2007. október 14., vasárnap

Hadrian's Wall

Datum: 2007. szeptember 15.

Ej, mar oktoberben jarunk es meg mindig van ket meg nem irt topic (Sunderland legishow es a Newcastle-Wigham meccs), de igyekszem behozni magam.

Tony kollegam es csaladja tagjai az English Heritage nevu szervezetnek, aminek lenyege, hogy bizonyos penzosszegert tagsagit lehet vasarloni es igy ingyen latogathato 400 jelentosebb angol muemlek, peldaul Stonehenge is. Igyekeznek minden hetvegen kimozdulni es ellatogatni egy-egy ilyen muemlekhez. A felesege tanarno es rengeteget tud ezekrol a helyekrol, ugyhogy barmit kerdeztunk, mindenre tudta a valaszt. Tony pedig tudvan, hogy en is szeretek elmenni ilyen helyekre es mivel allandoan kerdezem oket, hogy mit erdemes meg megneznem, mondta, hogy aznap hetvegen mennek a Hadrianus falat megnezni kocsival es ha gondolom, akkor orommel vennek ha csatlakoznek hozzajuk. En meg orommel vettem a meghivast, igy szombaton munka utan (mar ugyertem mikor Tony befejezte a munka, en nem dolgoztam) felvett Heyworth metromegallonal es elvitt magukhoz. Eleg messze lakik, illetve kinek messze, en kb. 4 merfoldre lakom a cegtol, o 12-re, de kocsival nem olyan sok. Kozben megmutatta azokat a foldeket, amik a termelesi igazgato (Tomirol van szo Andris!!!) es testvere birtokaban vannak, azt mondja nagyon gazdagok, a foldek kb. 2 millio fontot ernek, hatalmas legelok, erdok, allatok. Szoval nem kene minket szekalnia bent, elelne abbol is amije van! :)

Kellemes hazban laknak az anyosaval, szokasos, foldszintes-elso emeletes leosztas, kellemesen berendezve. 16:9-es, 100cm-es plazmatv a nappaliban es a haloban, egyeb helyisegekben kisebbek. Mondtam is neki, holgy bezzeg a nyugati burzsoa kapitalistaknak fussa mindenre, de csak nevetett. Mig Tony lefurdott es atoltozott a lanyuk, Brittany, tartott egy kis X-Box360 bemutatot, aztan mikor mindenki elkeszult indultunk is. Kocsival kb. 100 merfoldet tettunk meg aznap, a fal kulonbozo pontjaira latogatva el. Vegig nagyon kedvesek voltak, mindenfelerol beszelgettunk, voltak jopofa helyzetek, pl. mikor megalltunk tankolni es Tony mondta, hogy £20-ert fog tolteni a kocsiba, Joann pedig adott Brittanynak egy 20-ast, de mivel a lany mar szaladt volna is a boltba, visszahivta es adott neki meg egy-ket font aprot azzal, hogy "Ismered apad, mindig egy kicsivel tobbet tolt!". En persze felnevettem, mire Joann is nevetve folytatta, hogy bosszanto, mikor bemegy fizetni es vissza kell jonni, mert tizeakarhany pennyvel tultoltotte a megbesszelt osszegnel. Mondtam, hogy ismeros a tortenet, ugy latszik a vilagon mindenhol van ilyen, fuggetlenul, hogy hol elsz. Tenyleg aranyosak voltak, vegig viccelodtunk es ugrattuk egymast. Meg van egy be nem valtott igeretuk, hogy elvisznek Lindisfarne-ba, ahonnan az egesz eszak-angliai keresztenyseg elindult isz. 635-ben.

Hadrianus fal

Hadrian fala keresztulhuzodik Anglian, indul innen Wallsend-tol (Segedunum) es 117 km hosszan megy keresztul K-Ny iranyban, egeszen Solway Firth-ig. A fal epiteset isz. 122-ben kezdtek meg Hadrianus csaszar latogatasa utan, akit zavartak a folyamatos katonai problemat okozo pikt torzsek betoresei eszakrol. Persze egy ilyen fal epitese nemcsak pusztan katonai jelkentoseggel bir, hanem szimboluma a romai hatalomnak is. A falat a katonak epitettek, keletrol nyugatra haladva es 8 ev alatt fejeztek be. A fal epitese 8 km-es szakaszokra volt osztva ezert megfigyelhetok bizonyos kulombsegek mind a falban, mind pedig a feliptett ortornyokba, attol fuggoen, hogy melyik legio epitette (Legio II Augusta, Legio VI Victrix es Legio XX Valeria Victrix). A fal menten 16 eroditmeny epult 500-1000 katona befogadasra, valamint kisebb orposztok minden romai kilometeren. A fal 3 meter szeles es 5-6 meter magas lehetett a regi idokben, mara kicsit megkopott, de meg igy is impozans latvany, ahogy keresztulhuzodik a tajon, nem kerulve ki semmit.

Elsokent Vercovicium nevu romai helyorsegbe mentunk, ami Housesteads farm kozeleben talalhato. Az itt lako farmerek, az Armstrong csalad, arrol volt ismert, vagy inkabb hirhedt, hogy gyakran es alaposan szegtek a torvenyt. Tobbnyire lo- es birkanyaj ellopasabol tartottak fenn magukat es a regi romai erodot hasznaltak fel az illegalisan szerzett javak tarolasara. Volt olyan idoszak, amikor a csalad osszes ferfi tagja ellen eljaras folyt az angol vagy a skot hatosagok reszerol. Az utolso Armstrongot a XVII. szazad vegen logattak fel, testvere amerikaba szokott. A farmot 1698-ban eladtak Thomas Gibson-nak, aki muvelni kezdte a kornyezo videket, igy nagyon sok regi romai leletre bukkant.
Vercovicium helyorseg maradvanya

John Clayton tortenesz 1838-ban vasarlota meg a farmot es neki koszonhetoen nott meg az erdeklodes a romai eroditmeny maradvanyai irant, amit vegul egyik leszarmazottja, John Maurice Clayton, 1930-ban vezette be a nemzeti oroksegvedelmbe. Vercovicium isz. 124 korul epult kobol, nemsokkal a fal epitese utan. Erdekessege, hogy az eszaki oldala parhuzamos a fallal, ellentetben a tobbi eroditmennyel, ami a deli oldalat mutatja a falnak, vagyis benyulnak az ellenseges teruletre. Masik erdekesseg, hogy nincs sajat vizforrasa, csak az esovizet tudtak osszegyujteni nagy ciszternakba. Leg, hogy itt maradt legjobban eppen romai latrina. Tenyleg, gyakorlatilag le lehet ulni a "kodeszkakra".

Utunk masodik allomasa Once Brewed volt, ahol felmasztunk Crag Lough nevu sziklara. Hogy Once Brewed micsoda, azt nem tudom, csak egy turistakozpont, semmi tobb. A szikla es taj persze mesebe illo, marha valaki szereti a kisse borongos, szeles meseket!
Crag Lough

A fal itt is keresztulmegy megallithatatlanul, at a sziklan. Ilyenkor tudja ertekleni az ember, hogy ketezer evvel ezelott micsoda munka volt ezt megepiteni.

Ez pedig en vagyok, amint a skot hatart kemlelem

Innen Birdoswald Fort-ba mentunk tovabb, regebbi neven Banna, ahol szinten nincs semmi, egy regi farmhaz epult a romokra, most is folynaka az asatasok. Van egy szepen berendezett muzeumuk es egy igen hangulatos kis kavezo, ahol ittunk kavet es forro csokit.
Forro csoki: az elso csokirudat botor modon befaltam, de a masodikat mar beleolvasztottam a cseszebe! Mmmm...

Kerdeztem, hogy kapnak e valamilyen tamogatast, hogy fenn tudnak tartani egy ilyen helyet, szemelyzetet, de Joann azt mondta, hogy csak a bevetelbol gazdalkodnak, azt amit a turistak elkoltenek! Nekem ez dobbenetes volt, mert az arak is teljesen hasonloak voltak az osszes tobbi kavezohoz merve, a forro csoki £1,15 volt. Az erodot egyebkent isz. 112 es 400 kozott hasznaltak a romaiak, majd helyi hatalmassagok lakhelyeul szolgalt az V. es VI. szazadban. Erdekessege, hogy kisegito helyorseghez kepest volt kulon gyakorlo terem az ujoncok kepzesere.
Birdoswald Fort, illetve a helyen epult udvarhaz. A kep erdekessege, hogy a jobb also sarokban lathato Tony, Joann a felesege Brittany a lanyuk

Utolso allomasunk Lanercost Priory, aminek tulajdonkeppen nem sok koze van a falhoz, vagy egyeb romai eroditmenyekhez (csak annyi, hogy a Birdoswald Fort nehany merfoldre van innen). 1166-ban kezdtek epiteni II. Henrik utasitasara. VIII. Henrik 1536-ban hatalyba lepett Dissolution of the Monasteries torveny ertelmeben, melyben szakit a katolikus egyhazzal es magat nevezi meg, mint legfobb papi szemelyt, aki rendelkezik az egyhazi birtokokkal, Lanercost hanyatlasnak indul, telyesen lepusztul, bizonyos reszeit lakohazza alakitjak.
Lanercost Priory a levegobol

Csak 1740-ben hatarozzak el, hogy a templom fohajojanak megmentheto reszebol kialakitanak egy templomot, ami a mai napig is mukodik. Az oltar feletti uvegablakbol latszik a regi templom falainak maradvanya.
Romok az uvegablakon keresztul

Itt leptem be en is az English Heritage szervezetbe (emlekszel Andris? Mikor a parton bementunk a Tynemouth Priory-ba, akkor elhatarztuk, hogy belepunk), potom 36 fontert, amiert akciosan kaptam 14 honapi tagsagot. Az elado egy amerikai no volt, aki amint megtudta, hogy nincs tagsagim es raadasnak en is kulfoldi vagyok, olyan dumaba kedzett, hogy hihetetlen! Kint mondtam is Tonyeknak, hogy ezt a not felvennem eladonak, mert barmit kepes lenne eladni! Amig kitoltotte a papirokat megtudtunk minden fontos dolgot az eletebol. Kiderult pl. hogy az apja ijjal bajnok volt a 60as evekben. A romok egyebkent szepen karba vannak tartva, mindenhova be lehet menni, meg lehet nezni. Es csak kb. 15 merfoldre fekszik a skot hatartol, ami azt jelenti, hogy egyre kozelebb kerulok skociahoz! :)

Szep nap volt, jol ereztem magam, a taj gyonyoru, mint mindig, mindenutt a zold foldek, legeleszo tehenek, lovak, birkak. Minden szepen elkeritve, rendbetartva, sehol sincs szemetkupac, vagy ilyesmi. Kivancsi vagyok milyen lesz majd telen.
Taj tehenekkel

Jo slusszpoen volt, hogy elhoztak Fenhambe es a Westgate Roadon jottunk akkor Joann egyszer csak megjegyezte: itt nincs is angol bolt? Csak halal-t meg falafel-t lehet latni mindenutt? Mondom, hogy igen, itt sok a paki, foleg ezen a reszen, ahol en lakom, ott szerencsere inkabb vegyes a tarsasag, nem kimondottan paki. Bar a legkozelebbi bolt (Ali's Store) indiai vagy pakisztani, ezt nehez megitelni, mert europai szemmel egyformanak tunnek.

Copyright:
A legifelvetelt termeszetesen nem en keszitettem, a http://www.visitcumbria.com oldalrol szarmaznak, koszonet erte Simon Ledingham-nek.