2008. augusztus 10., vasárnap

Hexham

Kisvaros nem messze Newcastle-tol nyugatra 25 merfoldre, a Carlisle vasutvonalon. Talan mezovarosnak lehetne jol forditani, lenyegeben arrol van szo, hogy rendszeresen tartottak vasarokat (keddenkent, az elso vasart 1222-ben), ahol a kornyeken elo parasztok eladhattak portekajukat. Ma alig tobb, mint 11 ezer ember lakja, Tynedale kerulet adminisztrativ kozpontja.
A helyi kilencluku HDR-ben

Kezdetben csak a St. Wilfrid altal 647-ben alapitott kolostor volt itt, a varos neve is elre utal (jelentese fiatal harcos, ez Wilfrid-et jelkezpezi mielott az egyhaz szolgallataba lepett volna). Az apatsag alatt levo kriptaban meg lathatok a regi kolostor romjai, illetve nehany latin felirat is, jelezve, hogy abban az idoben a regi romai epuletek romjait hasznaltak fel az epitkezeshez. A vikingek persze porig egettek az egeszet, a mostani apatsag lenyegeben a XI. szazadtol epult, es a XIX. szazadban jelentosen atepitettek.
Az apatsag kivulrol...

Hexham is hatarmenti varso, sokat szenvedett a skot-angol viszalykodastol: William Wallace (igen, a Rettenthetetlen) 1297-ben felgyujtotta a varost, 1312-ben Robert Bruce 2000 fontot kert es kapott, hogy ne gyujtsa fel a varost. A Rozsak haborujaban a hexham-i csatat a varos hataraban vivtak 1464-ben, 1761-ben a piacteren osszegyult tomeg a hadkotelezettsegben beallott valtozasok ellen tuntettek, mire a kivonult North Yorkshire Militia a tomegbe lott, ahol 51-en haltak meg. Ezzel elnyertek a "Hexham-i meszarosok" nem tul hizelgo becenevet.

A XVIII. es XIX. szazadban a bőrkereskedelem (kenytelen voltam berakni egy ekezetet, mert e nelkul egeszen mas jelentese lett volna a szonak!) kozpontja volt, hogy most mibol elnek az itteniek azt nem tudom, mert iparnak nagyon nem lehetett nyomat latni.

A varosban nincs olyan sok latnival, leginkabb csak az apatsag epulete, illetve egy regi borton. Mondjuk ez a borton anglia legregebbi, ilyen cellal (vagyis kimondottan bortonnek) emelt epulete. Az erdekessege az, hogy valojaban nem is borton, hiszen az akkori jogrend nem is ismerte a bortonbuntetest!
Az elso borton Angliaban, ma muzeum (copyright)

A birosag evente negyszer ult ossze (bekeidoben, haboru eseten esetelg tovabb kellett varni) es a foglyokat addig itt tartottak (lehet artatlanul!), raadasul a "szallasert es az ellatasert" fizetni is kellett! A borton pincejeben voltak azok, akik nem tudtak fizetni: ez egy ablaktalan szoba, dongolt foldpadloval, nyirkos falakkal, patkanyokkal, kenyeren es vizen tengodve. Egy szinttel feljebb mar ablakok is voltak, meg rendszeres etkezes, a felso szinten pedig kulon szoba, furdoszobaval, WC-vel. Az egyik muzeumi kurator nagyon erdekes dolgokat mutatott be a kozepkori eletbol, illetve megtudtam, hogy a "square meal" kifejezes onnan ered, hogy abban az idoben az emberek nem tanyerbol ettek, hanem egy egyszeru falapot vittek magukkal, aminek a kozepe egy kicsit ki volt melyitve. Mivel a fa-tanyer negyzet alaku volt, innen a kifejezes. A masik ilyen a "secret" szo erdete: regen az utazok egy domboru, fembol keszult lapot viseltek a fejukon a sapka alatt. Ezt a kis femtargyat hivtak secret-nek, ebbol szarmazik a titok, elrejtes jelentese. Volt egy terem, ahol az ember megkereshette a nevet es egy terkepen kigyulladt lampak jeleztek, hogy az ilyen vezeteknevu emberek melyik teruletrol szarmaztak. Lent a penztarosnovel beszelgettunk egy kicsit es kerdezte, hogy megtalaltuk e a nevunket? Mondtuk, hogy nem, magyarok vagyunk es a Pinter nem egy gyakori nev a kornyeken, de a lenyeg az volt, hogy a beszelgetes alatt fel se tunt neki, hogy nem angolok vagyunk! Ez jolesett.
A terkep, melyen a Pinter nev nem talalhato...(most meg, de majd!)

Visszaterve a jogrendre: mivel az osszeulo birosag nagyreszt helyiekbol allt, ezert ismertek mind a vadlotatt, mind pedig a bunteny korulmenyeit. A targyalast viszonylag gyorsan lezavartak, egy-egy esetre ritkan forditottak fel oranal tobbet. Az eset lezarasa haromfelekeppen tortenhetett:
1, felmentes: a vadlottat artatlannak nyilvanitottak es szabadon bocsatottak (termeszetesen a bortonben toltott ido koltsegeit meg kellett fizetnie!)
2, enyhe itelet: ez altalabana a nyilvanos megszegyenites kulonbozo valfajaitol (sardobalas, botozas, kalodaba zaras, stb), a penzbirsagon at az egyszeru csonkitasokig (ful, ujjak, kez levagasa, megbellyegzes, stb) terjedt.
3, sulyos itelet: ezek mind halallal vegzodtek (lefejezes, akasztas).

Az iteletet a piacteren azonnal vegre is hajtottak, nem sokat piszmogtak a piprmunkaval! :)

A masik erdekesseg az apatsag volt, ami nem meglepo, hiszen tobb, mint 1300 eve szakralis helynek szamit, amiota Etheldreda kiralyno isz.674 korul Wilfrednek, York ersekenek adomanyozta a foldet.
...es belulrol.

Az eredeti templom 1170–1250 kozott epult, korai angol stilusban. A regi szallashelyhez vezeto lepcsosor eredeti, a XIII. szazad elejebol valo, 35 ossze-vissza kopott kolapok, amit ki tudja hanyan tapodtak mar elottem?
A kopott lepcsosor

Ebedre a szokasos angol lunch volt (square meal, hogy egeszen pontos legyek!), de akkora adag, hogy most a desszertet kihagytam!
Malacsult, krumpli, parolt zoldsegek es gravy szosz!

Az ebedet jofele Budweiser sorrel es egy cappuccinoval oblitettem le.

Copyright:
Az Old Goal-rol keszult kep Steven Fruitsmaak munkaja, koszonet erte!