de be nem mentem, csak kivulrol neztem meg a vilag legnagyobb boltjat. Utana metroval lementem a kiani negyedbe, ahol gyakorlatilag a jozsefvarosi piac kepe fogadott. Arusok kinalgatjak a portekaikat az utcan vagy kapuajakbol es nemcsak kinaiak, hanem feketek es indiaiak is. Ugy tunik, hogy a feketek az orakra specializalodtak (mikor elmentel mellettuk csak azt susogtak, hogy Rolex, Rolex, Rolex), az indiaiak kulonboz ajandektargyakban, elsosorban polokban utaztak (rendkivul szellemes feliratokkal), igy a kinaiknak maradt a muszaki cikk, bizsu es minden egyeb kacat. Mindenutt kinai feliratok, meg az utcanev tablakon, sot meg a Burger King es a McDonalds logokon is. A kornyek eleg lepukkant hatast kelt, nem gyengen veszelyes lehet itt ejszaka (legalabbis a latvany alapjan). Bementem egy donat boltba is es kertem egyet, de mivel nem ettem meg, mondtam hogy nem tudom melyiket kerem, mondtam lepjen meg egyel. Vegul is nem tudom, hogy milyet kaptam, de friss es konnyu volt a tesztaja, orom volt enni.
Innen visszamentem a szallodaba a csomagomert, majd tovabb a buszpalyaudvarra, onnan pedig ki a repterre. A felszallas csuszott egy jo orat, mert a gepen amelyik Londonbol jott es velunk ment volna vissza, takaritas kozben talaltak egy elhagyott csomagot es a biztonsagiak lezartak, majd atvizsgaltak az egesz gepet. Mi kozben kaptunk egy lecket, hogy mindez elkerulheto lett volna, ha mindenki ugyel a csomagjara, ejnye-benyje. En kihasznaltam az idot es irtam tovabb a beszamolomat, egeszen addig mig el nem jott a beszallas ideje. Ahogy mar korabban mondtam visszafele egy Boeing 747-400-assal mentunk, ez is hatalmas gep, de valahogy az Airbus modernebbnek hatott (persze az is).
Felszallas utan nem sokkal kaptuk a vacsorat: marhaporkolt, krumplipure, parolt zoldseggel, tesztasalata, buci vajjal, egy pohar viz es desszert. Kozben felszolgaltak az italokat, megint paradicsomot kertem, de most igen mondtam az utaskisero keresere, hogy megspekelje e az italomat egy kis alkohollal, igy kaptam Bloody Mary koktelt. Nem sokkal kesobb viszajott egy ujabbal, azzal, hogy valakinek csinalta, de megse kerte az illeto, elfogadom-e, hogy ne kelljen kiontenie. Persze hogy elfogadtam, nagyon jol esett lassan elszopogatni filmnezes kozben (megneztem a Hangover, Night in the Museum 2-t es a X-Men: Wolverin filmeket). Van egy szabalyom, hogy kettonel egy este nem iszom tobbet (persze ezt nem minden este jatszom el, HANEM ha esetleg nagyritkan iszom, AKKOR), amit most is be kellett volna tartanom, de nem tettem: rendeltem meg egyet, ami alig kezdtem meg, mikor az elottem ulo hirtelen hatradontotte a tamljat, amitol a beepitett LCD kijelzo, amin a filmet neztem, szinten felem mozdult, amitol megijedtem, mert a sotetben annyira az az illuzioja az embernek, hogy TV-t, vagy monitort nez, hogy magamra ontottem vagy fel pohar koktelt. Szerencsere eleg jol sikerul felitatni mindent, vegul is nyomtalanul eltunt, de ha nagyon akarom akkor finoman meg most is erzem a szagat.
A repules ugyanolyan dogunalmas volt, mint idefele jovet: nehany gyenge szellokestol eltekintve nagyon sima utunk volt. Mikor megerkeztunk London fole, mindent szepen felismertem, ahol mar korabban jartam es bar ketsegtelen, hogy nem Manhattan felhokarcoloi fogadtak, de a szep sorban allo kis egy-ket emeletes hazak latvanya igy is orommel toltott el. Anliaban iteletido fogadott, a buszpalyaudvaron volt aki mar ket oraja vart a buszara, de meg csak azt se tudtak megmondani, hogy mikor jon meg, nemhogy mikor fog tovabbindulni. Nekem szerencsem volt, Newcastle-be ment a busz sot meg a korabbira is sekerult felfernem. Volt egy erdekes pillanat a varoteremben: az egyik indulo buszhoz szolitottak utoljara az utasokat (last call), amit valaki last bus-nak ertett es ezt a tomeg panikszeruen atvette es a fel varoterem megindult a busz iranyaba, padokon es szekeken keresztulgazolva, mig a masik fele joizuen nevetett.
Osszessegeben nagyon jol ereztem magam es szeretnek is meg visszamenni, mert nagyszeru elmeny volt. New Yorkot pedig kulon ajanlom mindenkinek, varazslatos!
Hazafias megnyilvanulas a Washington emlekmunel
Mielott folytatnam, essek nehany szo az elozmenyekrol. Szoval a cimbol nyilvan kitalalhato ez a kis karacsonyi kiruccanas uticelja az Usa, es mivel tour, az azt jelenti, hogy nem csak egy helyen fogok megszallni, hanem vegiglatogatok nehany varost, konkretan New Yorkot, Washington DC-t es Miami-t. Eleg nagy ut lesz, hiszen Washingtonbol Miamiba, majd onnan vissza New Yorkba repulovel megyek (Washingtonba viszont csak busszal, mert eleg kozel van New Yorkhoz). Az ar termeszetesen csillagaszati, kozel egy millioba kerul, de megadom a modjat, pl. Miamiba a Hiltonba szalltam meg. Jut eszembe addig ki kene talalni, hogy egy ilyen szintu szallodaban mennyi borravalot illik adni a szemelyzetnek. A post ennek megfeleloen eleg hosszura sikerult, remelem lesz mindenkinek turelme vegig olvasnia.
A tura utvonala, legvonalban 3600km
Mar tegnap lejottem Londonba a reggeli busszal. Eleg erdekes utazas volt, 3 sofor valtotta egymast de valamiert egyik sem akarta felkapcsolni a futest, ugyhogy mindenki kabatban, sapkaban ult. Ugyanigy erthetetlenul sehol sem lehetett leszallni, pedig altalaban szoktak tartani feluton egy 20 perces szuntetet. Igy, mivel ez hetkoznapi jarat volt, ami megallt kisebb varosokban is, a teljes utat (7 orat) a szekben ucsorogve kellett eltolteni, ahol mindenem elgemberedett (reszben a hidegtol, reszben az ucsorgestol).
Most mondtak be, hogy talatak egy parokat es egy mufogsort a WC-ben, szoval akinek valamelyik hianyzik, az jelentkezzen a szemelyzetnel.
Az ut alatt pedig azt mondtak be, hogy egy ferfi alsonadragot talatak, de kettovel elottem valaki kerdezte a legiutaskiserot, hogy igaz-e, de mondta a no nevetve, hogy csak viczelodnek! Szerintem jopofa volt, legalabbis a kornyeken mindenki nevetett.
Londonban eleg nagy kod fogadott, ami kesobb esove valtozott majd heves havazasssa. Bementem egy kicsit szetnezni a varosba, de eleg faradt voltam mert az utazas miatti izgalmamban nem sokat aludtam. Hazafele menet vettem egy nagy adag csirket a KFC-ben es a hotelben megettem. A szoba, csak 28 font volt reggelivel, a legnyomorultabb, amiben valaha is voltam, bar tiszta volt. A WC es a tusolo a folyoson volt egy ket negyzetmeteres szobaban, ami fele-fele aranyba volt ketteosztva egy viaszos vaszon fuggonnyel. Mivel a papucsomat nem taltam es a varosban elfelejtettem venni egyet ezert a furdest kihagytam es mar fel het fele lefekudtem aludni. Az egyetlen pozitivum, hogy talatam egy Bibliat a szekrenybe! Annyiszor kerestem es most eloszor vegre volt.
B&B hotelszoba London sziveben, £28-ert
A szoba a Victoria palyaudvar kozvetlen kornyeken a sinek mellett volt, a vonatok pedig eleg zajosak voltak: nemcsak a kerekek zakatolasa, hanem sipolasok es utkozok csattogasa is. Szerencsere en eleg konnyen alszom, ezert nem zavart es rogton el is aludtam. Ejfel korul felebrdetem, de csak atfordultam a masik oldalamra es folytattam az alvast. Az viszont zavart egy picit, hogy lattam a telefonon, hogy volt egy nem fogadott hivasom, amire viszont nem ebredtem fel. Mivel a csengohang a Stormwind City a WoW-bol, amire eleg nehez nem felebredni, ezert bekapcsoltam meg egy ebresztot a masik ketto melle, csak hogy biztos legyek az ebredesben.
Persze nem volt semmi gond, reggel mar az elsore felebredtem, gyorsan feloltoztem es elmentem reggelizni, majd kijelentkeztem es metron kimentem a repterre.
Kozben felszalltunk, ezt most menet kozben irom, a gep hatalmas, egy Airbus A340-600-as,az enyem a 63C szek a gep leghatuljaban, csak egy sor van mogottem, annyira a vegen. Egy sorban 8 szek van 2-4-2 elosztasban, koztuk a folyosok. Kaja lesz, meg leszallas elott snack, kivancsi vagyok mi lesz, eleg ehes vagyok. A reggeli mar regen volt. A felszallas is sokkal tovabb tarott, mint a tobbi gep eseteben, kivancsi vagyok milyen lesz majd a masik, mert visszafele egy Boeinggel fogok jonni. Ahogy feljottem a gepre, az elso osztalyon kellett keresztul menni es rogton a Madagaskar 2 c. film jutott eszembe: "Nem veled van bajom, csak mi jobbak vagyunk!". Szoval labtarto, kifordithato fotel, egyes ulesek. Mondjuk ez se kenyelmetlen, sot, kimondottan jobb, mint az eddigiek.
Airbus A340-600 kivul, belul
Ennyit az elozmenyekrol es akkor lassuk a programot: a karacsonyt New Yorkban toltom, majd a ket unnep kozott Washington, a szilvesztert pedig Miaimban. New Yorkra ugy tekintek, mint egy kulturalis utazasra, muzeumok, epuletek, egy csomo ikonikus, vagy emblematikus dolog Amerikarol, mig Washington elsosorban katonai/politikai kirandulas lesz, Feher Haz, Capitol Hill, Arlington, II.vh-s/koreai/vietnami haborus emlekmuvek. Vegul Miami egyszeruen csak a nyaralas a telben: langymeleg ocean, homokos tengerpart, kellemes meleg. Nem is vettem utikonyvet, csak a konyvtarbol kolcsonoztem egyett. Valoszinuleg befizetek egy buszos turara, de igyekszem idom nagyreszet a tengerparton eltolteni!
Eddig nagyon meg vagyok elegedve a szolgaltatasokkal. Felszallas utan nem sokkal kiosztottak az ebedet: volt egy kis parolt zoldseg, parolt hus gravy szosszal, sult krumpli, teszta salata, kis buci vajjal meg egy kis puding. Innivalo igeny szerint alkoholos es nem alkohol italok kozul, en paradicsomlevet ittam. Ebed utan kave vagy tea (tea), kozben neztem a filmet. Azt hittem, hogy csak valami gagyi, osregi darab lesz, de kiderult, hogy teljesen naprakesz, legalabb 50 filmkozul lehetett valasztani! Megneztem a Jegkorszak3-at, majd a G.I. Joe-t. Kozben ugye eltelt vagy 4 ora, de erdekes modon nem lehet erezni, inkabb olyan mintha vonaton ulne az ember. Az elobb kaptunk egy kis nasit is vanilia jegkrem kepeben. Az innivalo ingyenes, az ember csak hatra megy es kiszolszgalja magat (vagy hivja a legikiserot). A mellettem ulo lany dontotte magaba a gin tonicot, ugyhogy kihasznaltam az alkalmat es mikor o rendelt egy ujabbat en is kertem egy uditot. Lehet, hogy aludnom kene egy kicsit, de annyi jo film van meg, hogy azt hiszem megyek vissza egy kicsit mozizni, elvegre meg legalabb 3 ora van leszallasig. Raadasul meg ki kell tolteni a bevandorlasi hivatal kerdoivet is a szemelyes adataimmal, hogy belephessek az USA teruletere.
Lady Liberty
Kicsit meg mindig parazok, mert most mar nincs visszaut (illetve lesz, ha akarom, ha nem): ha valamilyen hivatalos papirt elfelejtettem megigenyelni, akkor annyi, a repterrol fognak visszaforditani. Meg annyi idom se lesz, hogy annyit mondjak, hogy dehat, a vamos mar uvolti is "Next, please!". Ennyi keszulodes (es penz) utan kimondottan blama lenne, ne is gondoljunk ra. Errol jut eszembe meg az utikonyvet is meg kell neznem, hogy hogyan jutok be a repterrol a varosba.
Elkezdtem nezni a Year One filmet, eleg jopofa, pedig lehuzta a kritika. Ha szereted Jack Blacket, akkor ezt is szeretni fogod. Meg kaptunk kekszet meg csokit, egy kis ajandek taskat benne egy-ket aprosaggal. Aztan megerkeztunk, mindenki az ablakokra tapadt, hogy felulrol is megnezhessuk a varost. Erdekes hogy meg a part felett repulve hatalmas lakatlannak tuno teruleteket lehetett latni, ami furcsa volt, mert europa felett mindig lehet latni legalabb egy-ket hazat, de itt semmit, csak a hatalams foldteruleteket.
Az amerikai alom, legalabbis egyeseknek! :)
Az ut majdnem pontosan 7 orat tartott, leszallas utan mindenki ment a vamhoz, kozben barmerre neztem mindenhol ugyanazt lattam, mint eddig minden repteren megis erezhetoen idegen volt: a hasznalt autok markai, az amerikai zaszlo, az egyenruhak, a rendorok vegre fegyvert viselnek, nem ugy mint angliaba. A vamon nem volt semmi gond, a vamos kicsit csodalkozott, hogy nem kell vizum, de aztan a kollegaja mondta, hogy tenyleg nem kell (ez is tipikus: valoszinuleg kifogtam az egyetlent aki ezt nem tudta!). Lefenykepeztek, ujlenyomatot vettek tolem, lepecsetelte a papirokat amiket a gepen kitoltottem es mivel elvamolnivalom nem volt mar mehettem is. A csomagom is egybol jott, szinte varnom se kellett es mar ki is setallhattam az elocsarnokba. Kellemes ido fogadott, hideg, de nem tulsagosan, +3 fok korul. Az utikonyvben megneztem, hogy express buszjaratot uzemeltet a repter, 15 dollarert bevisznek a varosba. Arra vettem jegyet es alig egy ora alatt bent is voltunk a Port Authority Bus Terminal-nal, ahol vettem egy metro berletet 20 dollarert, ez 10 alkalomra jo, mivel az utazas barmin, barmely iranyba 2 dollar utankent. Ezzel lementem a metrohoz es az E szerelvennyel (26 vonal es 468 allomas van!) lementem a 14th Street allomasig. A varos uthalozata meglehetosen logikus: eszakrol delre futnak az avenue-k, ezek szeles sugarutak, nyugat-kelet iranyba pedig a Street-ek, a kisebb utcak. Az E szerelveny a 8th Avenue-n kozlekedo local (vagyis helyi, mindenhol megall, de pl. az A az ugyanitt kozlekedik, csak express metro, csak nehany helyen all meg) metro a megallok nevei pedig az adott keresztutcat jelolik (34th, 23rd es vegul az en megallom, 14th Street).
NY Metro kivul, belul
Innen csak legyalogoltam a hotelhez, ami 10 percre van az allomastol. A The Jane Hotel (www.thejanenyc.com) 1908-ban epult elsosorban tengereszeknek, a szobak ezert hajokabin-szeruen vannak kialakitva. A Titanic katasztrofa tuleloit szinten itt szallasoltak el a vizsgallatok lezarultaig. A szoba pici de nagyon hangulatos, raadasul az egyik falra azert felfert egy 70cm-es LCD tv, dvd lejatszoval egyutt. Kozos zuhanyzo/WC van az egesz szintre (2 db) de ritka igenyes es tiszta! Furdokopeny es papucs is jart a szobahoz meg sajat palackozasu viz. Az egyetlen negativum, hogy a futes az nem szabalyozhato, folyamatosan megy es pokoli meleg van. Persze van legkondi, de az meg zug, ugyhogy maradtam a jo oreg megoldasnal es egyszeruen kinyitottam az ablakot. Mire beertem es betajoltam magam mar este 6 ora volt, beszeltem a csaladdal skypon (ingyen wifi a hotelben), utana lementem a portara megkerdezni, hogy hol tudok venni valami kajat, amit a szobaban meg is tudok enni. Egy kozeli ejjel-nappalit ajanlottak, egy kis bolt, sajat sutodevel, ahol hideg es meleg talak kozul lehetett valasztani. Sulyra mertek, az ember telepakolta a muanyag dobozt azzal amivel akarta es fizetett. Volt gyumolcs, hideg salatak, sult husok, sushi, szoval eleg igenyes es izletes, gazdag valasztekkal. Minden este ott kajaltam, asvanyvizzel, nemi edesseggel kiegeszitve atlagosan 17 dollar korul fizettem. Kaja kozben probaltam nezni a tv-t, de eselytelen volt: most mar tudom, hogy az amerikaiaknak minek tobb szaz tv csatorna. Az egyes musorok 10 percig tartanak, aztan 4 perc reklam kovetkezik (mertem az idot!). Gondolom ugy neznek tv-t hogy nezik a kedvencuket 10 percig majd ugranak egy masik csatornara, ahol nincsen reklam. Kiabrandito. Az agy kenyelmes volt, jot aludtam aztan reggel nyakamba vettem a varost.
Reggelire bementem egy McDonaldsbe es ettem egy full extras amerikai reggelit, a felirat tanulsaga szerint 1350 caloriat tartalmazott. Ahogy a kepen is lathato, volt benne tojasrantotta, egy szelet hamburger hus (meglepoen jo), 3 vastag palacsinta (kozte ket adag vaj), egy lapos krumplis pogacsa, meg egy kis bagett kenyer. A palacsintahoz volt juharszirup meg lekvar.
A boseges amerikai reggelei
Teat kertem hozza, tejjel es cukorral, de ebbol csak a tej es a cukor ment at, ugyhogy vegul kaptam egy bogre cukros meleg tejet. De nem volt baj, illet a reggelihez. Mindez $6.95 volt, amit eloszor fizettem kartyaval. Van nalam nemi kezpenz, de mivel van American Express kartyam, a bankba mondtak, hogy felesleges penzt valtanom, mert a kartyat egyszerubben tudom itt hasznalni, raadasul kapom erte a bonus pontjaimat (duplan, ha dollaral fizetek). Szoval mutatom a penztarosnak a kartyat mire mondja, hogy huzzam le. Mondtam, hogy nem tudom, hogy hogyan kell, eletemben nem csinaltam meg igy (angliaban a chipet olvassal le a kartyarol, majd kell a pin kod). Megmutatta, hogy egyszeruen csak le kell huzni a masinan, nem kell se pin kod, se semmi, de a szamlan rajta van a nevem. Miutan a reggelit betermeltem (egyebkent egesz nap elvoltam, estig nem lettem ehes), elindultam az elso programhoz: az Empire State Building kilatotornyabol csodalni New Yorkot. A New York Pass kartyamnak koszonhetoen nem kellett sorba allnom a jegyert, de a biztonsagi ellenorzes persze ram is vonatkozott: kicsit lazabb mint a repteri, de a taskat, kabatot, stb, itt is atvilagitottak, az embereknek meg egy femdetektoron kell atmennie. Egyebkent is ez a szokas, nagyobb helyeken ez van, mashol csak beleneznek a taskaba, de a femdetektor eleg altalanos. Ket lifttel mentunk fel, az egyik felvitt a 80. emeletig, a masik pedig 86.-ra, ahol a kilato terasz volt.
Es New York a labaim elott hevert...
A fulem pattogott, de annyira azert nem volt gyors, eloszor persze begyorsult utazosebessegre, de aztan ezen az allando sebessegen mentunk. Igy se tartott tovabb 15 masodpercenel az egesz ut. Szerencsere nagyon szep ido volt, a felirat szerint 40km-re lehett ellatni. Ez a legmagasabb epulete a varosnak, mindent szepen lehett latni, az egesz varos (persze foleg Manhattan-t) a labaim elott hevert. Tenyleg szep volt, ahogy a kulonbozo nagysagu felhokarcolok egymas mellett alltak, koztuk meg hangya mod iparkodtak az emberek es a jarmuvek. A hazak tetejen lehetett latni meg nemi havat, de lent az utcan mar csak a felretolt kupacok arulkodtak arrol, hogy napokkal ezelott meg intenziven esett a ho. Felmenet a liftnel arultak terkepet, hogy fent konnyebben betajolhasd magad 8 dollarert. Nekem is akart adni a no egyet, de mondtam, hogy nem koszonom. Mire kerdezte, hogy honnan jottem, mondom Magyarorszagrol. Erre atkarolja a vallam es mondja, hogy csak nekem odadja 5 dolcsiert. Mondtam mosolyogva, hogy igazan kedves, lekotelez, de nem koszonom. Mire odafordul a kollegaihoz (2 masik no, hasonlo korban, 40 korul) es mondja, hogy "Hat nem edes!".
A felhokarcolo utan felszalltam az M42-es buszra es lementem vele a folyopartra. A buszon szokas szerint voltak leszallas jelzok vegig, raadasnak pedig egy vezetek, amit meg kellett huzni, ha jelezni akartal! Nem is ertettem a funkciojat, mivel tenyleg minden ulesnel volt jelzo, ugyhogy igazan mindegy, hogy a gombot nyomom meg, vagy a madzagot huzom meg (azert leszallasnal en is a madzagot huztam meg). Az elottem ulo not kerdeztem, hogy a busznak ez lesz e a vegallomasa, vagy felkanyarodik az uton, de pechemre csak kinaiul tudott, azt azert megertettem, hogy az ut vegen le kell szallnom. Szerencsere nem kellett sokat gyalogolnom, az USS Intrepid repulogepanyahajot mar a megallobol lehetett latni. Ez volt a kovetkezo uticel egy regi masodik vilaghaboruban is szolgallatot teljesito repulogephordozo, amit a 70-es evekben szereltek le, azota muzeum. A New York Pass-t itt is tudtam hasznalni, ingyen mehettem be. Eloszor megneztem egy tengeralattjarot, be lehetett jarni az egeszet, minden szintet. Eleg szukos helyen kellett mozogni, ami eleg nyomaszto lehetett, ha hozzakepzeljuk azt a 80-100 embert is, aki a hajon teljesitett szolgallatot. Mogottem jott egy par nemet, majdnem mondtam nekik, hogy ez azert nem egy U-Boot! Masodjara megneztem a BA Concordot (a hajot a vegere hagytam), de nem nagyon tetszett, valahogy sokkal nagyobbnak kepzeltem, eleg kicsike volt, foleg belulrol, kulonosen a pilotafulke volt tulzsufolt. Miutan kint alaposan korbeneztem, ideje volt hogy hajora szalljak.
F14 Tomcat, csak ezert megerte! :)
Egy repulogephordozo hatalmas, ezzel nagyjabol tisztaba voltam, hiszen az ember ismeri a szamokat: nagyjabol 5000 ember, kozel 100 repulogep es helikopter, ezeket valahol el kell helyezni. Amikor viszont tenyleges bent van az ember es vegigjarja a hajot es a hangarfedelzet iszonyu mereteivel szembesul, na az egy mellbevago elmeny! A hajon folyo eletet itt mutattak be kello reszletesseggel, de az egyes allasok is (CIC, Bridge, FD, Mess Hall) is bejarhatok. A felso fedelzeten kulonbozo repulogepek es helikopterek voltak kiallitva, koztuk a superkedvenc, F-14 Tomcat, de volt MIG-21 is. Nem mondom, hogy csak ezert az elmenyert erdemes volt eljonni, de ha az ESB-t is hozzaszamolom, mar kozel jarok hozza es ez meg csak az elso igazi napom New Yorkban!
USS Intrepid
Nehany adat, csak hogy konnyebben megertheto legyen a hajo merete es kapacitasa:
Egy napi etkezes alatt (3 adag kaja) a szemelyzet a kovetkezoket eszi meg:
6000 krumpli, 4200 tojas
1100 kg hus, 1800 liter tej
100 kg vaj, 9900 szelet kenyer
450 kg friss zoldseg, 1000 konzerv zoldseg
250 kg gyumolcs, 100 kg kave
340 konzerv tejszin, 60 kg so
6 kg fuszer, 410 kg cukor
es kozel fel millio liter friss viz
A hajon van 1600 ajto es atjaro, 33km elektromos kabel, 10000 elektromos izzo, 500 telefonszam, 70 ivokut es tobb, mint 600 km cso es vezetek. Annyi uzemanyag van a hajon, ami eleg egy atlagos amerikai lakas futesere 400 evig, annyi elektromos aramot termel, ami eleg egy kis varos teljes ellatasara!
Manhattan a Hudson folyorol fenykepezve
Miutan kigyonyorkodtem magam, lementem a lenti molora, hogy befizessem magam egy Manhattan koruli hajokirandulasra, szerencsere aznapra mar csak a 4 orasira volt jegy (az ut ket oraig tartott), ugyhogy volt szerencsem napfenyben is es ejszakai kivilagitasban is megnezni a varost es a felhokarcolokat. Az indulasig volt vagy 2 oram, ugyhogy lesetalltam a Hell's Kitchen negyeden keresztul a Time Square-ig. Aki ismeri Londont, az tudja, hogy a Piccadillyn van egy sarok ahol fenyreklamok vannak (azt hiszem egy korabbi londonos blogban tettem is fel kepeket). Namost a londoniak helyeben en egyszeruen elbontanam azt a fenyreklamot, mert ahhoz kepest ami a TS-en van, enyhen szolva is ciki. Meg nappal is lenyugo az utcahosszan futo hatalmas, folyamatosan valtozo reklamok, de ejszaka (egy parizsi lany tanacsara mentem vissza, akivel Brooklynben futottam ossze, szerinte muszaj megnezni) varazslatos: az ember csak forgatja a fejet es probalja magaba inni a latvanyt, mikozben az utcan szo szerint hompolyognek az emberek vegtelen tomegbe.
Itt vasaroltam eloszor hutomagneseket is, elmeletileg mindenkinek akartam hozni, de mivel eleg dragak ezert csak egy parat vettem (bocsanat). Miutan kinezelodtem magam, visszasiettem a kikotobe, hogy ismet hajora szalljak. A jegyert nem kellett fizetnem a New York Pass miatt, de a sort ki kellett allni, mig a hajora vartunk. Egy neger no italos kupat probalt rasozni az emberekre 8 dollarert, azzal, hogy a hajo bufejebe, akarmivel, akarhanyszor ujratoltik, egyebkent a hajon az ital $4,50 szoval megeri megvenni. Mindezt egy hangos (kiejtve) lediz es dzsenklemen (igen, akkora k-val, ami meg magyarban is szokatlan, az angolban pedig nincs is). Bar szorakoztato volt, de sajnos nem volt tul nagy sikere, hiaba biszonygatta, hogy a ket ora az nagyon-nagyon-nagyon hosszu ido.
Manhattan az East River-rol fenykepezve
A hajon az idegenvezeto elmondta, hogy vegig angolul fog beszelni, de ha valakinek az angol nem az elso nyelve, de beszel spanyolul, nemetul vagy franciaul, azok vehetnek egy kis utikonyvet, amiben mindezt elolvashatjak. Majd folytatta, hogy ha valaki egyaltalan nem beszel angolul, ekkor elhallgatott es kis szunet utan kozolte, hogy az eddig se ertett semmit, ugyhogy kar is folytatnia. A kirandulas kellemes volt, sikerult ablak melle ulnom es sokat fenykepeznem. A lenyugvo nap fenyebe nagyon szep volt, ahogy a felhokarcolok aranyszinben furodtek. Eleg kozel elmentunk a szabadsag szobor mellett is, majd a Hudson folyobol kierve a csatornan visszafordultunk es megneztuk Manhattan masik oldalat is ahogy az East Riveren hajoztuk felfel. Elmentunk a Brooklyn Bridge alatt, egeszen fel az ENSZ szekhazig, majd onnan visszafordulva vissza a kiindulasi pontra. Kozben a ficko mindent mutogatott es meselt, eleg erdekes dolgokat, pl. nemreg egy repulogep kenyszerleszallast hajtott vegre a Hudson folyon nem messze toluk es a rendorok egyenes az o dokkjukhoz mentek es egy rendorkapitany lefoglalta a hajot es utasitotta oket, hogy menjenek a roncshoz. Mivel rendszeresen vannak ezek az utak, annyira gyorsan tudtak indulni, hogy ok voltak az elsok akik a helyszinre ertek es a hajo mentocsonakjait leengedve elkezdtek kimenteni az utasokat, mig a parti orseg hajoi meg nem erkeztek!
Central Park, telen is szep, nyaron gyonyoru lehet
Karacsony napjan a termeszettudomanyi muzeum, a Central Park, valamint a Rockefeller Center es kornyeke volt a cel. A muzeum reggel 10kor nyitott, az addig hatralevo idot a parkban toltottem. A tegnapi hajokirandulason az idegenvezeto mondta, hogy a park az egyetlen meg be nem epitett telek Manhattanben, ennek megfeleloen az ara csillagaszati. A park eleg kellemes elmeny, tavak es kisebb dombos reszek valtogatjak egymast, persze most minden havas volt, de igy is volt egy par futo, meg bringas. Gondolom nyaron sokkal tobben vannak, meg a park is hemzseg a piknikeloktol. Reggeli gyanant a muzeum elotti arustol vettem egy hot-dogot, de nem ajultam el tole, egy kis buciban egy darab virsli meg egy kis ketchup. Mondjuk a virsli egeszen kellemes volt, de ez is keves volt, hogy megmentse az osszhatast. Persze lehet, hogy csak en vasaroltam rossz helyen, ugyhogy meg majd megprobalom mashol is. A termeszettudomanyi muzeumban elsosorban a dinoszaurusz kiallitas miatt akartam elmenni, de egyebkent is erdekelt, hogy vajon hogyan nez ki egy ilyen muzeum. A kiallitasok igenyesek, rendkivul elethuen kitomott allatok vannak a tarlokban, mogottuk a falon festmenyben folytatodik az eletkep. Uveg mogott vannak, szoval nem lehet taperolni (sajnos: muzeumokban kenytelen vagyok zsebre tett kezzel menni, mert akaratlanul is megfognek mindent (a kordon onmagaban nem tart vissza...)).
Termeszettudomanyi Muzeum
Erdekes, hogy altalaban mindenet Amerikahoz viszonyitanak, vagy amerikai vonatkozast adnak meg. Pl. egy tajegysegnel megadjak a meretet majd odairjak, hogy ez akkora mint Utah allam, meg ilyenek. Bemutatja az egyes kontinenseket, az ott elo embereket, allatokat, nem tul reszletesen az egyes temanal, de mindere kiterjedoen altalanosan. Aztan voltak az igazan nagy latvanyossagok, a bejaratnal a dinok, illetve a konkret dino kiallitason a T-rex eletnagysagu modellje, a tenger elovilagat bemutato kiallitason a kek balna teljes eletnagysagban (eszvesztoen hatalmas). Egy jo par orat eltoltottem bent, kozben meg is ebedeltem a muzeum bufejeben. Utanna visszasetalltam a park mellett a Rockefeller Centerhez, hogy megnezzem vegre a karacsonyfat, illetve, hogy felmenjek a toronyba, hogy esti kivilagitasban is megnezzzem a varost felulrol. Ez a kornyek tele van hires uzletekkel (Gucci, Prada, stb), bementem egy sportboltba, ahol sporthoz kapcsolodo mindenfajta termeket lehetet kapni. Ugyan karacsony este volt, de az uzletek este 7-ig voltak nyitva (sot), ugyanis angolszaszeknal a Mikulas 24.-erol 25-ere virrado ejszaka hordja szet az ajandekokat, szoval itt 25-en reggel van ajandekosztas es delben van az unnepi ebed. Ennek ellenere kicsit erthetetlen volt szamomra, hogy mi a fenet keres ez a sok a ember az utcakon. Tenyleg nagy volt a tomeg, volt aki csak nezelodott, volt aki az utolso vasarolnivalot intezte, megis ilyenkor igazan a boltosokat sajnalom, mert az, hogy en az utcan kovalygom, az az en dontesem, de akinek dolgoznia kell, az muszajbol teszi.
Karacsonyfa a Rockefeller Center-nel. Nagynak nagy...
A karacsonyfa egyebkent eleg kiabrandito volt, jo, nagynak nagy, ez ketsegtelen, de nem nagyon volt feldiszitve, csak rengeteg ego volt rajta. Persze lehet, hogy a fa meretebol adodoan nem is lehet konnyu megfelelo meretu diszeket talalni. Vagy a diszeket is felnagyitom, hogy passzoljanak a fa meretehez, vagy hagyom eredetiben, akkor viszont el fognak veszni a fa meretei miatt. Egyebkent is, mint elmitettem olyan tomeg volt, hogy igazan nem is lehett a fa kozelebe menni. A kilato terasz viszont klassz volt, mindent szepen nezett ki az esti kivilagitasban. Birom mikor kis mazsolak nekiallnak esti felvetelt kesziteni es villantgatjak a vakut, ami kb. semmire sem jo ilyen korulmenyek kozott, de azert boszen probalkoznak.
Empire State Building esti kivilagitasban a Rockefeller Center kilato-teraszarol
December 25 unnepnap, minden zarva volt (legalabbis 11-ig, delig) ugyhogy az egesz napot eleve ugy terveztem, hogy olyasmiket fogok megnezni, amit egyebkent is csak kivulrol akartam. Megprobaltam reggelizni, de mivel nem nagyon volt nyitva semmi, eltartott egy ideig mig talaltam egy kis kavezot. Ettem egy szalonnas rantottat es ahogy a filmeken, a ficko elottem sutotte meg a sutolapon az egeszet: kent egy kis zsirt (vagy vajat) rautotte a tojasokat, melle tette a szallonnat meg a felbevagot bucit es pikk-pakk megsutotte. Aztan mindent belerakott a buciba, vettem hozza egy uditot es megreggeliztem. Eleg kellemes volt es tele is lettem, bar arra mar nem emlekszem, hogy mennyit is fizettem erte. Aztan metroval lementem az uzleti negyedbe, megneztem a WTC helyet, illetve az ott epulo uj tornyokat, de meg semmi sem latszik, bar a kirakott plakatok alapjan eleg impozans epuletegyuttes lesz. Aztan lesetalltam a partra, keszitettem nehany kepet a Szabadsag szoborrol, majd bementem wc-re a kompkikoto epuletebe, ahol rajottem, hogy a komp ingyenes es alig fel ora alatt atvisz Staten Island-re ahol szinten szetnezhetek, hamar ott vagyok.
Az ingyenes Staten Island Ferry
Persze nagyon nem bolyongtam, csinaltam nehany kepet, aztan a kovetkezo komppal jottem is vissza. Lent a parton tovabbsetallva megneztem a regi kikotot, ahol most vitorlas kirandulo hajok horgonyoznak, majd felmentem a Brooklyn Bridgre es vegigsetalltam rajta Brooklynig. Erdekes a hid, mert alul mennek az autok ket oldalt, kozepen pedig emelt szinten mennek a gyalogosok, de a gyalogosok alatt kozvetlenul a viz van, nem autok. A hid eleg regi (1883-ban lett kesz), az elso aminel acelt hasznaltak, nem pedig vasat, ezert tudtak ilyen nagyra csinalni. Brooklynba osszefutottam egy csapat (4) franica lannyal, akik eltevedtek es a metrot kerestek. Mivel en is oda tartottam, csatlakoztak. Csak az egyik beszelt angolul, ugyhogy en vele tarsalogtam, mig a tobbiek kovettek minket. Mivel egy evig Leedsben tanult volt kozos temank: a hulye angolok es problemas nyelvuk! Eleg sokaig bolyongtunk, mert a terkep sem volt tul pontos es az emberek is mindig mast mondtak, vegul aztan egy rendor sikerrel utbaigazitott minket. Na ez a lany tanacsolta, hogy menjek el este is megnezni a Time Sq.-t.
Tozsde a Wall Streeten
Metroval visszamentem Manhattanbe es megneztem a Wall Street-et. Eleg jelentektelen szuk kis utca, de rengeteg turista volt, mindenki fenykepezkedett a kulonbozo bankok arnyekaban. A hely fontossagat talan csak a sok rendor jelezte, tobb jarorkocsi es gyalogos rendor setallgatott az utcakon. Bar mar faradt voltam, kerestem egy metroallomast es elindultam felfele, hogy megnezzem a Time Sq-t esti kivilagitasban is. Mint emlitettem nappal is lenyugozo, de mindez az ejszakai fenyekben egyszeruen hihetetlen. Szavakkal talan nem is lehet leirni azt a kavalkadot, szines forgatagot, amibe az ember csoppen. Valoszinuleg csak turistaval volt tele a ter, miutan mindenki fenykepezkedett es bamulta a kulonboz feliratokat, oriaskivetitioket. Este szokas szerint bevasaroltam a szokott helyen, ugy latszik 3 nap utan az ember torzsvendeg lesz, mert a penztaros csaj nekiallt beszelgetni mindenfelerol (vagy csak napi 20as, amit kajara koltottem hozta meg szamomra a sikert).
Times Square esti kivilagitasban
Reggel koran kelltem, kijelentkeztem, mondtak, hogy varnak vissza, mondtam nyugi januar 3.-an este jovok! Elmentem a Penn Station allomasra es bealltam a kigyozo sorba a Washington fel tarto Megabusnal. Angliaban rendszeresen hasznalom ezt a tarsasagot, de eddig mindig csak normal busszal utaztam, de az itteni egy nagy emeletes busz volt, 84-en voltunk rajta es csak Baltimorban allt meg egyszer. Igy is kinkeserves volt az utazas, mert az autopalyan csak lepesben haladt a forgalom (a dugo meretet jol jellemzi, hogy 4x4 savos autopalyarol beszelunk!). Szerencsere a buszon volt wifi, ugyhogy lehetett netezni. Ekkor ert a hivas Petratol, hogy eger van a lakasban, legalabbis az o szobajaban. Mondtam, hogy tartsa zarva az en ajtomat, nehogy egertanyara menjek haza. Mivel eleg rendetlen vagyok eleg sok buvohelye van a kis rohadeknak. Nemreg vett egy horcsogot es azon gondolkodom, hogy elkepzelheto, hogy az eger a masik ragcsalo szagara jott (es etelere) vagy ez egyszeruen csak veletlen egybeeses (bar veletlenek nem leteznek, mint tudjuk). Mindegy, mondtam, hogy hozzon merget a melohelyerol es probalja meg levadaszni.
Megabus megalloja a Penn Station-nel, New Yorkban
Utkozben szemerkelt az eso de szerencsere Washingtonban kellemes tiszta ido vart, bar hideg. A metrojegy vasarlasakor volt egy kis kavar, mig sikerult kivalasztanom a megfelelo tipust, de utana mar konnyen megtalaltam a nekem szukseges vonalat (itt szinek jelolik a metrokat) es eljutnom a Capitol South megalloig, ami a hotel honlapja szerint a legkozelebbi allomas. Amint feljottem megkerdeztem embereket, de meg csak nem is hallottak az utcarol, de mondtak, hogy menjek egy kicsit feljebb es kerdezzek meg egy rendort. A Capitol latszott a megallobol, 5 perc seta utan mar ott is voltam es megkerdeztem egy rendort, aki rogton utbaigazitott (csak rossz iranyba indultam el, a hotel 10 percre van az allomastol). A bejelentkezes gyorsan ment, semmilyen hivatalos ID nem erdekli oket, csak kertek a hitelkartyamat, lehuzta a masinajan es mar kesz is voltunk (azt birom egyebkent, hogy meg a kis boltba is ha vasarolsz, a blokkon rajta van, hogy Gyula, Mr.Pinter). A szoba eleg nagy es szepen berendezett, sajnos nem kilatassal a Capitolra, mert az a hotel masik oldalan volt. Elegge keso este volt mar, leszaladtam a szemkozti McDonaldsba egy menuert, amit aztan a szobaban ettem meg. Mexikoiakkal volt tele, alig lehetett erteni, hogy mit mondanak, az akcentusuk rosszabb, mint a lengyeleke a gyarban. Ahogy eszre vettem az amerikaiak nem is farasztjak magukat azzal, hogy kiejtsek az etel nevet, egyszeruen csak bemondjak a szamot. Kesobb mar en is ezt csinaltam bar meg igy is volt felreertes: mondom kerek egy 13-ast (Agnus burger, sajttal es szalonnaval), mire kozli az eltes mexikoi holgy, hogy mit kerek bele, brokkolit, csirket, vagy vegyes zoldseget? Itt a tarsalgas egy picit megakadt, mig probaltam feldolgozni az informaciot es beilleszteni a hamburgerrol keszult kepbe (elsosorban) a brokkolit. Latva zavaromat, segitokeszen kerdezte, hogy a leves milyen legyen. Mondom milyen leves? Hat nem levest kert, mondom dehogy es mutatom neki a kepet, hogy azt a hamburgert kerem menube, DrPepper uditovel.
United States Capitol, ahol a kongresszus ulesezik
Masnap ragyogo napsutesben nekivagtam a varosnak, illetve elsosorban a The Mall-nak nevezett resznek, ami kore az egesz varos epult. Itt talalhato minden ikonikus epulet vagy emlekmu. Kezdtem a Capitol-al, ami a kongresszus epulete, rengeteg biztonsagi orrel es rendorrel, rendes fegyverrel, nem csak gumibottal, mint az angolok, sot, itt puskaval es geppisztollyal is fel voltak szerelve. Mondjuk Washington nem tetszett annyira, mint New York, valahogy hianyzott belole az a varazs, ami ott viszont megvan es minden sarkon lelkesen radkoszon, viszont az epuletek es emlekmuvek lenyugozoek, ehhez ketseg sem fer. Penzt es idot nem sajnalva, felkertek a legjobbakat, hogy hozzanak letre valami impozanst es ez sikerult is nekik. Minden pont olyan mint a filmeken, de mindezt eloben is latni es ott allni az azert mas elmeny. Mai program csak a kivulrol csodalas volt, ugyhogy a Kongresszusi konyvtar epuletet is csak kivulrol csodaltam meg, majd vagyakozva gondoltam arra, hogy majd holnap bemegyek es megnezem a hires harmas dokumentumokat (Fuggetlensegi Nyilatkozat, Alkotmany, Kiegeszitesek). Egyebkent hiaba mentem be, mert ezek a nemzeti leveltarban vannak, nem itt, mint tudtam meg kesobb az interneten miutan a konyvtarba nem talaltam oket. A konyvtar mellett van a Legfelsobb Birosag epulete, a holokzaton felirat: a torveny elott mindenki egyenlo.
Washington kozpontja, a National Mall, egy hatalmas nyitott setany
A Capitol-t megkerulve, elindultam a Washington emlekmu fele. Kozepen hatalmas park, ket oldalt szovetsegi epuletek es hires muzeumok sorakoznak, pl.a Smithsonian. Valamiert a setany le volt zarva, ugyan megkerdeztem az ort hogy miert, de o csak annyit mondott, hogy nem tudja, neki csak az a dolga, hogy ne engedje be az embereket. A muzeumok kozul egyedul a repules erdekelt volna, de miutan megneztem, hogy a kiallitas gyakorlatilag ugyan az mint a londoni tudomany es technika muzeume, amit mar lattam tobbszor is, ezert ezt kihagytam (bar ingyenes volt). A Capitol es az emlekmu kozott van egy polgarhaborus szobor-egyuttes, kozepen Ulysess Grant lovasszobraval, elottek kis toval. Eleg impozans a szobor, a bal oldali szoborcsoporton felfedezheto az alkoto is, egy haldoklo katona kepeben (a sor furcsa fintora, hogy a szobrasz 2 hettel a befejezes es a megnyito elott valoban meghalt).
Ulysses S. Grant Memorial bal oldali szoborcsoportja, a lovasroham alatt az alkoto, Henry Merwin Shrady
A Mall kozepen van a Washington emlekmu, egy hatalmas nagy oszlop, gulaval a vegen. Lifttel fel lehet menni a tetejere, de az utikonyv szerint az ablakok nemcsak kicsik, hanem koszosak is, szoval sokat nem lehet latni, raadasul nagy sor volt. Kivulrol viszont szep volt egy kisebb dombon van (vagy inkabb foldhanyas), korulotte az amerikai zaszlok lobognak (nem szamoltam, de elkepzelheto, hogy minden tagallamnak van egy).
Tovabb folytatvan utam lefele a Lincoln emlekmu iranyaba, kovetkezett a masodik vilaghaborus emlekpark, egy felkorives nonfigurativ epitmeny, minden tagallamnak kulon alkov koszoruval, ket oldalt pedig a ket nagy hadszinter az Atlanti es a Csendes oceani egy-egy monumentummal. Az amerikai ott fenykepezkedtek az egyes tagallamok elott, annak megfeleloen, ahonnan jottek (feltetelezem). Impozansnak impozans, de a New York-i jobban tetszett, ott egyszeru marvanytombokon sorakoztak a nevek, az adott fegyvernemnek megfeleloen.
Lincoln emlekmu kivulrol, belulrol es a lepcsorol visszatekintve a Capitol Hill
A Lincoln emlekmu elott van egy teglalap alaku medence szeruseg, de nem mely, leginkabb a Forest Gump filmbol lehet ismeros, tobbnyire itt szoktak protestallni az emberek. Utana lepcsoron lehet felmenni az emlekmuhoz, ami egy zart oszlopcsarnok, benne a hatalmas ulo Lincoln szoborral. A szobor tobbszorose az eletnagysagunak es mivel fedett helyen van, az allaga is kifogastalan, a galambok se szarjak ossze, mint a kulteri szobrokat. Eleg nagy volt a tomeg, az embernek alig akadt ideje egy-ket kep elkeszitesehez mar sodortak is tovabb. Kijovet kovetkezett a vietnami haborus emlekmu, ami eleg felkavaro elmeny bar nem maga az emlekmu miatt, az csak egy fekete marvanyfal, szurkevel belevesve az elesettek es eltuntek nevei kronologiai sorrendbe, hanem az hogy idos veteranok allnak a fal elott es keresik elesett bajtarsaik neveit, mikozben konny csorog az arcukon. Ketsegtelen, hogy ez volt az orszagot leginkabb megoszto haboru, mai napig mely sebeket hagyva az orszagon, ami a leveltarban latott film is megerositett: egy szenatusi kivizsgalast mutattak, ott volt egy terkep ami a bekekotes elott allapotot abrazolta es 15000 tu volt rajta, ami a foglyokat jelolte, majd a bekekotes utani terkep kovetkezett, amin csak 1500 tu szerepelt. A kerdezo szenator nem kapott valaszt arra, hogy mi tortent a maradekkal. Egyszeruen hatrahagytak oket, cserebe a bekeert. Veteranok szerint a dzsungelben meg a mai napig vannak lezart es elfeledett taborok, igy az aldozatok vegleges szamat soha nem lehet majd pontosan megallapitani.
A Vietnam haborus emlekmu
Mar kora delutanba jartam mikor elindultam a Feher Haz iranyaba, ami csak ket sarokra volt innen es persze szigoruan lezart, bar annyira nem volt veszes, mint amire szamitottam, valoszinuleg azert, mert az elnok a csaladjaval Hawaiin nyaralt. Keriteskozelbol lehet az epuletet megcsodalni, ami eleg kicsinek tunik, ahoz kepest ahogy a tv-ben megszokta az ember. Ez masnak is feltunt, mellettem egy csalad egyik tagja jegyezte meg, hogy eleg kicsi, mire az anyja mondta, hogy a TV-ben minden nagyobbnak tunik. Elmeletileg be lehet menni, de eleg korulmenyes, kulfoldinek gyakorlatilag lehetetlen, de amerikainak se konnyu. Szepnek szep, feher az egesz, ami ragyogott a napfenybe, de semmi kulonleges. Itt fogyott ki az aksi a fenykepzobol es (vetkes konnyelmuseg!) a tartalek is dogrovason volt, ugyhogy kenytelen voltam visszamenni a hotelbe, hogy ujratoltsem az aksikat, ez potom 2,5 ora alatt meg is volt, de addigra mar besotetedet, ugyhogy csak visszamentem a Capitolhoz, hogy esti kivilagitasban is le tudjam fotozni.
A Feher Haz ilyen kozel van a keriteshez
Meg este is elg sok turista volt, rendorok is szep szammal en meg a fenykepezot a kabatom alatt tartottam biztonsagi okokbol (bar az utikony szerint ha kirabolnak, nem kell panikolni, csak mindent odaadni, majd leinteni egy taxi, ingyen elvisznek a legkozelebbi rendororsre) es onnan huztam elo minden alkalommal amikor fotozni akartam, mig ra nem jottem, hogy ezek meg azt hiszik, hogy valami fegyvert tartok a kabat allat es elobb lonek, aztan kerdeznek, ugyhogy inkabb szepen kiraktam a kabat fole.
Most is ahogy repulunk Miamibol, hatalmas ures foldterulet van alattunk egy-egy hazzal, vagy inkabb farmmal, de nem olyan surun lakott, mint Europa.
A kornyek este is szep volt, a Capitol elott volt egy nagy karacsonyfa, csak mint a Rockefeller Centernel, ez se tetszett, nem szeretem, mikor 20 meteres fakra x ezer normal meretu diszt tesznek. Korbesetallatam amit tudtam, de a talaj eleg ingovanyos volt az olvadt hole miatt, semhogy sotetben sokat probalkozzon az ember. Hazafele megint a mekibe vezetett az utam, messze a legolcsobb kajamegoldas es otthon, agyban ehettem meg a kajat.
Este Washingtonba
Kovetkezo nap mentem megnezni belulrol is nehany epuletet. Kezdtem a Kongresszusi konyvtarral ahova szinten csak szigoru biztonsagi ellenorzes utan mehet be az ember. A konyvtar persze zart terulet, a latogatoknak fenntartott resz eleg kicsi es a nagy olvasotermet is csak ablak mogul lehet megnezni (bar gyonyoru a belso resz). A konyvtar elsosorban azert epult, hogy a szenatorok munkajat segitse, mara azonban messze tulnotte a kezdeti epuletet: jelenleg 3 epuletet foglal el, szamos alagsori tarolohelyseggel. Az elso konyvtarat a brittek felegettek a varossal egyut, ezert Jefferson a sajat 6000 kotetes gyujtemenyet ajanlottal fel, ami ki is van allitva, megnezheto, hogy miket tartott fontosank (a kiallitas az altala osszeallitott sorrendbe mutatja be a gyujtemenyt). A konyvtar igazi ritkasaga az elso nyomtatott Guttenberg Biblia, amibol osszesen 3 van a vilagon (egyik a Angliaban, a masik Franciaorszagban). Allitolag annyira erzekeny a konyv, hogy rendszeresen lapoznak benne, hogy az alacsony intenzitasu feny egyenletes essen a lapokra, igy egysegesen tartva az allapotat (bar folytonosan rombolva!). A masik szinten egy hasonlo koru kezzel masolt kodex, szinten Nemetorszagbol. Regisztraltam magam igy otthonrol is hozzaferhetek a konyvtarhoz es kutathatok.
Kongresszusi Konyvtar
A konytar utan egyenesen mentem a leveltarba, hogy vegre eloben is megnezhessem magamnak az okiratokat. Erdekes, hogy folyton a Fuggetlensegi Nyilatkozatrol beszelunk, pedig engem az alkotmany sokkal jobban erdekelt. A kiallitas egy kor alaku terembe van, ahol balrol jobbra haladva megismerheto a tortenetuk, mig kozepen ott van kiallitva a 3 okirat. Szoval kezdetben volt a Fuggetlensegi Nyilatkozat (Declaration of Independence), amiben Amerika deklaralta a fuggetlenseget Angliatol, majd kovetkezett az Alkotmany (Constitution of the United States of America), ami keretet adott a kormanynak es a tagallamoknak, vegul pedig a torvenyek gyujtemenye (Bill of Rights), ami a szukseges kiegesziteseket tartalmazza (technikailag csak az elso tizet). Annak idejen eleg jol meg tudtak fogalmazni, hiszen a mai napig csak 27 kiegeszites szuletett az elmult durvan 250 evben! Volt egy erdekes kiallitas, leginkabb a mindennapi eletrol, amiben az amerikai elet mindennapjait lehetett megnezni az elmult 100 evbol. Tv es radioadast, ujsagokat, felfedezeseket, talamanyokat, szabadalmakat.
A Fuggetlensegi Nyilatkozat, az Alkotmany es a Kiegeszitesek gyujtemenye
Egy masik kiallitas pedig magat az archivumot mutatta be: itt taroljak az osszes amerikai katona adatait egeszen a polgarhaboruig visszamenoleg. Kiallitva peldakent MacArthur dosszieja volt, koztuk pedig nehany parancs, kinevezes illetve a halalhire. Kituntetesei kozott szerepelt egy magyar is, a Magyar Koztarsasagi Erdemrend Nagykeresztje, katonai valtozat. A lenti kepen masodik az Opana radarallomas 1941. dec.7-i radarkepe, amire szepen fel van vezetve a kozeledo japan repulogepraj, csak a tapasztalatan kezelok azt hittek, hogy az erkezo amerikai gepeket latjak. Harmadik pedig az USS Nevada szinten dec. 7-i hajonaplojanak reszlete, a tamadas leirasaval! Mellesleg az egyetlen csatahajo amelyik tulelte a tamadast, bar egy torpedo es 6 bombatalalatot is kapott. De ki volt allitva az egyik Sony tipusu lehallgato keszulek is amivel Nixon parancsara a Watergate szekhazat figyeltek (hallgattak le) meg. Volt egy valogatas az elnoknek cimzett levelekbol, amik kulonbozo kerdeseket, kereseket vagy tanacsokat tartalmaztak.
Nemzeti Leveltar, itt van a Fuggetlensegi Nyilatkozat kiallitva
A leveltar utan kovetkezett Arlington, a nemzeti temeto: minden katona, vagy fontosabb szemely itt nyugszik vagy van emlektablaja. A Potomac folyo partjan hatalmas teruletet alakitottak ki, hiszen a fuggetlensegi haborutol kezdve hasznaljak. Vegtelen sorban csak kis sirkovek, vagy keresztek lathatok, hofeheren, ami eles ellentetben all a tajjal. Delutan voltam es a lenyugvo nap vorosre festette a fejfakat. A nevtelen katona sirjanal (valojaban egy hatalmas amfiteatrum) egy maganyos tengereszgyalogos rotta koreit, mikozben a puskajaval tisztelget. Itt van a ket urrepologep legenysegenek emleket allito sirko is, koztuk pedig a teherani tuszmento akcioban elhunyt katonak emlekmuve (kicsit erthetetlen, hogy ket civil katasztrofa kozott van egy teljesen katonai akcio aldozatainak emlektablaja). Termeszetesen itt van a Kennedyek sirja is, rajta orokke ego faklyaval. Ahhoz kepest hogy milyen ember volt (maffia kapcsolatok, csalta a feleseget, megkerdojelezheto politikai dontesek) meglepoen nepszerunek bizonyul.
Arlington katonai temeto
Masnap elmentem a regi varosreszhez, fel a hegyre, hogy megnezzem a nemzet katedralisat. Eleg erdekes elmeny, mert egyebkent szeretem a katedralisokat, de ez valahogy csak azt az erzest keltette bennem, hogy hamisitvany. Mondjuk egy ezereves katedralison latszik az ido, szinte arad a falakbol a tortenelem, de itt csak annyi volt, hogy valoban van egy hatalmas katedralis (6. legnagyobb a vilagon, nem is ertem, hamar nekikezdtek, miert nem rogton a legnagyobbra epitettek, ez nem jellemzo rajuk, raadasul ujkeletu konkurenciaval se nagyon kellett volna szamolniuk, mostanaban nem nagyon epitenek katedralisokat). Egyszoval szepnek szep volt, lenyugozo meretekkel, es megis szamomra mentes minden patosztol. Lent az alagsori ajandekboltban pedig joszerevel minden megtalalhato volt, ami valamilyen vallashoz kotheto: kereszteny, zsido, muszlim, buddhista, new age, barmi amibol penzt csinalhatnak. Eleg lehangolo volt, bar sokaig szemeztem az izraeli marvanybol keszult kulonbozo targyakkal, illetve egy borkotesu kis notesszel, ami nagyon jol nezett ki csak ertelmetlen lett, volna, mivel nem hasznalok noteszt (meg draga is volt, persze azota is banom).
A nemzet katedralisa
Utana lesetallatm az M Streetre, a folyo partra, ahol a boltok es ettermek valtogatjak egymast. Egy vietnami etterembe ettem egy menut: egy meglepoen finom levest, sult hust, rizst, zoldseggel es sult hagymaval, vegul rizses edesseget fekete babbal es kokuszkremmel. Ittam hozza kokuszos vizet, ami edesitett viz volt, zsenge kokuszdarabokkal, nagyon kellemes es frissito ital. Az utca egy vidam forgataknak tetszett a kulonboz situlus ettermekkel es boltokkal, lentebb a folyo fele volt egy regi lovontatasu csatorna is, persze most viz nelkul. Egeszen lent a folyo (Potomac) partjan pedig az elokelobb szallodak kovetkeztek.
Kennedy Art Center a Potomac folyo partjan, tole balra a Watergat irodahaz
Utban hazafele megneztem a Watergate epuletegyuttes is, bar nem lattam semmilyen tablat, ami jelezte volna, hogy mi volt itt a 70-es evekben, aztan a John F. Kennedy Center for the Performing Arts-t ami gyakorlatilag egy Muveszetek Palotaja, bar nem olyan impozans.
Union Station kivul-belul, ezek szerint igy is lehet...
Utolso nap meg elmentem megnezni a fopalyaudvart, ami hat finoman szolva is lenyugozo! Nemcsak oriasi, hanem gyonyoruen berendezett es tiszta is. Minden csillog-villog, elegans uzletek es ettermek valtogatjak egymast es a kontraszt mondjuk egy Nyugati Pu-hoz kepest elegge fejbekolinto. A kerdes ohatatlanul felmerul az emberben: Eljutunk ide valaha is? Mi kell hozza, hogy itt az emberek kepesek megovni egy ilyen szep epuletet? Innen metroval atmentem a kinai negyedbe, hogy vegre egyek kinai kajat papirdobozbol, ahogy a filmeken szoktak. Sikerult talalnom is egy helyet ami azert nem volt konnyu, mert meg csak 11 ora korul jart az ido. A papir doboz nagyon praktikus kialakitasu, kis fem fulekkel. Fokhagymas sertessultet ettem rizzsel, termeszetesen palcikaval. Delig visszasiettem a hotelba, hogy kijelentkezzek es elindultam a repterre. Utkozben megalltam meg egyszer Arlingtonnal, hogy megnezzem az Iwo Jima haborus emlekmuvet, ami ugyan egy ottani pillanatot orokit meg, megis valojaban az amerikai tengereszgyalogsag emlekmuve 1775 ota (perszse ertelemszeruen az emlekmu csak a masodik vh utan keszult el). A repteren meg megvacsoraztam egy TGI Friday etterembe (szo szerint azt jelenti, hogy Hal' Istennek Pentek), ettem egy New York steak-et sult hagymaval es sultkrumplival, utana meg egy kis fagyis desszertet.
USMC emlekmu, Arlington
Valoszinuleg a karacsonyi bombamerenylo miatt kicsit szigoruak voltak az ellenorzesek, de gond nelkul mentem at a kis zsebkesemmel (ismet). A repulout kozel 2 es fel oras volt es a vegen egy picit bepanikoltam, mert sokat jatszottam repulogepszimulatorral es pontosan tudom mar a hangokbol, illetve ha ablak mellett ulok, akkor a latvanybol is, hogy most epen mi tortenik (ez sokat segitett az elejen, hogy ne idegeskedjek, illetve az is, hogy ugyse tudok mit csinalni, szoval akar nyugodt is maradhatok) es tudtam, hogy lassan le fogunk szallni, mar lelassultunk, eleg alacsonyan is voltunk, a szarnyprofil mar a leszallashoz volt allitva, stb, raadasul a varos felett repultunk (ami egyebkent gyonyoru volt az esti kivilagitasban) es tudtam, hogy a repter ott van a varos kozepen, amikor egyszer csak elfogyott alollunk a fold es a sotet ocean felett repultunk tovabb alacsonyan. Azert gondoltam, hogy csak tudjak ott elol, hogy merre mennek, de azert nem volt kellemes erzes. Szerencsere ez csak a partvonal egyenletlensege volt, mert nem sokkal kesobb ujra bent voltunk a varos felett es szepen leszalltunk. A csomagoknal volt egy kis problema, eleg lassan jottek meg, de hat mit is var az ember a mexikoiaktol, nem? Viczet felre teve, tenyleg nagyon sok a mexikoi latin, minden ki van irva spanyolul is. Ja igen, Washingtonba zero koruli volt a homerseklet Miamiban pedig 30, ugyhogy mindenki tepte le magarol a ruhazatot, pedig a repteren meg kellemes huvos is volt a kinti levegohoz kepest.
Ez mar Miami!
Meg a terkepen kineztem, hogy a hotel ott van a repter mellett egy picivel, de a lepteket nem ellenoriztem es a terkepen levo repterrol felteteleztem, hogy normalis meretu (ebbol viszonyitottam a tavolsagot). A valosagban van vagy 8-10 terminal, irtozatos meretekkel, tobszintes uthalozattal korulotte, ugyhogy mikor gyalog nekivagtam, 10 perc utan meg kellett kerdeznem egy rendort, hogy hogyan jutok ki innen egyaltalan, aztan utbaigazitott a kisbuszokhoz, amiket a hotelek kuldenek ki a repterre. A Hilton kisbusza 20 percenket megfordul a repter es a hotel kozott ingyen csak le kellett inteni. A kisbuszban ipari meretu legkondi legalabb 20 fokra visszahutotte a levegot, ami puloverben kenyelmes volt, de kesobb, mikor csak egy szal poloban voltam mar kicsit hideg volt (ezt a kisbuszt ingyen taxinak hasznaltam, mivel a repterrol indultak buszok be a varosba es le a partra es egyszerubb volt ezzel menni, hiszen csak reggel 1 es 5 kozott nem kozlekedet). A szalloda egy kis szigeten van, kellemes kornyezetben, palmafak kozott. Az otodiken kaptam szobat, de itt nem aprozzak el, ugyhogy a szobaban ket dupla francia agy volt es meg eleg sok szabad hely, egy szep nagy iroasztal borfotellal, beepitett szekreny, tv, furdoszoba masszazs zuhannyal. Persze mindenert kulon kell fizetni, kiveve a kaveautomatat, az valamiert ingyenes volt, ezert a reggelt egy kellemes teaval kezdtem. Hiaba kenyelmes, azert csak faraszto a repules, ugyhogy koran nyugovora tertem, egyebkent is kezdtem elegge elfaradni, egyre nehezebben kelltem fel reggelente, az egesz napos maszkallas kezdte elszivni az eromet.
Ocean Drive, South Beach
Vasarolnom kellett egy-ket aprosagot es mikor kerdeztem, hogy ezt hol tudnam megejteni, javasoltak, hogy menjek el a Delphin Mall-ba, a busz a szalloda elol indul es 4 oraval kisobb vissza is hoz 10 dollarert. Elmentem, ugyse voltam meg nagy amerikai bevasarlokozpontba. Szokasos hely, mint barmelyik masik, rengeteg kulonbozo kisebb es nagyobb bolt, etterem es kavezo. Sokat bolyongtam, mert szuksegem volt egy konnyu felcipore, amit rovid nadraggal is viselhetek. Persze a cipomeretek masok, en eloszor az angol meretet mondtam, de nem passzolt, mert az amerikai egy kicsit mas, aztan vegul talaltam egyet 40 dollarert, mindegyik fajta ebben az arkategoriaban mozgott, de ez megis egy Ralph Lauren cipo, ugyhogy ezt valasztottam es nem bantam meg, ezt hasznaltam vegig Miamiban. Ettem meg egy menut is a Burger Kingben kesobb pedig ittam egy Haggen Dazs kaveshaket. Itt ismerkedtem meg Hila-val, egy izraeli lannyal, aki ott dolgozott es megprobalt meggyozni arrol, hogy szuksegem van egy koromapolo szettre, de lebeszeltem rola, miutan a nagyujjamon levo kormot tukrosen csillogora polirozta (mondtam, hogy ez buzis, tuntesse el). Van benne valami aranyos, hogy a nevemet probaljak kiejteni (sikertelenul, valoszinuleg magyarnak kell szuletned, hogy elsore sikeruljon), plane mikor kerdezik, hogy mi is az elso betu, mire en kozlom, hogy az valojaban egy G es egy Y egyutt, az mar sok. Persze meg lehet tanulni, a melohelyen mar akcentus nelkul eljtik ki, de eleinte voltam meg Hula is (Gvalarol ne is beszeljunk!).
Miami Beach
A hotelbol meg sikerult beszelnem az otthoniakkal is es Boldog Uj Evet kivanni nekik, aztan atoltoztem az estere es a repter fele vettem az iranyt (egyeduli utas voltam), ahol felszalltam a 150-es buszra es elindultam le South Beachre. Az ut kozel 40 prcig tart, neha olyan kornyeken ment keresztul a busz, hogy nem szivesen boklasztam volna ott meg nappal sem, aztan egy hosszu hidon keresztul mar lent is voltunk a parton. Persze nem tudtam, hogy hol kell leszallni, de hallottam, hogy egy idosebb par mar kerdezoskodik es megutotte a fulemet az Ocean Drive, ahova en is tratottam, ugyhogy mikor leszalltak, kerdeztem, hogy csatlakozhatom-e mig oda nem erunk es szerencsere igent mondtak. Egy argentin par volt, a ficko mernok volt, jol beszelt angolul, volt is angliaban nehanyszor, egeszen kellemesen elbeszelegettunk mig leertunk a parta, ahol boldog uj evet kivantunk egymasnak. Egyenesen lementem a partra, mert latni szerettem volna az oceant. A hold hatalmas sargasfeher tanyerkent ragyogott az egen, olyan fenyyel, hogy el tudtam olvasni a nalam levo vizes flakonon meg az aprobetus feliratokat is! Mindezt este tizkor, 28 fokos melegbe, gondoltam is mindenkire magyarorszagon es angliaban egyarant.
A gyalazatosok muanyag poharban szerviroztak az epres mojitomat!
Rengeteg ember volt lent a parton is meg setanyon is (Ocean Drive), folyamatosan hompolygott a tomeg a setany egyik vegebol a masikba. A hotelek es ettermek hostesei egymas mellett hivogatoan probaltak meg becsabitani az embereket a mar egyebkent is tulzsufolt helyisegekbe, nem sok sikerrel. Akkora tomeg volt, hogy meg se fordult a fejembe, hogy barhova is beuljek (egyebkent se voltam ehes, inkabb csak kezdem faradni). Aztan vegul a parton megtalaltam a helyet, ahol a tuzijatekot rendeztek es ott maradtam, mar ugyis csak negyed ora volt hatra ejfelig. A parton nem lehetett hallani a szamolast, egyszer csak elkezdodott a tuzijatek es akkor kitort az udvrivalgas. A tuzijatek eleg gyenge volt (leszamitva a tuzersegi tamadas erzetet, amit imadok), nem volt semmilyen forma vagy koreografia, csak lottek a raketakat. Erdekes modon utanna az emberek egyszeruen megindultak hazafele, mintha csak a tuzijatekra jottek volna le. Eleg faradt voltam, ugyhogy szepen en is elkezdtem sodrodni a tomeggel, aztan egy bar elott elhaladva, beultem egy italra, megiscsak szilveszter van, illenek az uj evet egy poharral koszonteni. Egy Sex on the Beach koktelt ittam es nem tudom mennyi vodkat tettek bele, de kombinalva a faradsaggal, alaposan kiutott! Mig ultem nem volt gond, bar ereztem, hogy kezdenek belassulni a gondolataim. Ahogy ultem a teraszon az emberek elhaladtukba boldog uj evet kinalatak, volt aki beszelgetni is megallt, nemcsak velem, hanem a tobbi vendeggel is. Aztan fizettem es felalltam, de csak azert hogy rogton megtamaszkodjam a kozeli oszloppa. Az erombol futotta meg egy hoppara is, aztan lassan megindultam visszafele, hogy megkeressem a buszmegallot, de igen kellett koncetralnom, hogy egyenes vonalba haladjak, mondhatjuk, hogy valosaggal belevittem a lelkemet is a jarasba. Ereztem, hogy ez hosszutavon nem tarthato, ugyhogy surgosen keresni kezdtem egy gyorsbufet, ahol bekaphatok valamit.
Ez nagyjabol 22C, Budapesten is ilyen szep ido volt?
De nem akartam nagy eveszetet rendezni es ez elegge limitalta a lehetosegeket. Vegul egeszen veletlenul betertem egy koszosnak tuno pizzeriaba, amirol kisult, hogy a part egyik latvanyossaga, valamit is magara ado hiresseg megfordult itt egy szelet pizzara! Egy hosszu szuk helyiseg, kb. 3 meter szeles es vagy 20 meter hosszu, van az elejen vagy ket asztal de inkabb csak barpult szekekkel. Vettem egy szelet meat specialt, megszortam daralt chilivel es fokhagymaval aztan nekialltam. Eletem legjobb pizzajat ettem, valosaggal olvadt az ember szajaban, az izek tokeletesen osszeertek, a szele pedig finom ropogos volt. Szuksegem is volt ra, mert kiderult, hogy a 150-es nem jar ejszaka, a kovetkezo csak reggel 10-kor jon, es mas kozvetlen jarat nincsen a repterrel, csak atszallassal a varoskozpontban. Mivel terkep nem volt nalam a beerkezo buszok soforjeit kerdeztem, de ellentmondasos informaciokat kaptam, ugyhogy elindultam gyalog. Persze terkep nelkul csak ugy toronyirant, inkabb csak azert, hogy a friss levego kijozanitson, mig kepes leszek valami normalis tervet osszeutni. Miutan jopar megallot legyalogoltam, leintettem egy taxit, hogy mennyiert visz el a repterre. Tudtam, hogy a repter 4-es zonaba tartozik, a fuvardij 32 dollar egysegesen, de sofor szemrebbens nelkul kozolte, hogy egy szazas, amit persze nem fogadtam el. Tovabb gyalogoltam, neha megalltam egy-egy buszmegalloban, de ahogy egyre kifele haladtam a buszok mar meg se alltak, mert annyira tele voltak. Egy hotelportas megkerdeztem a fuvardijrol, hogy jol tudom-e, megnyugtatott, hogy igen, de ma szabad rablas van, ugyhogy ne szamitsak semmi jora. Kerdeztem, ha itt maradok es o hiv egy taxit, az mennyiben javit az eselyeimen, de mondta, hogy semmit, mert a taxis mondja meg a fuvart nem o. Elkoszontem tole, a kovetkezo buszmegalloban meg tanuja voltam, hogy egy lany maga ala pisil a padon ulve, aztan elkezdtem taxit keresni. Szerencsem volt, mert rogton az elso kozolte, hogy 32 dollar a fuvardij, ugyhogy mondtam neki, hogy megegyeztuk, indulhat. Eleg kiraly erzes volt, hogy mindenki taxit akart maganak, altalaban sokadmagukkal zsufolodtak ossze egyben en meg egyedul egy hatalmas autoban vidaman integetek a kintieknek. Kozben megegyeztem a soforrel, hogy egyenes a Hiltonig vigyen (40-ert, a hotel meg tavolabb van a reptertol), amit szerintem kesobb megbant, mert olyan dugoba kerultunk, hogy tobb mint egy orat tarott az ut.
A kisbusz amit ingyen taxinak hasznaltam
Viszont mazlim volt, mert csak masnap tudtam, meg amit mar korabban irtam: a hotel kisbusza nem kozlekedik csak reggel 5-tol. Utkozben lattunk rendoroket, egy ficko megbilincselve uvoltozott a hatso ulesen mig a rendorok a forgalmat iranyitottak. Osszessegeben eleg erdekes ejszaka volt, reggel 4-re ertem csak a hotelhez, ami alaposan leroviditette a masnapi programomat. Majdnem del volt mire kikeltem az agybol, ennek megfeleloen kora delutan lett a napbol, mire egyaltalan kimentem a repterre es ujra lementem a partra, hogy nappali fenyben is szetnezzek. Aznap volt legmelegebb, amikor megerkeztem, utanna folyamatosan hult a levego, tegnap, mikor jottem vissza Angliaba, a repteren mar azt mondta a hirado, hogy Floridaban fagy! Azert kellemes ido volt, rovid nadrag es polo, de a viz nem volt tul meleg es eleg hullamos is volt, ugyhogy csak egy konnyu labaztatasra mentem be, semmi komoly uszas nem volt. Igazabol nem is tudtam volna atoltozni, mert bar a parti sav kozvetlenul a viz mellett kozterulet, beljebb mar szigoruan az adott hotelhez tartoznak, elkeritve, tilos az atjaras tablakkal kirakva. Vegeredmenyben a Miami programom ebbol allt: reggel lementem a partra es ott maszkalltam egesz nap, este beultem egy etterembe kajalni, aztan mentem vissza a hotelebe aludni. Megis nagyon jol esett az a kis meleg levego, a susogo palmafak, a homokos tengerpart.
Macy's a vilag masodik legnagyobb uzlethaza (a vilag legregibb uzlethaza pedig itt van Newcasel-ben)
Januar 3.-an egykor indult a gep vissza New Yorkba, es szerencsere kicsit huvosebb volt, mert a telre kellett beoltoznom reggel, bar a thermo pulcsit csak magammal vittem es vegul Newark-ba vettem fel (oda ment a repulo). A biztonsag eleg szigoru volt, most eloszor fordult elo velem, hogy szabalyos motozas volt, legalabb 5 percen kersztul tapogattak vegig, a cipot pedig kulon elvittek es alaposan megneztek. Vegul is nem banom, ha ezzel kiszurnek minden hulyet aki robbantani akar, a problema csak ott van, hogy elotte mindent ki kell uriteni a zsebedbol, ovet kivenni, cipot, kabatot, pulovert levenni, laptopot kivenni a tokjabol, stb. es mikor atmesz, van kb. 5 mp-ed, hogy minden motyodat, amit 3 talcaba szetpakoltal, osszeszedj, feloltozz, ovet befuzz, stb. A repules sima volt, bar egy fel oras csuszassal indultunk. Miami este is nagyon szep volt, de nappal felszallas utan mikor a gep meg alacsonyan repult a varos felett, latszott, hogy nemely resz milyen szepen kidolgozott, rengeteg vizes terulettel, a part menti szallodak soraval. Newarkba kod fogadott es kis hoeses, a szokasos 15 dollaros express busszal mentem be a varosba. A buszon volt egy ontelt taho, a rosszabb fajtabol, akinek akkora arca van, hogy nem gyozi viselni, es megjegyzeseket tett a buszjegy arara. Valakivel beszelt telefonon es sokalta az arat es azt hogy ahhoz kepest, hogy milyen draga meg lassu is. Szinte kedvem lett volna odamondani neki, hogy akkor miert nem ment taxival, az gyorsabb. Ja, hogy az 50 dollaros fuvar? Akkor miert nem ment tomegkozlekedessel, akkor kijott volna 7 dollarbol. Igaz, 3-szor kellett volna atszallnia es vagy masfel oraig tart az ut. Vagyis osszessegeben ez volt az optimalis megoldas, de bunkokamnak jo hangosan kellett a velemenyet kozolnie, hogy az egesz busz megismerhesse az alaspontjat.
Kinai negyed New Yorkban, eros jozsefvarosi filinggel...
Utban a hotel fele bementem abba a kis boltba, ahol minden este vasaroltam korabban, mar elore orulve a sulteknek, amiket osszevalogatok. Pechemre csak gyumolcsuk volt, ugyhogy miutan bejelentkeztem a hotelbe, megkerdeztem a recepcios, hogy hol tudnek olcson (de jol) kajalni, elvitellel. Kerdezte mexikoi megfelel, mert akkor a sarkon van egy hangulatos kiskocsma, ahol nagyon jol foznek. Igaza is volt, ettem ket buritot salataval, sult babbal, rizzsel meg zoldseges paradicsomlevest csirkevel (egyszeruen mennyei volt) tortilla chips-szel. Mig vartam ittam egy koktelt, mondtam, hogy adjon valami gyumolcsoset, ami nem tul eros. Vegul is nem tudom, hogy mi volt, de tenyleg, kellemes gyumolcsos volt, alig lehetett erezni rajta az alkoholt. A helyiseg tenyleg egy lepukkant kis kocsma szinvilagaat idezte, de nagyon hangulatos volt es az etelt is gyorsan elkeszitettek, amit fent a szobaban megettem.
Es bar a kornyek nem volt mindig tul bizalomgerjeszto, azert tuleltuk
Utolso nap New Yorkban probaltam megnezni azt, amit kihagytam elsore es belefert ebbe a rovid idobe. Eloszor elmentem a fopostara, hogy feladjam a kepeslapokat, aztan lesetalltam a Macy's bolthoz, de be nem mentem, csak kivulrol neztem meg a vilag legnagyobb boltjat. Utana metroval lementem a kiani negyedbe, ahol gyakorlatilag a jozsefvarosi piac kepe fogadott. Arusok kinalgatjak a portekaikat az utcan vagy kapuajakbol es nemcsak kinaiak, hanem feketek es indiaiak is. Ugy tunik, hogy a feketek az orakra specializalodtak (mikor elmentel mellettuk csak azt susogtak, hogy Rolex, Rolex, Rolex), az indiaiak kulonboz ajandektargyakban, elsosorban polokban utaztak (rendkivul szellemes feliratokkal), igy a kinaiknak maradt a muszaki cikk, bizsu es minden egyeb kacat. Mindenutt kinai feliratok, meg az utcanev tablakon, sot meg a Burger King es a McDonalds logokon is. A kornyek eleg lepukkant hatast kelt, nem gyengen veszelyes lehet itt ejszaka (legalabbis a latvany alapjan). Bementem egy donat boltba is es kertem egyet, de mivel nem ettem meg, mondtam hogy nem tudom melyiket kerem, mondtam lepjen meg egyel. Vegul is nem tudom, hogy milyet kaptam, de friss es konnyu volt a tesztaja, orom volt enni.
Innen visszamentem a szallodaba a csomagomert, majd tovabb a buszpalyaudvarra, onnan pedig ki a repterre. A felszallas csuszott egy jo orat, mert a gepen amelyik Londonbol jott es velunk ment volna vissza, takaritas kozben talaltak egy elhagyott csomagot es a biztonsagiak lezartak, majd atvizsgaltak az egesz gepet. Mi kozben kaptunk egy lecket, hogy mindez elkerulheto lett volna, ha mindenki ugyel a csomagjara, ejnye-benyje. En kihasznaltam az idot es irtam tovabb a beszamolomat, egeszen addig mig el nem jott a beszallas ideje. Ahogy mar korabban mondtam visszafele egy Boeing 747-400-assal mentunk, ez is hatalmas gep, de valahogy az Airbus modernebbnek hatott (persze az is).
Boeing 747-400 kivul-belul
Felszallas utan nem sokkal kaptuk a vacsorat: marhaporkolt, krumplipure, parolt zoldseggel, tesztasalata, buci vajjal, egy pohar viz es desszert. Kozben felszolgaltak az italokat, megint paradicsomot kertem, de most igen mondtam az utaskisero keresere, hogy megspekelje e az italomat egy kis alkohollal, igy kaptam Bloody Mary koktelt. Nem sokkal kesobb viszajott egy ujabbal, azzal, hogy valakinek csinalta, de megse kerte az illeto, elfogadom-e, hogy ne kelljen kiontenie. Persze hogy elfogadtam, nagyon jol esett lassan elszopogatni filmnezes kozben (megneztem a Hangover, Night in the Museum 2-t es a X-Men: Wolverin filmeket). Van egy szabalyom, hogy kettonel egy este nem iszom tobbet (persze ezt nem minden este jatszom el, HANEM ha esetleg nagyritkan iszom, AKKOR), amit most is be kellett volna tartanom, de nem tettem: rendeltem meg egyet, ami alig kezdtem meg, mikor az elottem ulo hirtelen hatradontotte a tamljat, amitol a beepitett LCD kijelzo, amin a filmet neztem, szinten felem mozdult, amitol megijedtem, mert a sotetben annyira az az illuzioja az embernek, hogy TV-t, vagy monitort nez, hogy magamra ontottem vagy fel pohar koktelt. Szerencsere eleg jol sikerul felitatni mindent, vegul is nyomtalanul eltunt, de ha nagyon akarom akkor finoman meg most is erzem a szagat.
A repules ugyanolyan dogunalmas volt, mint idefele jovet: nehany gyenge szellokestol eltekintve nagyon sima utunk volt. Mikor megerkeztunk London fole, mindent szepen felismertem, ahol mar korabban jartam es bar ketsegtelen, hogy nem Manhattan felhokarcoloi fogadtak, de a szep sorban allo kis egy-ket emeletes hazak latvanya igy is orommel toltott el. Anliaban iteletido fogadott, a buszpalyaudvaron volt aki mar ket oraja vart a buszara, de meg csak azt se tudtak megmondani, hogy mikor jon meg, nemhogy mikor fog tovabbindulni. Nekem szerencsem volt, Newcastle-be ment a busz sot meg a korabbira is sekerult felfernem. Volt egy erdekes pillanat a varoteremben: az egyik indulo buszhoz szolitottak utoljara az utasokat (last call), amit valaki last bus-nak ertett es ezt a tomeg panikszeruen atvette es a fel varoterem megindult a busz iranyaba, padokon es szekeken keresztulgazolva, mig a masik fele joizuen nevetett.
Osszessegeben nagyon jol ereztem magam es szeretnek is meg visszamenni, mert nagyszeru elmeny volt. New Yorkot pedig kulon ajanlom mindenkinek, varazslatos!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)