Londoni latkep kicsit maskeppen
Negyed egykor elindultam keveske motyommal a palyaudvarra. Ugye multkor azt irtam, hogy idotartamtol fuggetlenul mindig van egy minimum felszereles, amit magammal viszek. Most is ez volt a terv, de aztan rajottem, hogy ez logisztikailag kisebb nehezsegekbe fog utkozni. A busz reggel 7 korul er Londonba, a muzeum 10-kor nyit, a hotelt szobat pedig 13.00-tol lehet elfoglalni. Tobb lehetoseget is szamba vettem, legkezenfekvobbnek az latszott, hogy a csomagot otthagyom a Victoria palyaudvar megorzojeben es este a muzeum utan, utban a hotel fele kivaltom. Aztan az is ott volt, hogy megerkezeskor rogton elmegyek a hotelbe es megprobalok korabban bejelentkezni, de mi van ha meg nincs szabad szoba a csomagot meg nem tudom ott hagyni, akkor potyara utaztam odaig. Ezt persze elore lebeszelhettem volna a hotellel, ha nem pentek este 11-kor kezdek el pakolaszni. Igy a harmadik megoldast valasztottam: lemondtam a felesleges ruhazatrol es megprobaltam beleferni a kis hatizsakba. Eloszor az olyan felesleges ruhadarabokrol mondtal le, mint a furdokopoeny vagy a pizsama, de vegul a hatizsak eleve szukos merete es az azt nagyreszt alapbol kitolto fenykepezogep miatt csak annyi ruhat vittem magammal ami rajtam volt (igen, ez pontosan azt jelenti, hogy semmibol nem volt nalam meg egy tiszta). A tisztalkodo szerek befertek az oldalzsebbe es erosen remeltem, hogy a szobaban lesz torolkozo.
Royal Albert Hall
Utban a palyaudvar fele meg beugrottam a Tesco-ba egy kis kajaert. Volt mar valaki hajnali fel egykor vasarolni? Mintha fosztogatok leptek volna el: a sorok kozott alig lehet kozlekedni, mindenutt a kotegelt arut tartalmazo kocsik vannak, amirol a polcokat toltik fel. A fenyek csak fel gozzel egnek es csak az onkiszolgalo penztarak uzemelnek. Ezt elmagyarazom mert ilyen Mao.-n nincs (vagy nem volt mikor utoljara Tesco-ban voltam). Tulajdonkeppen olyan mint egy rendes penztar csak penztaros nelkul, magamnak olvasom le az arut, a vegen pedig eldontom, hogy hogyan akarok fizetni: penzzel, kartyaval vagy kuponnal. Gyors es egyszeru bar en jobban szeretem a rendes penztarakat.
Eloterben egy FW-190, hatterben egy P51D Mustang
A buszon azt hittem, hogy alig leszunk, erre mikor felszalltunk mar tomve volt (Skociabol jott a busz), de szerencsere sikerult egy vekony ficko melle ulnom, ugyhogy legalabb nyomorognom nem kellett. Mig kiertunk a varosbol ebren voltam, aztan a sztradan ugy dontottem ideje aludni, amikor kiderult, hogy mit hagytam otthon: termeszetesen a nyakparnat, ami az alvast konnyitette volna meg, de azert igy is sikerult aludnom egy kicsit. London elott szokas szerint beallt a sztrada: most koccanas miatt zartak le teljes szelessegeben az utat. Jo 20 percet alltunk, de az ido nekem dolgozott, szoval nem aggodtam (a koccanas se volt tul sulyos).
Imperial War Museum, London
A Victoria palyaudvarom beultem egy kavezoba meginni egy normal cappuccino-t (az 3dl, azt is nehez meginni, ki az aki nagyot -5dl- rendel?) es kozben megneztem az utvonalat. Ugy terveztem, hogy innen metroval elmegyek a Westminsterig, majd onnan gyalog a muzeumig, igy lesz lehetosegem sokadjara is lefenykepeznem a Parlamentet a Temze partjan. Mire leertem a parti setanyra pont eleredt az eso, de csak addig, amig nyakig be nem oltozve vizhatlanitottam magam. Rogton utana nemcsak elallt, de a nap is olyan melegen kisutott, hogy majdnem a kabatot (szeldszeki) is le kellett vennem.
Az angol Parlament a Temze partjan
A muzeum 10-kor nyitott, elotte meg volt idom jarni egyet a kornyeken, majd pont nyitasra odamentem a bejarathoz. A belepes termeszetesen ingyenes, a ruhatar nemkulonben, a kabatot kulon vallfara raktak (aprosag de azert szamit). Mikor eloszor bementem kicsit csalodott lettem, mert nagyobnak gondoltam, de aztan a vegere csak sikerult egy jo 6 orat eltoltenem ugy, hogy negy kiallitast meg se neztem (Holocaust, emberiseg ellenes bunok a 2.VH-ban, a 2.VH gyerek szemmel illetve az 1939:Kitores).
Az oroszok mar nem a spajzban, hanem Londonban vannak!
Kozponti terembe volt kiallitva egy csomo nagyobb meretu jarmu: nemet Jagdpanzer, ruszki T-34/85, amerikai Sherman M4 es britt Churchill tank, tarackok es egyeb agyuk (koztuk a hires (es rettegett) nemet 88-as). Volt egy csomo repulogep is: Spitfire, P51D Mustang, FW-190, Heinkel 162, V-1 es V-2 raketak, ketfedeles gepek (Sopwith Camel, BE2c), Trident interkontinentalis ballasztikus raketa. Voltak felbevagott repulogepek (hosszaban es keresztben is), amikbe be lehetett nezni/maszni (a Halifax bombazoban iszonyu szuk volt a hely!).
Handley Page Halifax nehezbombazo kivul, belul
Volt egy nagyon reszletes bemutato az elmult 100 evrol: 1.VH., ket haboru kozotti evek, 2.VH, hideghaboru, nagyobb konfliktusok (Korea, Vietnam), fuggetlensegi mozgalmak, varsoi szerzodes felbontasa, UN missziok, terrorizmus elleni harc, kemkedes. A haboru bemutatasa kulon volt bontva legi, foldi es tengeri hadviselesre, rengeteg fegyver, felszereles, makett, hasznalati targy, level, naploreszletek es egyeb relikviak.
A hires nemet 88-as
Voltak olyan kiallitasok is, amik teljes elethusegre torekedtek. Az 1.VH. loveszarkait bemutato kiallitas peldaul ilyen volt: teljesen "berendezett" loveszarokrendszeren lehetett keresztul menni (ejszakai megvilagitasban, tiszti es legenysegi szallas, elsosegely allomas, orhely, megfigyelopont, stb), babukkal, hangokkal, fust es fenyefektusokkal. A kulonlegessseg abban volt, hogy szagok is voltak: edeskes hullaszag, rothadas, torokmaro fertotlenito, kesernyes fustszag keveredett egymassal. Voltak akik rosszul lettek, pedig az elejn meg tabla is volt, ami figyelmeztetett arra, hogy bent mi var rad (ajtoval lezart reszen volt egy kulon terembe). Azt nem tudom, hogy a valosagban milyen egy nyirkos loveszarokban, de gyanitom, hogy sikerult eleg jol visszaadniuk a korulmenyeket. A masik ilyen "elo" kiallitas a londoni bombazast mutatta be. Huszasaval bementunk egy legopincebe, ahol a szuk felhomalyba atelhettuk a bombazast (a falak remegteg, szallt rank a por, egy "kozeli" talalatnal pedig foldrenges-szeru elmenybe volt reszunk) utana pedig vegigvezettek minket egy romos varosreszen. Itt is volt minden: fust, lang, feny, hang, szag.
Mitsubishi A6M Zero roncs kivul es belul
A kiallitasok magyar vonatkozast is tartalmaztak. Az 1.Vh-t bemutato kiallitason minden orszag kapott sajat tablot, igy az Osztrak-Magyar Monarchia is. A hideghaborus resz, szovjet blokott bemutato reszen volt egy sor az 56-os forradalomrol, illetve egy csoportkep az utolso kommunista vezetokrol.
A magyar vonatkozasok
Ebedre gyakorlatilag levest ettem, elsonek gombalevest angol mustarral, ami egeszen kellemes volt, masodiknak pedig egy sima stew-t (ami azert eleg gazdag, itt foetelnek fogyasztjak, kb. mint a gulyast).
A muzeum utan elmentem, hogy elfoglaljam a szallast. A hotel az Earl's Court megallotol 5 perc setara volt egy cssendes kis mellekutcaban. A szoba a legfelso emeleten volt (5 emeletes volt a hotel) vegig szuk lepcson tekeregve kellett felmenni. Maga a szoba az szokas szerint eleg kicsi, de hangulatos es tiszta, mindennel felszerelt. Nemcsak furdoszoba volt benne, hanem az egyik beepitett szekrenybe meg egy mini konyha is volt mikrosutovel, kis mosogatoval, alatta pedig egy huto! Epencsak lerakatam a hatizsakot mikor hivott az ocsem, hogy vegzett, talakozhatunk.
A £47-os hotelszoba (reggelivel)
A Victoria mindkettonknek kozel volt, ugyhogy ott talakoztunk es mivel mindketten ehesek voltunk, beultunk egy steakhousba, amit mar regen kineztem magamnak a korabbi ittartozkodasaim alatt. Ocsem csak hamburgert evett, de en ribeye steaket ettem, ittunk egy-egy uveg sort meg ettunk egy-egy edesseget es a 10% borravaloval egyutt fizettem £46.65-ot (meghivtam). Kozben jot beszelgettunk, elmeselte, hogy hol dolgozik, milyenek a kollegak, meg milyen kornyeken lakik. Persze az igazan viczes az volt, amikor azt meselte, hogy raerzett arra, hogy nem az a poen, hogy mit dolgozik, vegul is ugyanazt csinalja itt is, mint Mao.-n: reggel bemegy dolgozni, foz egesz nap, aztan hazamegy. A poen az, hogy mindezt egy 8 millios varosban teszi, munkabol kilepve felhokarcolok veszik korul, a kollegai kozt van lengyel, jamaicai, afrikai neger, hogy a buszon hazafele 10 nacio beszelget egymassal babeli hangzavart kelltve. Jo volt latni, hogy ez a fajta magabiztossag, ami a kulfoldiekre, vagy kulfoldon elokre jellemzo, mar rajta is kezd kiutkozni.
Koran lefekudtem, de elotte meg jegyzeteket keszitettem a naprol, majd a tollat bekapcsolva bent felejtettem az agyba. Reggel mikor mentem zuhanyozni eloszor nem tudtam, hogy mik azok a kek foltok meg vonalak rajtam aztan kapcsoltam. Sajnos a lepedon is eleg sok nyomott hagyott a kek tinta, eros ketsegeim vannak, hogy ki tudjak-e mosni. A reggeli kontinentalis volt, ha nem is tul bo valasztekkal, de boseges mennyisegben.
Egy kis vasarnap delelotti poroszka a Hyde Parkban
Miutan kijelentkeztem szep komotosan lesetalltam a gyonyoru napsutesben a South Kensington allomasra, ahol a talalka meg volt beszelve. Az ocsemre csak egy orat kellett varni, amit ismet egy cappuccino elfogyasztasaval toltottem el. A cel a Science Museum volt, mert ott van IMAX mozi, ahol vetitenek 3D filmet, ami kihagyhatatlan elmeny. Persze elotte meg korbeneztunk a muzeumba is, volt egy erdekes kiallitas arrol, hogy a Formula 1 sorozatban kifejlesztett technikak hogyan epulnek be a mindennapokba (es nem feltetlenul csak az autokba!).
Mika es Lewis F1-es autoi
A mozi a nemzetkozi uralomast mutatta be kezdetektol napjainkig, Tom Cruise volt a narrator. En mar lattam ilyen 3D filmet, tudtam, hogy milyen es mondtam is az ocsemnek, hogy mire szamithat, de o csak legyintett, mig el nem kezdodott a film, mert akkor csak azt hallom, hogy "Azt a kurva...!" es ezzel nagyjabol ossze is lehet foglalni az elmenyt. A film onmagaban is erdekes volt, de mindezt full 3D-ben, az embernek vegig olyan erzese volt, hogy o is ott van az urben. Utana meg gyorsan szetneztunk a muzeumban, de csak azert, hogy elhatarozzam, hogy ide szinten el kell meg jonnom egyszer, hogy alaposabban szetnezzek.
Tudomany es Technika Muzeuma
Ehesek voltunk ugyhogy elmentunk nezni valami ettermet. Nekem ugyan jo lett volna a muzeumi A la Carte is de az ocsem normalis helyre akart menni. Hosszas keresgeles utan (en leginkabb valami sved asztalos megoldas reszesitettem volna elonybe, mert ott garantaltan nem maradok ehes) vegul beultunk a Gourmet Burger Kitchen lanc egyik ettermeben. Egy ez Uj-Zelandi etteremlanc, ahol tisztessegesen elkeszitett hamburgereket lehet kapni, csak organikus alapanyagokbol. En egy £8-os szalonnas, avokados hambit ettem, sultkrumplival, fokhagymas majonezzel es egy £4-os csokis milkshakkel. Az, hogy eletem legjobb hamburgeret ettem, messze a legjobb shakkel, amit valaha is ittam az egy dolog, de a koronat az ebedre a krumlihoz felszolgallt hazi fokhagymas majonez jelentette. A pincernek ugy kellett rabeszelnie (nem akarodzott 2 fontot fizetnem egy csesze szoszert) de nem bantam meg! Persze mikor a pincer kerdezte, hogy hogyan keri a hamburgeret uram: veresen, kozepesen atsutve, vagy jol atsutve? mar erezte az ember, hogy itt az etellel aligha lesz problema.
A £8-os avocados, szalonnas hamburger
Kaja utan elvalltunk, ment ki-ki a maga dolgara. A buszom 16.30-kor indult, de olyan dugo volt, hogy masfel oraig tartott, mig kiertunk az M1-re. Menet kozben rengeteg dugo volt, 5 baleset (csak koccanas, semmi komoly) es annyi ido elment, hogy a sofor egyszer csak kozolte, hogy a kovetkezo pihenonel meg kell allnunk 45 percre! Hajnali egy volt mire vegre megerkeztem es Eszak Angyalanak latvanya most is az otthon joleso erzesevel toltott el.
Emeletes busz, hatterben a Royal Albert Hall lathato
Zaraskent meg ket epizod: A hadtorteneti muzeumban a ket VH. kozti idoszakot bemutato kiallitason egy angol megkerdezte a lengyel baratnojet (mar kiejtes es arc alapjan megmondom, hogy ki honnan valo), hogy mi ez a Mein Kampf? Az angol szoveg a konyv alatt csak annyit kozolt, hogy Hitler ebben foglalta ossze es tette kozze a Lebensraum elmeletet (igen, igy nemetul). Az, hogy az angol taho modon nem ismeri a tortenelmet, az nem lepett meg kulonosebben, de hogy a lengyel csaj csak annyit valaszolt, hogy ez Hitler politikai bla-blaja (igen, ezt a szot hasznalta) az egy picit meglepett. Persze nem ismerem a lengyel oktatasi rendszert, csak feltetelezem, hogy azok utan amit kaptak a haboruban egy kicsit erosebben megnyomjak a temat.
A masik erdekesseget az ocsem meselte: szombaton a Lord Mayornak (The Lord Mayor of the City of London) volt fogadasa es arra foztek, vagyis az angol elokelosegek az ettek, amit az ocsem fozott, ami azert nem semmi!