2008. január 13., vasárnap

Sunderland International Airshow

Jo regre kell visszamenni az idoben, hogy ezt a postot megirjam! 2007 julius 29-en jarunk, egy meleg, napos vasornap. Aznap volt a Sunderland-i nemzetkozi legiparade masodik napja, amire volt szerencsem elmenni. A plakatot mar regen kiszurtam a metroba, de ugy kulonosebben nem esett le, hogy Sunderland kb. 20 perc metroutra van Newcastletol (igen, itt a metro a kornyezo varosokat is osszekoti, ettol fuggetlenul termeszetesen van helyi erdeku vasut is, itt igy szolgaljak ki az utasok igenyeit, hallom a MAV is probalkozik valami hasonloval, csak nem jon ossze nekik). Meg gondoltam, hogy biztos draga lesz a belepo, de azert utanna neztem az interneten. Hamar kiderult, hogy termeszetesen ingyenes a rendezveny, a koltsegeket a varosi tanacs allja, nekem eleg a metrojegyre beruhaznom (jobbanmondva a kiegeszito jegyre, hiszen az A+B-s berletemhez csak azt kell megvenni).

Nehany szo Sunderlandrol eloljaroban: a varos neve Soender-land-bol szarmazik, ami egy regi angolszasz szo, jelentese ketteosztva, ami utal arra, hogy a Wear folyo volgyet vagott maganak es mai napig is ott folyik keresztul a varoson. Maga a varos eleg regi, harom osi telepulesre epul. A folyo eszaki partjan i.sz.674-ben alapitottak Monkwearmouth-t, vele szembe, a folyo deli oldalan i.sz.930-ban Bishopwearmouth-t es vegul a folyo torkolatanal isz.1179-tol jegyeznek egy kis halaszfalut, Sunderlandet. A szazadok soran Sunderland kikotove notte ki magat, szennel es soval kereskedve. A XIV. szazadtol hajoepitesbe fogtak es a XIX. szazadra akkora lett, hogy magaba olvasztotta Bishopwearmouth-t es Monkwearmouth-t.

Egyebkent Newcastle es Sunderland regota "ellensegei" egymasnak, a rivalizalas meg a XVI. szazadban kezdotott. 1589-ben kezdtek so kereskedelembe Sunderland-ben: a tengervizet melegitessel elparologtattak es a visszamaradt sot ertekesitettek. Mivel a gyartashoz szenre volt szukseg, a kornyezo videk feltarasaval megindult egy jelentos szenbanyaszat. Termeszetesen csak rosszabb minosegu szenet hasznaltak, a jo minosegut a kikoton keresztul ertekesitettek. A verseny azert jelent meg, mert Newcastle is jelentos szenkereskedelmet bonyolitott le. Mara a vetelkedes a sportra, jobbanmondva a focira korlatozodik, a ket csapat szurkolotabora eleg vehemens modon gyulolik egymast.
Sunderland

A fenykepen jobbrol balra a kovetkezo lathato: latkep a dombtetorol, mikozben a legishowra mentem, latszik, hogy szep ido volt! A masodik a Wearmouth hid, jobban mondva a harmadik, hiszen a folyamatos atepitesek miatt ez mar a harmadik hid (az elso hidat 1796-ban nyitottak mag, a masodikat 1859-ben es vegul a kepen lathatot 1929-ben). A harmadik kepen a Fulwell szelmalom lathato, amit 1808-ban helyeztek uzembe es az egyetlen mukodokepes szelmalom eszakon.

A kis kitero utan terjunk vissza a lenyeghez, vagyis a legishowhoz! Vasarnap olyan 11-korul indultam, a metroban nagy tomeg fogadott, jelezven, hogy a showra meg masnap is eleg sokan kivancsiak. Azt hittem kesni fogok, de kiserult, hogy csak delutan egykor kezdodnek a repulesek, igy semmirol nem maradtam le. Maga a show a parton kerult megrendezesre, a gepek a tenger felett repultek es mutattak be a gyakorlatokat. A vizen egy hadihajo, a HMS Albion horgonyzott es adott nagyszeru hatteret az esemenynek. A HMS Albion osztalyanak zaszloshajoja es a Royal Navy legujabb hadihajoja. Mint nev: Albion, viszont mar a kilencedik, amit RN hajo kap, az elsot meg 1763-ban epitettek. A mostani hajo egy LPD, ami a Landing Platform Dock roviditese es nagyjabol azt jelenti, hogy segitsegevel kepesek keteltu hadviselest vegrehajtani, mert a hajo jarmuparkja vagy 30 lanctalpas szallitojarmuvet, vagy 6 tankot tud szallitani, a dokk-reszeben pedig 4 partraszallo egyseget vagy egy nagy legparnast lehet elhelyezni.
HMS Albion

Ahogy mar a metrobol latszott, nagy tomeg gyult ossze, hiszen nem csak legishow volt, hanem a foldon is voltak erdekes bemutatok, kiallitasok. A Rolls Royce ceg rengetek repulogepmotorral kepviseltette magat, a bemutatott modellek reszben mukodokepesek voltak, reszben pedig metszetek, igy belulrol is meg lehetett oket nezni. Volt meg repulogep-fegyver kiallitas, ahol a kulonbozo raketak es bombak, geppuskak es hozza valo kulonbozo loszereket lehetett kozelrol megszemlelni. Mit mondjak, nem szeretnem, hogy a kiallitott Mauser geppuska 27x145-os toltenye eltalaljon! Volt egy egeszsegugyi sator, ahol vernyomast mertek meg ilyesmit, illetve ki volt allitva egy teljesen felszerelt Rover mentokocsi is, termeszetesen kozelrol is meg lehetet nezni, illetve be lehetett maszni mind a fulkebe, mind pedig hatra az orvosi reszbe.
Fegyverek, mento, katonazenekar

Volt katonazenekar is, kihagyhatatlan resztvevoi minden ilyen esemenynek (Royal Marines Band of Scotland zenekar), harcaszati bemutato, amit a fiuk meglehetosen viczesre vettek (Royal Marines Commando Display Team) de azert sutott a produkciobol, hogy eles helyzetben ez mind halalos. Kulon pikanteriaja volt a dolognak, hogy a bemutatot 18-19 evesek hajtottak vegre, akik nagyon fiatalnak tuntek ahhoz, hogy hivatasos katonak legyenek. Volt tabori tuzersegi bemutato is (Royal Navy Field Gun Teams), marmint kiallitottak nehany tabori uteget, sajna nem lottek veluk, pedig kivancsi lennek a hangjukra! Most igy visszaolvasva, ugy tunik, hogy leginkabb a haditengereszet egysegei kepviseltettek magukat...

Mivel a bemutatok csak egykor kezdodtek, bealltam egy hosszu sorba, hogy felmaszhassak egy Harrier GR7-es pilotafulkejebe. Kb. 30 percet kellett a sorba allni es ismet szep peldajat kaptam annak, hogy az angolok milyen turelmesek ilyen helyzetben: nem voltak kiabalasok, senki sem nehezmenyezte, ha valaki tovabb volt a fulkebe, mint mas, mindenki turelmesen varta, hogy sorra keruljon. John O'Farrell: An Utterly Impartial History of Britain (or 2000 Years of Upper Class Idiots in Charge) c. konyveben olvastam, hogy az angolszasz hoditok voltak az elsok, akik szepen sorba alltak mielott lemeszaroltak volna a helybelieket! :) Egyebkent mint a cimbol is kivilaglik, Anglia tortenelmet mutatja be egy picit (nagyon) humoros formaban.
Egy Harier GR7-es pilotafuljeben ulve, felszallasra keszen

Vegre feljutottam es beulhettem a gepbe, nagyszeru elmeny volt, bar kicsit szuknek talaltam a pilotafulket: igencsak fejbol kell tudni, hogy mi hol van, mert annyira zsufolt minden, hogy nem nagyon lehet keresgelni a sok gomb, kapcsolo es kijelzo kozott. Volt fent egy szazados a legierotol, tole lehetett kerdezni, a fenykepet is o keszitette. Mikor kerdeztem tole, hogy mi a kulonbseg az amerikai AV8 es az angol GR7-es Harrier kozott, nevetve mondta, hogy tulajdonkeppen semmi, csak az amik szeretik sajat maguk megepiteni a jatekszeruket, ezert megvettek a licenszet, csinaltak nehany aprobb valtoztatast, de lenyegeben ugyanaz a ket gep.

A gepnezegetes utan nem sokkal kezdodott a legishow egy ejtoernyos bemutatoval: 9 ejtoernyos hajtott vegre kozos gyakorlatokat ugras kozben (RAF Falcons Parachute Display Team). Nem emlekszem, hogy ezelott lattam volna ilyet eloben es nagyon tetszett, eleg lassan erezkedtek le, kozben kulonbozo szinu fustcsikot huztak maguk utan es abrakat rajzoltak az egre. Utana beultem egy Typhoon Eurofighter szimulatorba, ahol egy forgo, mozgo fulke segitsegevel lehetett atelni a repules elmenyet. Mit mondjak, dobbenetes 3 perc volt, messze megerte a 4 fontos jegyet. Ha nem lett volna olyan hosszu sor, szinte visszamentem volna meg egy korre!
Ejtoernyos bemutato

Kozben kezdtem megehezni, igy kerestem egy kellemesnek igerkezo standot, ahol elkolthettem szereny ebedemet. Mielott barki kerdezne, termeszetesen emlekszem, hogy mit ettem: BBQ malacsult, hajaban sult krumplival es parolt zoldseggel. Meglehetosen jo ize volt es nem is volt draga. Mikozben ettem, a fejem felett egy Lancester bombazo es egy Hurricane vadaszgep repult koteleket. A bombazo alacsonyan repult es lassan, dobbenetes volt a 4 Rolls Royce Merlin motor duruzsolo hangja, mikozben a vadaszgep jobbra-balra ficankolt a bombazo korul. Ez a bemutato azert volt kihagyhatatlan, mert bar a masodik vilaghaboru legeredmenyesebb bombazojarol beszelunk (156000 bevetesen 608612 tonna bombaterhet dobtak le) megis osszesen csak 2 repulo peldany van a vilagon! Az egyik itt, Angliaban (Lancaster B I PA474 "City of Lincoln", ezt lattam), a masik Kanadaban (Lancaster B X FM213).
Hompolygo tomeg, Lancaster az egen, kajas stand a foldon (a baloldaliban ettem) es vegul a szimulator


Mig vegeztem az evessel repult egy Catalina hidroplan is, majd lementem a partra, hogy jobban lassam a kesobbi gepeket. Ismertem a programot, leginkabb az F16-osra es a Typhoonra voltam kivancsi, de a tobbi gep akrobatikus bemutatoja is erdekesnek igerkezett. Elsonek egy Holland F16-os kovetkezett (Royal Netherlands Air Force), es a legnagyobb hatassal ram a gep hangja volt: mikor utanegovel elhuzott elottunk, a hangja szinte belepreselt a foldbe! Persze nagyon mozgekony gep is, a pilota mutatott egy-ket trukkot, hogy csak lestunk, majd annyira lelassitott, amennyire csak tudott es ugy lebegtette el elottunk a gepet, mikozben integetett a fulkebol. Utanna Lynx (RN Black Cats Helicopter Display Team) es Chinook (RAF) helikopterek bemutatoja kovetkezett, es mig a Lynx-tol elvartam, hogy valami akrobatikat mutassanak, addig a Chinook-tol nem: es megis, ezek a hatalmas helikopterek ugy repultek, mintha valaki kikapcsolta volna a gravitaciot! Gondoljunk bele, hogy egy 30 meter hosszu monstrumrol beszelunk, aminek ket hatalmas rotorja van a ket vegin es ezzel hurkot repultek!
Balra a Lynx, jobbra a Chinook

A helikopterek utan akrobatikus bemutatok kovetkeztek, koztuk olyan is, amiben a repulogepek szarnyan mutattak be figurakat emberek(Team Guinot Wingwalkers), mikozben a gepek is figuraztak! Volt tengeri mentes is, amit a newcastle-i partiorseg es a holland legimentok (Royal Netherlands Air Force Search and Rescue) mutattak be. A partiorseg egy tagja csonakbol a vizbe ugrott a holland helikopter pedig "kimentette". A produkcio erdekessege az volt, hogy mig a fiatal vizimento a vizben varakozott megmentoire, a speaker a hangosbeszelon kozolte, hogy a srac a vizben megkerte, hogy a kovetkezo kerdest olvassa be a baratnojenek: "Will You marry me?", ami ugye azt jelenti, hogy Hozzamjosz? Majd a riporter kerte a lanyt, hogy jojjon a radios fulkebe. Kisvartatva megerkezett es a riporter megkerdezte:
- Te vagy XY baratnoje?
- Igen.
- Hallotad a kerdest?
- Igen.
- Mit valaszolsz?
- IGEN!
Persze oriasi orjonges a parton, kozben a sracot kimentik es speaker kozli, hogy most mondtak meg neki radion a valaszt, es latszik, hogy a srac olyan vad integetsbe kezd a helikopter ajtajaban, hogy majd kiesik! :)
Szokas szerint balrol jobbra: Team Guinot Wingwalkers, Royal Netherlands Air Force Search and Rescue Team, The Blades Formation Team es vegul a RAF Typhoon Eurofighter

Neha a gepek olyan kozel repultek el egymashoz, hogy mindenki attol felt, hogy veletlenul osszeutkoznek! Vegul megerkezett a Typhoon (RAF) is, hogy hasonloan az F16-hoz latvanyos legimanoverekkel szorakoztassa a kozonseget. Nem biztos, hogy tudnek valasztani a ket gep kozott, a Typhoon egy lehelettel mozgekonyabnak tunt, az F16-os viszont valahogy szebb benyomast tett az emberre.

Vegul kovetkeztek a leginkabb vart es talan a leglatvanyosabb produkciot bemutato RAF Red Arrows Aerobatic Display Team, akik BAE Hawk gepeken repulnek es mutatjak be produkciojukat szerte a vilagon. Repultek egyesbe, parban illetve mind a heten egyszerre, kulonbozo figurakat bemutatva. Az egre mindenfele jeleket irtak fust segitsegevel, a legerdekesebb egy sziv volt, atszurva egy nyilvesszovel, illetve egy csomo, amit ket gep kotott meg! Annak aki kint volt valoban nagyszeru latvanyossagot csinaltak, ugyhogy el is hataroztam, hogy mivel ez egy minden evben megtartott esemeny, jovore is visszanezek (meg egyebkent is, ujra enni szeretnek abbol a BBQ malackabol!).
A hires Red Arrows tarsulat

Meg essek nehany szo a tengerrol is, hiszen bar csendes volt, azert produkalt egy-ket nagyobb hullamot, amik elontottek azokat, akik a legkozelebb voltak a parthoz, hiaba figyelmeztettek oket a partiorseg tagjai renszeresen. Estere, mire a prokcio veget ert, pedig eleg haragos hullamok kezdtek feltunedezni a jelen nem levo szorfosok oromere es a parton allok banatara.
A tenger kulonbozo arcai

Vegul meg egy kep arrol az idoszakrol, hiszen ekkor ujultak ki a terrorfenyegetesek es a normalis esetben altalanos informaciokat kozlo panelek allandoan a lenti uzenetet sugaroztak.
Metroallomas figyelmezteto szoveggel: Ne hagyja csomagjat orizetlenul!

Copyright:
Koszonet Andrew P. Clarke-nak a Lynx fenykepert, az amerikai kormanynak a Chenook-ert, John-Paul Stephenson-nak a Wearmouth hidert es vegul a Kiralyi Haditengereszetnek a HMS Albion kepekert.